ورود ثبت نام
تصویر سرکارخانم رزانا عوض نژاد فرد که مقاله ای با عنوان

مصاحبه هفته نامه صور اسرافیل با موضوع انتخابات کانون به تاریخ ۱۲ /۱۲ /۹۶

- ابتدا با معرفی خود خلاصه ای از سوابق و فعالیت های عملی و صنفی را بیان فرمایید؟

- رزانا عوض نژاد فرد متولد سال 1358 تهران ، فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و همچنین فارغ التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه شهید بهشتی قریب به 17 سال سابقه وکالت ، دارای سوابق همکاری و تحقیق به صورت محقق پژوهشی و حقوقی در سازمان تبلیغات اسلامی و مولف مقالات متعددی در زمینه مسائل حقوقی بوده ، دارای سوابق همکاری متعدد با روزنامه ها و مطبوعات بوده ام . در سال 1380 به عضویت کانون وکلای دادگستری مرکز در آمده و از همان سال در معیت وکیل سرپرست خود زنده یاد ناصر چوبدار استاد مسلم حقوق و وکالت ، کار وکالت را شروع نمودم . در طول این مدت با کمک استاد سرپرست خود تبحر کامل را در در دعاوی تخصصی و حقوقی خصوصا دعاوی استیجاری و ملکی کسب کردم از ابتدای جوانی به لحاظ عشق و علاقه وصف ناپذیری که نسبت به حرفه وکالت داشتم با پشتکار و توانمندی و پیگیری جدی به مسائل خانه صنفی خود و مشکلات موجود در آن ، توجه و دقت نظر ریز بینانه ای به مسائل صنفی داشته و ورود به چنین عرصه هایی را جهت کمک و مساعدت در راستای بهبود شرایط و وضعیت موجود وکلا وظیفه و تکلیف اخلاقی و قانونی خود می دانستم و نهایتا به لحاظ علاقه وافر به این حرفه و احساس مسئولیت نسبت به جامعه وکالت در سال 94 بعنوان کاندیدای مستقل در انتخابات هیئت مدیره کانون وکلای مرکز شرکت نمودم.

- اساس هدف شما برای ورود به عرصه انتخابات کانون وکلا چه بوده است؟

- اهداف اصلی اینجانب از کاندیداتوری در هیئت مدیره، شناساندن موقعیت و جایگاه واقعی و والای وکلای فهیم در میان اقشار جامعه و نهادینه کردن فرهنگ داشتن وکیل در محاکم و کلیه مسائل حقوقی با اطلاع رسانی همسو با شان وکلا در رسانه های خبری و وسایل ارتباطات جمعی ، تلاش برای قانون اجباری شدن وکالت در دادگستری که می تواند مشکل اشتغال وکلا را حل نماید که این هدف مهم و اساسی با یکسان سازی تعرفه های حق الوکاله ها بسیار اجرایی تر می گردد . دعاوی که در آیین نامه برای آن تکلیفی از باب تعرفه حق الوکاله مشخص نگردیده است یا به روز نبوده و عملا منسوخ شده است. طرح بیمه وکالت برای تشویق و ترغیب آحاد مردم به اخذ وکیل به جهت صرفه عقلانی و منطقی این طرح ، که شرکتهای بیمه قسمت اعظم حق الوکاله وکیل را تقبل نمایند . مهمترین انگیزه و هدف اینجانب در ورد به این کارزار انتخاباتی ایجاد توازن منطقی جنسیتی در هیئت مدیره کانون وکلا به لحاظ دارا بودن توانمندیهای بالقوه و بالفعل بانوان وکیل و حس مسئولیت پذیری آنان نسبت به دغدغه ها و چالش های موجود در کانون وکلا و از همه مهمتر اینکه تعداد بانوان وکیل که قریب به 40 درصد از اعضای کانون وکلا را بانون تشکیل می دهند ولی متاسفانه سهم یک درصدی از حضور هیئت مدیره و بدنه مدیریتی کانون وکلا را دارا می باشند و این اهداف محقق نمی گردد جز با ورود افراد کار آمد که وقت کافی و انرژی لازم و دلسوزی و درایت و دقت نظر ویژه به مسایل و معضلات موجود در کانون و وضعیت وکلا را دارند .

