ورود ثبت نام
تصویر سرکار خانم رزانا عوض نژاد فرد که مقاله ای با عنوان

بهبود وضعیت معیشتی وکلا

کمک به بهبود وضعیت معیشتی وکلا، علی الخصوص وکلای جوان با ایجاد راهکارهای عینی و عملی دغدغه ای جدی است که امروزه بیکاری و کم درآمدی گریبانگیر اکثر وکلا شده است. وزین بودن شأن وکالت و جایگاه بالای اجتماعی آن، می طلبد که وضعیت معیشتی وکلا و اعضاء این صنف به گونه ای باشد که دارای شرایط مطلوبی از حیث زندگی و درآمد باشند. لذا با بررسی اهمیت شغل وکالت در خصوص کارآفرینی و بهبود وضعیت معیشتی وکلا، علی الخصوص وکلای جوان با بازنگری مشکلات و دغدغه های مربوط به آن، راهکارهای عملی و مثمرثمر و منتج به نتیجه مطلوب برای ایجاد اشتغال مطلوب تر و فراگیر در حرفه وکالت، یکی از مهمترین مسئولیت ها و دغدغه های هیئت مدیره کانون وکلا، رسیدگی به وضعیت اشتغال می باشد که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

طبق اصل 28 قانون اساسی: هر کس حق دارد شغلی که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی دیگران نیست برگزیند. دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه و مشاغل گوناگون برای همه افراد امکان اشتغال به کار، شرایط مساوی را برای هر کدام از مشاغل ایجاد نماید. لذا با این نگاه به موضوع و با توجه به اینکه اشتغال برای همه افراد یک حق محسوب می گردد، پس تامین امکانات مساوی و متناسب و ایجاد فرصت شغلی برای همه وکلا و رفع نیازهای ضروری جهت استمرار حرکت تکاملی شغل وکالت برعهده این نهاد مدنی می باشد. در این رابطه قانونگذاری دقیق و نظام مند که مبین روش های صحیح مدیریتی در کانون وکلا می باشد با نظارت جدی و همه جانبه، امری محتوم و دست یافتنی خواهد بود تا متعاقب آن زمینه بروز و شکوفایی قابلیت ها و توانمندیها به منظور تجلی شرایط بهینه و مطلوب در روند کار و وکلا تحقق یابد.

راهکاری عملی و ملموس برای پیشرفت و ارتقاء وضعیت اشتغال وکلا، در آیتم های مختلف مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و بعنوان اهداف غایی اینجانب نامزد انتخاباتی در چندین مرحله و به مرور بیان می گردد.

تلاش برای اجباری شدن حضور وکیل در دعاوی:

با توجه به وجود آئین نامه الزامی شدن حضور وکیل در محاکم که در برنامه سوم توسعه در تاریخ پنجم اردیبهشت ماه سال هشتاد و چهار بدان پرداخته شده تلاش برای محقق کردن این آئین نامه به قانون ، راهکاری بس مهم و سازنده و همه جانبه برای اشتغال زایی وکلا بوده و همچنین به بهبود کیفیت تخصصی طرح دعاوی کمک نموده و فرهنگ حضور وکیل در دعاوی برای عموم جامعه شکل گرفته، و از همه مهمتر احقاق حق و جلوگیری از تضییع حقوق افراد به لحاظ تخصصی طرح شدن دعاوی و دفاع حرفه ای و قانونی توسط وکلا، به وضعیت مطلوب و ایده آل خود می رسد. در راستای همت و تلاش برای اجباری شدن وکالت از آنجا که اکثر افراد جامعه به مقررات و قانون آئین دادرسی در محاکم آگاهی کافی ندارند و بر همین اساس عمدتاً از اقامه دعوی صحیح و قانونمند عاجز بوده و امکان دسترسی آسان به حق خود را نخواهد یافت و مضافاً با طرح دعاوی بی اساس وقت دادگاهها را نیز تلف خواهند نمود، بنابر این ضرورت دخالت افراد آگاه و مطلع به موازین دادرسی در مسیر حل اختلاف دعاوی مردم، انکار ناپذیر است. وکلای دادگستری مسلماً می توانند در زمینه تمیز حق از باطل و اجرای دقیق و سریع عدالت در محاکم با طرح دعوی صحیح و بیان فصیح و دقیق، ادعا و دفاع، اقامه دعوی در زمان مقرر به دادگاه و در نظر گرفتن ادله لازم و ... اقدامات قانونی را معمول دارند.

اهمیت دیگر موضوع الزامی شدن وکالت، جهت رسیدگی مسیر قانونی پرونده با تشخیص و احراز موضوع: تعامل، مساعدت و یاری رساندن به قضات در کشف واقع و رسیدگی ضابطه مند می باشد و در نهایت این مقوله چندین نفع خواهد داشت. 1-ایجاد اشتغال زایی برای وکلا 2- ارتقاء وضعیت مالی و معیشتی وکلا 3- امکان دسترسی کلیه آحاد مردم به وکیل جهت طرح دعاوی 4- حق دارا بودن دفاع قانونی برای مردم و جلوگیری از تضییع حقوق آنان به لحاظ بی اطلاعی و نا آگاهی از قوانین و مقررات.

در خاتمه مثالی می زنم و آن اینکه مردم برای درمان بیماری خود بجای مراجعه به پزشک، خود درمانی کنند لذا دعاوی حقوقی نیز چنین است و پیگیری متخصصانه و حرفه ای در امر وکالت را برای تحقق نتیجه می طلبد.

نویسنده : رزانا عوض نژاد فرد

وكيل پايه یک دادگستری و مشاور حقوقی عضو كانون وكلای دادگستری مركز

در صورت نیاز به خدمات حقوقی روی لینک زیر کلیک نمایید.

نویسنده:
تصویر نویسنده, رزانا عوض نژادفرد
رزانا عوض نژادفرد
کاربر عادی
اشتراک گذاری:

برخی خدمات دادسان

تصویر گرافیکی دو شخص در حال گفت و گو به منظور مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی
تصویر یک کیف گرافیکی  به منظور درخواست وکیل
درخواست وکیل
تصویر گرافیکی برگه ی قرارداد به منظور تنظیم یا بررسی قرارداد
تنظیم قرارداد