ورود ثبت نام

۴مشکل اساسی ثبت نکردن کسب و کار در قالب شرکت

این پرسش زیاد مطرح می‌شود که برای شروع کسب‌و‌کار، ثبت شرکت نیاز است یا خیر؟ که در این جا قصد داریم به ۴ مزیت ثبت شرکت برای آغاز کسب‌و‌کار اشاره کنیم، حالا خود دانید که می‌خواهید شرکت ثبت کنید یا خبر؟

به لحاظ قانونی وقتی چند نفر با هم شروع به همکاری می‌کنند و هر کدام بخشی از سرمایه مورد نیاز را تامین می‌نمایند شرکت شکل گرفته است، به این نوع شرکت‌ها، شرکت مدنی می‌گویند، در واقع این گروه سه، چهار و یا هر تعداد نفری که هستند بدون آن که در اداره ثبت شرکت‌ها، قالب حقوقی شراکت خود را انتخاب کرده باشند، با هم شریک هستند. این اتفاق از چند جهت مشکل آفرین است:

۱. حفظ برند:

در صورتی که اعضای یک شرکت مدنی برندی را برای کار یا محصول خودشان انتخاب کنند دو حالت ایجاد می‌شود یا آن را به عنوان برند ثبت نمی‌کنند که این اتفاق سبب می‌شود رقبا از عدم ثبت آن استفاده کنند و محصولات خود را با برند آن‌ها به بازار عرضه نمایند. حالت بعدی آن است که اگر تیم بخواهد برند را ثبت کند چون شرکت (شخصیت حقوقی) موجود نیست مجبورند برند را به نام افراد تیم ثبت کنند که این مورد نیز به جهت عدم ثبات رابطه کاری شرکا (چون شرکتی ثبت نشده) ، ممکن است پس از بروز اختلاف هر کس ادعایی در خصوص حقوق ناشی از برند داشته باشد.

۲. اعتبار:

از نظر جامعه هدف و بازار مشتریان، شرکت‌ها اعتبار بیشتری نسبت به همکاری افراد خواهند داشت. وقتی شما محصول خود را تحت عنوان یک شرکت به افراد معرفی می‌کنید، به نظر قابل اعتماد‌تر می‌آیید.

۳. اعتماد:

برای انعقاد قرارداد ها برای تامین سرمایه، همکاری با سایر افراد، گسترش حیطه فعالیت با نهاد‌ها، ارگان‌ها و شرکت‌های دیگر، به وجود یک شرکت ثبتی نیاز است. بسیاری از اشخاص حاضر نیستند جز با شرکت ها، وارد مذاکره و معامله شوند.

۴. جذب سرمایه برای استارت‌‌‌آپ‌ها:

اگر یک استارت اپ هستید قطعا نیاز به جذب سرمایه خواهید داشت. در مراحل ابتدایی سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذار از شما می‌خواهد که برای امنیت سرمایه‌ای که تزریق می‌کند یک شرکت ثبت شود و امتیازات سهام وی به رسمیت شناخته شود همچنین در مراحل بعدی نیز مشابه این اتفاق می‌افتد. سرمایه‌گذاران حاضر نمی‌شوند بدون آن که شرکتی موجود باشد، و بدون آن که از بازگشت سرمایه خود، و تعیین تکلیف امتیازات سهام ممتازشان مطمئن شوند، در کسب‌و‌کارتان سرمایه‌گذاری نمایند.

اگر واقعا قصد شروع یک کسب‌و‌کار را دارید، به مناسبات کاری بی‌اهمیت نباشید. وجهه کاری از اهمیت بسزایی برخوردار است، ثبت شرکت علاوه بر ایجاد امنیت برای مشتریان شما، اعتبار کسب‌و‌کارتان را در برابر کسانی که می‌خواهید با آن‌ها وارد مذاکره شوید بالا می‌برد. تنها ماندن در دنیای تجارت به معنای مرگ آن کسب‌و‌کار خواهد بود، لزوم تعامل با فعالان حوزه تجارت، پایبندی به مناسبات آن و اقتضای معامله و مبادله، نیاز به ثبت شرکت را گوشزد می‌کند.

در صورت نیاز به خدمات حقوقی روی لینک زیر کلیک نمایید.

نویسنده:
تصویر نویسنده, ستاره ایوبی
ستاره ایوبی
فعال حوزه حقوق استارتاپ ها و امور قرارداد ها
اشتراک گذاری:

برخی خدمات دادسان

تصویر گرافیکی دو شخص در حال گفت و گو به منظور مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی
تصویر یک کیف گرافیکی  به منظور درخواست وکیل
درخواست وکیل
تصویر گرافیکی برگه ی قرارداد به منظور تنظیم یا بررسی قرارداد
تنظیم قرارداد