- از نظر شما مدیریت کانون در کجا دارای مهمترین نقص بوده و در صورت ورود به هیئت مدیره کانون اقدامات اولیه شما چه می باشد ؟

- آنچه مسلم است هیچ مجموعه ای در طول دوران فعالیت کاری خود بدون نقص نبوده و در آینده نیز نخواهد بود و انتخابات هیئت مدیره قوی یعنی تلاش برای رسیدن به تمام اهداف کانون . یعنی جبران نقایص . هیئت مدیره های قبلی ، می بایستی تلاش مضاعف و پیگیرانه برای طرح تکمیلی تقدیمی از سوی کانون مبنی بر اجباری شدن وکالت در محاکم دادگستری را سرلوحه کار هدفمند و اجرایی خود قرار می دادند و نمایندگانی از میان خود با تفویض کلیه اختیارات و مجوزات لازم جهت پیگیری این مهم و انجام رایزنی با مقالات مربوطه و حصول نتیجه قطعی ، تعیین می نمودند که این نمایندگان مهمترین وظیفه وتکلیفشان پیگیری این لایحه واجرایی کردن قویتر آن به نفع جامعه وکالت باشد.نه و صرف اینکه بصورت گذری وصرفا در حد یک اعلام نظر بدون پشتوانه ، به این مهم نگاه می کردند .چرا که در صورت عدم پیگیری مجدانه نسبت به این موضوع فشار بر کانون در راستای اجرای طرح ادغام تحت قانون جامع وکالت که عملا همان قانون طرح انحلال کانون و ایجاد محدودیت برای حق دفاع فانونی وکیل می باشد ، رقم خواهد خورد که عملا با چنین وضعیتی ، این لایحه مانع اجرای قانون و عدالت می باشد. یکی دیگر از ایرادات مبنایی ، اینکه با توجه به علنی بودن جلسات هیئت مدیره ،می توانند در راستای شفاف سازی جلسات با نصب ال سی دی و پخش مذاکرات مستقیم جلسات ، این موضوع را علنی به اعضا خود اطلاع ریانی کرده تا وکلا بدانند چه کسانی در جلسات مداوما شرکت داشته و موضعشان چیست و چه نتایجی گرفته میشود. حداقل فایده این امر شناخت کافی وکلا از از عملکرد هیئت مدیره فعلی برای انتخابات بعدیاست . که بنده به نوبه خود اولین اقدام خود را بر شفاف سازی جلسات و علنی بودن آن گذاشته و در خصوص حمایت از لایحه تکمیلی به لایحه جامع وکالت ،پیگیری مجدانه وعملگرایانه معمول خواهم داشت.

- برای حفظ شان و جایگاه وکیل ، شما در صورت ورود به هیئت مدیره چه اقداماتی را انجام می دهید ؟

- همانگونه که اهداف خود را اعلام داشتم ،هدف بنده ارتقاء موقعیت و جایگاه واقعی و والای وکالت و وکلا در جامعه و علی الخصوص در دادگستری است . گذاشتن مذاکرات و تعاملات جدی و اساسی با روسای دادگستری برای ایجاد حفظ حرمت وکلا و برخورد با کارمندان و پرسنل خاطی در صورت عدم حفظ حرمت وکلا ، راهکارهای اجرایی در دستور کار قرار گیرد . کانون وکلا حتی برای ورود و خروج وکلا در محاکم نیز هیچ پیگیری جدی نمی نماید که ورود و خروج وکلا ، بالاترین شان را به وکیل در مراجعاتش به دادگستری می دهد ، ایجاد تسهیلات رفاهی لازم در داخل مجتمع های قضایی من جمله اتاق مناسب برای وکلا جهت تهیه لوایح و تجدید قوایشان ،تعریف باجه جداگانه مخصوص وکلا در مراحع قضایی علی الخصوص دادگاه تجدید نظر که در ابتدا ،وکلا باید به رایانه جهت تعیین شعبه پرونده هایشان مراجعه نمایند و درگیر صف های طویل و وقت گیر در کنار ارباب رجوع عادی نگردند . فرهنگ سازی در جامعه ، در دید و اذهان عموم مردم با ترویج فرهنگ اخذ کیل در جامعه ، از طریق صدا و سیما و مطبوعات و تابلوهای تبلیغاتی با پیام های مثبت در این راستا ، اقدامات اخیر ، سرلوحه کار صنفی بنده در هیئت مدیره خواهد که به قطع به آن جامه عمل خواهم پوشاند .

