ورود ثبت نام

نگاهی به قوانین و ضوابط شرکت‌های دانش‌بیان

برای حمایت از تولید علم و فناوری، دولت از طریق سلزوکارهای مختلفی، مزایا و تسهیلاتی را برای فعالان این حوزه در نظر گرفته است. یکی از این راهکارها، شرکت‌های دانش‌بنیان هستند. در خصوص این نوع شرکت‌ها باید دقت داشته باشیم ما شرکتی تحت عنوان دانش‌بنیان نداریم بلکه باید ابتدا شخص حقوقی مدنظر را در قالب‌های قانونی مشخص ثبت کنیم.

به بیان دیگر گام نخست آن است که یک شرکت را در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانیم. مثل شرکت با مسئولیت محدود، یا نسبی و یا هر قالب شرکتی که مد نظرمان است. در گام بعدی از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با طی فرایند‌های لازم، نشان دانش‌بنیان را برای شرکت خود ثبت نماییم و جزو شرکت‌های دانش‌بنیان محسوب شویم. در نتیجه به این نکته توجه داشته باشیم که هیچ گاه نمی‌توانیم یک شرکت دانش‌بنیان ثبت کنیم. دانش‌بنیان بودن ویژگی و تاییدیه‌ای است که معاونت ریاست جمهوری به شرکت‌ها و موسسات واجد شرایط اعطا می‌کند.

در بحث شرکت‌های دانش‌بنیان ابهاماتی مطرح می‌شود که در ادامه این متن با توجه به نظرات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، به پاسخ‌گویی آن‌ها می‌پردازیم :

  • 1. اگر محصول شرکت در فهرست کالا یا خدماتی دانش بنیان باشد اما هنوز به مرحله تولید نرسیده و صرفا در حد طرح و مستندات باشد، امکان ثبت درخواست دانش‌بنیان وجود ندارد. شرکت‌های نوپا باید کالاها و خدمات دانش‌بنیان را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با هدف تولید و فروش) ساخته و ارائه نمایند.
  • 2. برخی شرکت‌های صنعتی و بزرگ وجود دارند که با توجه به موضوع فعالیت خود، معیارهای شرکت‌های دانش‌بنیان را ندارند، اما تمایل دارند که به نحوی در فهرست شرکت‌های دانش بنیان قرار بگیرند. راهکار آن است که با تبدیل واحد تحقیق و توسعه (R&D) خود به یک شرکت مستقل در صورتی که در راستای فهرست کالاهای دانش‌بنیان اعلام شده توسط کارگروه فعالیت کنند به صورت مجزا در سامانه ثبت‌نام نموده و فرآیند ارزیابی را همانند دیگر شرکت‌ها پیش ببرند.
  • 3. برخی بر این باورند که تمامی شرکت‌های مستقر در مراکز رشد و یا پارک‌های علم و فناوری جزو شرکت‌های دانش بنیان بوده و از مزایای مرتبط با آن ها بهره‌مند هستند. اما چنین تصوری صحیح نیست، بلکه تمامی این شرکت‌ها باید همانند سایرین در سامانه ثبت‌نام نموده و مراحل ارزیابی را طی نمایند.
  • 4. درج عنوان دانش‌بنیان در نام ثبتی شرکت و یا اساسنامه آن، هیچ حق اولویت و یا مزیتی جهت بهره‌مندی شرکت از تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد نمی‌نماید. در نتیجه لازم است همه شركت‌هاي متقاضي حمايت‌ها، اطلاعات خود را در اين سامانه وارد كرده و بر اساس اين فرايندها ارزيابي شوند تا درصورت وجود شرایط لازم، امکان بهره مندی از مزایا برای ایشان ایجاد شود.
  • 5. همچنین باید دانست که امکان ثبت‌نام اشخاص حقیقی (افراد) در سامانه وجود ندارد. به بیان دیگر لازم است فرد ابتدا به صورت حقوقی شرکت یا موسسه‌ای را در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برساند و بعد از اخذ شناسه ملی شرکت نسبت به ثبت‌نام شرکت در سامانه شرکت‌های دانش‌بنیان جهت ارزیابی اقدام نماید.

در صورت تمایل به ثبت‌نام شرکت یا موسسه خود در فهرست شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، در ابتدا شرکت باید به سایت www.daneshbonyan.ir مراجعه کرده و پس از مطالعه آیین‌نامه‌ها و قوانین و در صورت دارا بودن شرایط مندرج در آیین‌نامه در قسمت «مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا»، در سامانه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان http://reg.daneshbonyan.ir ثبت‌نام نمایند.

در صورت نیاز به خدمات حقوقی روی لینک زیر کلیک نمایید.

نویسنده:
تصویر نویسنده, ستاره ایوبی
ستاره ایوبی
فعال حوزه حقوق استارتاپ ها و امور قرارداد ها
اشتراک گذاری:

برخی خدمات دادسان

تصویر گرافیکی دو شخص در حال گفت و گو به منظور مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی
تصویر یک کیف گرافیکی  به منظور درخواست وکیل
درخواست وکیل
تصویر گرافیکی برگه ی قرارداد به منظور تنظیم یا بررسی قرارداد
تنظیم قرارداد