ورود ثبت نام
تصویری شامل لوگوی کانون وکلای دادگستری در گوشه سمت چپ بالای صفحه و یک نمودار تصویری به شکل شبکه ای از وکلا در پایین و خط چین هایی در نیمه سمت راست صفحه که این تصویر برای مطلبی باعنوان

نگاهی کوتاه بر ساختار و جایگاه کانون وکلای دادگستری

کانون وکلا یک نهاد غیر دولتی است که جهت انجام امور وکلا و نظارت بر عملکرد آنها تشکیل شده است. این نهاد دارای شخصیت حقوقی مستقل بوده و در مقر دادگاه هر استان تشکیل می شود.کانون مذکور قدیمی ترین سازمان مردم نهاد در ایران است و به موجب لایحه ی استقلال کانون وکلا در سال ۱۳۳۱ به وجود آمده است. هر استان نیز کانون وکلای مربوط به خود را دارا می باشد.

هر کانون دارای هیات مدیره، رییس، دادسرا و دادگاه انتظامی وکلا می باشد و وظایف اصلی آن به شرح زیر است :

  • ۱- دادن پروانه وکالت به داوطلبانی که واجد شرایط قانونی باشند.
  • ۲- اداره امور راجع به وکالت دادگستری و نظارت بر اعمال وکلا و کارگشایان.
  • ۳- رسیدگی به تخلفات و تعقیب انتظامی وکلا و کارگشایان به وسیله دادسرا و دادگاه انتظامی وکلا.
  • ۴- معاضدت قضایی
  • ۵- فراهم آوردن وسایل پیشرفت علمی و عملی وکلا.

به منظور ایجاد هماهنگی میان کانون های وکلا و گزینش کارآموزان اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران (اسکودا) تشکیل گردیده است که نهادی غیر دولتی می باشد.

به جهت نزدیکی به سی امین دوره انتخابات هیات مدیره کانون مرکز نگاهی به ساختار و نحوه ی انتخابات آن می اندازیم.

هیات مدیره کانون وکلا

هیات مدیره ی کانون مرکز متشکل از ۱۸ عضو است که شامل یک رییس، دو نایب رییس، دو بازرس، دو منشی، پنج عضو اصلی و شش عضوعلی البدل است که از بین وکلای واجد شرایط برای مدت دو سال توسط وکلایی که دارای پروانه ی وکالت کانون مرکز و استان های عضو کانون مرکز هستند انتخاب می شوند. صلاحیت نامزدهای هیات مدیره ی کانون مرکز توسط دادگاه عالی انتظامی قضات تایید میشود که این موضوع در بین حقوقدانان بحث برانگیز است. چه بسا که اگر تشخیص صلاحیت آن ها به عهده ی خود وکلا گذاشته میشد و به محدوده ی صلاحیت قانونی بسنده میگردید رضایت خاطر جامعه ی وکالت را فراهم می نمود.

از طرفی انتخاب کنندگان نیز باید دارای شرایط مشخصی باشند که توسط هیات نظارت برانتخابات کانون اعلام می شود.

از طرفی انتخاب کنندگان نیز باید دارای شرایط مشخصی باشند که توسط هیات نظارت برانتخابات کانون اعلام می شود.

تبلیغات این انتخابات نیز دارای قوانین خاص است که ضوابط آن در آیین نامه تبلیغات انتخابات کانون مرکز که در سال ۹۲ تصویب گردید تصریح شده است.

انتخابات هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری از آغازین سال های استقلال تا کنون از سالم ترین انتخابات ها بوده است. این انتخابات هر چند صنفی است ولی صرف نظر از بعضی کاستی ها ، با انواع انتخابات ملی در کشور هماوردی می کند. جهت تشویق وکلا به شرکت در این انتخابات بستر مناسبی فراهم شده است. داوطلبان عضویت در هیات مدیره با تشکیل جلسات متعدد به تبیین جایگاه کانون و تحلیل موضوعات مبتلابه کانون می پردازند. در این انتخابات تخریب نامزد ها توسط یکدیگر جای خود را به ارایه ی توانمندی ها و دفاع از استقلال کانون داده است.

درانتخابات این دوره موضوعی که حائز اهمیت است نحوه ی برخورد با لایحه ی جامع وکالت می باشد. چرا که اگر این لایحه به شکل کنونی که تدوین شده است به تصویب برسد استقلال کانون را متزلزل خواهد کرد.

در صورت نیاز به خدمات حقوقی روی لینک زیر کلیک نمایید.

نویسنده:
تصویر نویسنده, دادسان
دادسان
هوشمندانه ترین راه انتخاب وکیل
اشتراک گذاری:

برخی خدمات دادسان

تصویر گرافیکی دو شخص در حال گفت و گو به منظور مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی
تصویر یک کیف گرافیکی  به منظور درخواست وکیل
درخواست وکیل
تصویر گرافیکی برگه ی قرارداد به منظور تنظیم یا بررسی قرارداد
تنظیم قرارداد