ورود ثبت نام

بهبود وضعیت معیشتی وکلا

کمک به بهبود وضعیت معیشتی وکلا، علی الخصوص وکلای جوان با ایجاد راهکارهای عینی و عملی دغدغه ای جدی است که امروزه بیکاری و کم درآمدی گریبانگیر اکثر وکلا شده است. وزین بودن شأن وکالت و جایگاه بالای اجتماعی آن، می طلبد که وضعیت معیشتی وکلا و اعضاء این صنف به گونه ای باشد که دارای شرایط مطلوبی از حیث زندگی و درآمد باشند. لذا با بررسی اهمیت شغل وکالت در خصوص کارآفرینی و بهبود وضعیت معیشتی وکلا، علی الخصوص وکلای جوان با بازنگری مشکلات و دغدغه های مربوط به آن، راهکارهای عملی و مثمرثمر و منتج به نتیجه مطلوب برای ایجاد اشتغال مطلوب تر و فراگیر در حرفه وکالت، یکی از مهمترین مسئولیت ها و دغدغه های هیئت مدیره کانون وکلا، رسیدگی به وضعیت اشتغال می باشد که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

طبق اصل 28 قانون اساسی: هر کس حق دارد شغلی که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی دیگران نیست برگزیند. دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه و مشاغل گوناگون برای همه افراد امکان اشتغال به کار، شرایط مساوی را برای هر کدام از مشاغل ایجاد نماید. لذا با این نگاه به موضوع و با توجه به اینکه اشتغال برای همه افراد یک حق محسوب می گردد، پس تامین امکانات مساوی و متناسب و ایجاد فرصت شغلی برای همه وکلا و رفع نیازهای ضروری جهت استمرار حرکت تکاملی شغل وکالت برعهده این نهاد مدنی می باشد. در این رابطه قانونگذاری دقیق و نظام مند که مبین روش های صحیح مدیریتی در کانون وکلا می باشد با نظارت جدی و همه جانبه، امری محتوم و دست یافتنی خواهد بود تا متعاقب آن زمینه بروز و شکوفایی قابلیت ها و توانمندیها به منظور تجلی شرایط بهینه و مطلوب در روند کار و وکلا تحقق یابد.

راهکاری عملی و ملموس برای پیشرفت و ارتقاء وضعیت اشتغال وکلا، در آیتم های مختلف مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و بعنوان اهداف غایی اینجانب نامزد انتخاباتی در چندین مرحله و به مرور بیان می گردد.

تلاش برای اجباری شدن حضور وکیل در دعاوی:

با توجه به وجود آئین نامه الزامی شدن حضور وکیل در محاکم که در برنامه سوم توسعه در تاریخ پنجم اردیبهشت ماه سال هشتاد و چهار بدان پرداخته شده تلاش برای محقق کردن این آئین نامه به قانون ، راهکاری بس مهم و سازنده و همه جانبه برای اشتغال زایی وکلا بوده و همچنین به بهبود کیفیت تخصصی طرح دعاوی کمک نموده و فرهنگ حضور وکیل در دعاوی برای عموم جامعه شکل گرفته، و از همه مهمتر احقاق حق و جلوگیری از تضییع حقوق افراد به لحاظ تخصصی طرح شدن دعاوی و دفاع حرفه ای و قانونی توسط وکلا، به وضعیت مطلوب و ایده آل خود می رسد. در راستای همت و تلاش برای اجباری شدن وکالت از آنجا که اکثر افراد جامعه به مقررات و قانون آئین دادرسی در محاکم آگاهی کافی ندارند و بر همین اساس عمدتاً از اقامه دعوی صحیح و قانونمند عاجز بوده و امکان دسترسی آسان به حق خود را نخواهد یافت و مضافاً با طرح دعاوی بی اساس وقت دادگاهها را نیز تلف خواهند نمود، بنابر این ضرورت دخالت افراد آگاه و مطلع به موازین دادرسی در مسیر حل اختلاف دعاوی مردم، انکار ناپذیر است. وکلای دادگستری مسلماً می توانند در زمینه تمیز حق از باطل و اجرای دقیق و سریع عدالت در محاکم با طرح دعوی صحیح و بیان فصیح و دقیق، ادعا و دفاع، اقامه دعوی در زمان مقرر به دادگاه و در نظر گرفتن ادله لازم و ... اقدامات قانونی را معمول دارند.

اهمیت دیگر موضوع الزامی شدن وکالت، جهت رسیدگی مسیر قانونی پرونده با تشخیص و احراز موضوع: تعامل، مساعدت و یاری رساندن به قضات در کشف واقع و رسیدگی ضابطه مند می باشد و در نهایت این مقوله چندین نفع خواهد داشت. 1-ایجاد اشتغال زایی برای وکلا 2- ارتقاء وضعیت مالی و معیشتی وکلا 3- امکان دسترسی کلیه آحاد مردم به وکیل جهت طرح دعاوی 4- حق دارا بودن دفاع قانونی برای مردم و جلوگیری از تضییع حقوق آنان به لحاظ بی اطلاعی و نا آگاهی از قوانین و مقررات.

در خاتمه مثالی می زنم و آن اینکه مردم برای درمان بیماری خود بجای مراجعه به پزشک، خود درمانی کنند لذا دعاوی حقوقی نیز چنین است و پیگیری متخصصانه و حرفه ای در امر وکالت را برای تحقق نتیجه می طلبد.

در صورت نیاز به خدمات حقوقی روی لینک زیر کلیک نمایید.

نویسنده:
تصویر نویسنده, رزانا عوض نژاد فرد
رزانا عوض نژاد فرد
کاربر عادی
اشتراک گذاری:

برخی خدمات دادسان

مشاوره حقوقی
کیف,Bag,linear bag icon,
درخواست وکیل
تنظیم قرارداد