نیاز به وکیل کمیسیون ماده 100 دارید؟

ثبت درخواست

وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری

برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
  • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
  • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
  • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
  • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

ماده 100 کمیسیون شهرداری بیان می کند که صاحبان املاک و اراضی واقع در محدوده یا حریم شهر برای هرگونه عملیات ساختمانی یا احداث بنا ، نخست ملزم به اخذ پروانه هستند. در صورت فقدان پروانه ی عملیات ساختمانی، مامورین شهرداری می توانند از فعالیت ساخت و ساز جلوگیری کنند.

در موارد این چنین، به تقاضای شهرداری مطابق با ماده 100 قانون شهرداری عمل می شود. در مواردی که شهرداری از ادامه ی عملیات ساختمانی یا احداث بنا به علت فقدان پروانه یا مخالف مفاد پروانه جلوگیری می کند، موظف است حداکثر در مدت یک هفته از تاریخ جلوگیری از عملیات ساختمانی، موضوع را در کمیسیون ماده 100 شهرداری مطرح کند. در غیر این صورت کمیسیون ماده 100 به خواست ذی نفع عمل می کند.

کدام تخلفات ساختمانی در قانون ماده 100 شهرداری بررسی می شود؟

پیش از بررسی بیش تر موضوع، لازم به ذکر است که ماده 100 قانون شهرداری ها تنها، پیرامون تخلفات عملیات ساختمانی یا احداث بنا در فضای درون شهری است و به عملیات ساختمانی یا احداث بنا در فضای حومه و برون شهری اختصاص نمی یابد. تخلفاتی که شهرداری ها صلاحیت بررسی آن را، طبق ماده 100 قانون شهرداری دارند عبارت اند از:

احداث بنا بدون پروانه:

چنانچه پیشتر گفته شد، طبق ماده 100 قانون شهرداری، صاحبان املاک و اراضی پیش از اقدام به هرگونه عملیات ساختمانی، احداث بنا یا تفکیک اراضی، باید نسبت به اخذ پروانه از شهرداری اقدام کنند. در غیر این صورت شهرداری موضوع را به کمیسیون ماده 100 ارجاع می دهد و کمیسیون نیز بر اساس تبصره یک ماده 100 ممکن است بر اساس عدم رعایت معیار های موجود در این تبصره دستور تخریب بدهد یا اقدام به اخذ جریمه از ذی نفع به ازای هر متر مربع بنای بدون مجوز یک دهم ارزش معاملاتی ساختمان یا یک پنجم ارزش سرقفلی ساختمان در صورتی که ساختمان ارزش سرقفلی داشته باشد می کند.

عدم احداث پارکینگ یا غیر قابل استفاده بودن پارکینگ:

هنگامی که مالک از احداث پارکینگی که با توجه به مشخصات در پروانه و نقشه ها و ضوابط شهرداری محل الزامی است، خودداری کند، دچار تخلف شده است. همچنین اگر پارکینگ احداثی مالک به گونه ای باشد که امکان اصلاح تخلفات وجود نداشته باشد، نیز دچار تخلف شده است. در این حالت کمیسیون ماده 100 حکم به اخذ جریمه می دهد و در صورت عدم امکان اصلاح، کمیسیون ماده 100، با توجه به موقعیت محلی و نوع استفاده از فضای پارکینگ، توانایی رای به اخذ جریمه ای که حداقل یک برابر و حداکثر دو برابر ارزش معاملاتی ساختمان برای هر متر مربع فضا از بین نرفته پارکینگ باشد، صادر نماید.

تجاوز به معابر شهری:

هنگام نوسازی ساختمان، مالکین مکلف به اصلاح پروانه ی ساختمانی بر اساس طرح های تصویب شده هستند. چنانچه هنگام احداث بنا برخالف پروانه یا فاقد آن، تجاوزی در حدود مشخص شده بکنند، شهرداری موظف به جلوگیری از ادامه عملیات ساختمانی است و همچنین باید پرونده را به کمیسیون ارسال کند.

تراکم اراضی:

در صورتی که مالک اضافه بنا افزون بر مساحت زیر بنای درج شده در پروانه ساختمانی انجام دهد، دچار تخلف شده است. این تخلف در کمیسیون ماده 100 شهرداری رسیدگی می شود.

عدم استحکام بنا:

در صورت عدم استحکام لازم برای بنا به دلیل عدم رعایت اصول فنی و معماری توسط مالک، کمیسیون ماده 100 حکم به تخریب ساختمان می هد.

عدم رعایت اصول فنی و بهداشتی و شهرسازی:

در این زمینه نیز یعنی عدم رعایت اصول فنی و بهداشتی، کمیسیون ماده 100 می تواند حکم به تخریب دهد.

تغییر کاربری:

زمانی که برخلاف مندرجات پروانه ساختمانی، در منطقه تجاری محل کسب و یا پیشه یا تجارت دائر شود تخلف تغییر کاربری می باشد در این صورت کمیسیون به تعطیلی محل کسب یا پیشه و یا تجارت، ظرف مدت یک ماه حکم می دهد.

رسیدگی به پرونده و مراحل دادگاه چگونه است؟

مرجع رسیدگی شکایات به آرای قطعی کمیسیون ماده 100 شهرداری، دیوان عدالت اداری است. شکایات طرف پرونده تخلف ساختمانی، رسیدگی به شکایات را به جریان می اندازد. اما رسیدگی در مرحله تجدید نظر به وسیله هیئت تجدید نظر دیوان عدالت اداری صرفاً با شکایت و اعتراض شهرداری نسبت به رای شعبه دیوان ممکن می گردد. همچنین دیوان عدالت اداری این توانایی را دارد که از هر یک از طرفین پرونده برای ادای توضیحات دعوت کند. چه در صورت حضور فرد مدعو و ادای توضیحات و چه در صورت عدم حضور وی با بررسی اوراق پرونده رای صادر می شود. اگر صدور رای بدون اخذ توضیح ممکن نباشد شعبه دیوان قرار ابطال دادخواست صادر می کند.

چگونه کار خود را بهترین وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص در بحث های شهرداری و کمیسیون ماده 100 و به خصوص قوانین مربوط به عملیات ساختمانی و احداث بنا را دارند.

برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

  • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
  • هزینه مشاوره اولیه
  • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را از چند وکیل متخصص کمیسون ماده 100 شهرداری در نظر گرفته است. کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید

هزینه ی اخذ وکیل برای اعتراض به حکم کمیسیون ماده 100 (صد) شهرداری چگونه است؟

هزینه ی اخذ وکیل متخصص کمیسیون ماده 100 شهرداری بین   8 الی 10 درصد   مبلغ مورد مطالبه شما می باشد.
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، وکیل مورد نظر خود را برای تنظیم یا بررسی قرارداد انتخاب کنید و کار خود را پس از جلسه حضوری یا تلفنی به ایشان بسپارید

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اخذ مشاوره کاربر می تواند حضورا به دفتر وکیل مراجعه کند یا به صورت تلفنی با وکیل در ارتباط باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

5.0 از 2 نظر

نظر شما ثبت شد