- از دیدگاه شما تعامل کانون وکلا با نهادهای حکومتی و قوای سه گانه چگونه باید باشد ؟

- کانون وکلا به دلیل اینکه نهادی مستقل است و به هیچ یک از ارکان حاکمیتی وابستگی ندارد، لذا به عنوان نهادی قانونی و مستقل باید خودش داوطلب شود و برای درخواست ها و مطالبات قانونی خود با نهادهای حکومتی و سازمان ها و قوای سه گانه وارد مذاکره و تعامل گردد . در راستای وضعیت مالیاتی وکلا با اداره دارایی ، که در دوره قبل فقط به یک قرارداد که آن هم اجرایی نگردید ، بسنده شد؛باید برای بهبود وضعیت مالیاتی وکلا و جلوگیری از فشارهای بیجا و ظالمانه مالیاتی بر وکلا که علی الراس نامیده می شود ، به تناسب وضعیت درآمدی وکیل، مذاکرات جدی و پیگیری منتج به نتیجه صورت پذیرد و با قوه قضاییه از باب ایجاد حفظ حرمت و جایگاه وکلا اقدامات مفصل و مجدانه صورت پذیرد و با مجلس و قوه مقننه در جهت تکمیل و اصلاح لایحه جامع وکالت ، پیگیری لازم متصور گردد . و از در آمد کانون وکلا برای ساخت سریال ها و فیلم های آموزنده و فرهنگ سازی جهت نشان دادن کسوت والای وکالت ، با صدا و سیما مذاکرات لازم بعمل می آید .بهر حال ، کانون وکلا ، بعنوان مهمترین نهاد حقوقی و مدنی کشور ، هیچ گاه خود را نباید جدا از حاکمیت و قوای سه گانه دانسته و مرتبا باید با دولت و حاکمیت و سازمان های دولتی تعاملات لازم برای بهبود وضعیت درون سازمانی خود داشته باشد.

- در پایان ، برخی از صاحبنظران بیان می کنند کسانی باید عضو هیئت مدیره کانون شوند که به کانون اعتبار دهند نه اینکه از آن اعتبار بگیرند . شما مهمترین ویژگی برای عضویت در هیئت مدیره را چه می دانید و رای دهندگان چه اوصافی را باید مد نظر قرار دهند؟

- بنده از همان صاحبنظران سوال می نمایم که آیا اعتبار بخشیدن به کانون به عملکرد افراد بر می گردد یا به مدرک تحصیلی و پست دانشگاهی آنان ؟!!

- سالهاست گوشهایمان آکنده از اسامی خاص و مورد توجه اشخاص است صرف نظر از عده ای خاص که همواره شعار و عملکردشان یکی بوده ، بهتر آنست که سوابق هر یک از کاندیداها با توجه به خوشنامی و عملکرد منفی و شغلی شان و حسن سابقه آنان ، به دور از جناح بندی و لابی گری بررسی گردد . تعهد ، توانمندی ، دلسوزی و پیگیر بودن مدیران صنف از دارا بودن فلان مدرک دانشگاهی آنان و فلان هیئت علمی بودن ،و فلان پست مدیریتی را داشتن فراتر بوده و افرادی باید وارد بدنه هیئت مدیره گردند که درد وکالت را چشیده باشند و از نزدیک و لحظه به لحظه معضلات و سختی کار را لمس کرده باشند . وقت کافی و توان لازم و فکر و ایده اجرایی و قابل انجام برای بهبود وضعیت جامعه وکالت داشته باشند . اگر در انتخابات هیئت مدیره جدید اشتباه کنیم یعنی رای به وضع موجود داده ایم یعنی عدم تغییر و تحول ، در نهایت یعنی نرسیدن به هدف ها . رای دهندگان باید در این موارد ، کمال درایت و دقت نظر را داشته باشند .

در صورت نیاز به خدمات حقوقی روی لینک زیر کلیک نمایید.

نویسنده:
تصویر نویسنده, رزانا عوض نژاد فرد
رزانا عوض نژاد فرد
کاربر عادی
اشتراک گذاری:

برخی خدمات دادسان

تصویر گرافیکی دو شخص در حال گفت و گو به منظور مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی
تصویر یک کیف گرافیکی  به منظور درخواست وکیل
درخواست وکیل
تصویر گرافیکی برگه ی قرارداد به منظور تنظیم یا بررسی قرارداد
تنظیم قرارداد