ورود ثبت نام

وکیل کیست؟

در باب شخصت علمی و اجتماعی وکیل:

وکیل باید در دفاع از حق موکل خویش، «بند زندان» را بر «بند وجدان» ترجیح دهد و «داد بینوایان» را در نوای «داد» فریاد بزند. از انزوا، پروایی نداشته باشد و البته فریاد را پایان سکوت نداند. انعطاف نظر داشته باشد و پذیرای اندیشه های نو و نظرات مخالف باشد. اندیشمند بوده و رهرو مسیر اندیشه ورزی. تبسم گفتاری داشته باشد و لطافت رفتاری. از پویایی فکری بهره ببرد و از ایستایی اندیشه گریزان.

واقع اندیش و واقع نگر بوده و رفتار مبتنی بر واقع داشته باشد. آرمان عدالت را نیک بیانگارد و جستجوی آن را مقدس. حق محوری را به کلام براند و عدالت گستری را بر زبان و.... و از این همه، رسالت انسانی و اخلاقی خویش را به بهترین نحو در رفتار و کردار و گفتار خویش به منصه ظهور برساند. روز وکیل چه روزی است

روز وکیل : تقريبا ۶۰ سال پيش در روز ۷ اسفند سال ۱۳۳۱ لايحه استقلال وکلا با پافشاري‌هاي دكتر مصدق تصويب شد ولي متاسفانه هفتم اسفند به عنوان سالروز «استقلال كانون وكلا» و بزرگداشت روز وكيل مدافع در کمتر تقويمي ثبت شده است.

در حالی که وقتی تقویم را ورق می‌زنی به گرامیداشت روزهایی چون ماما، معلم، مهندس و … برخورد می‌کنی ولی خبری از روز وکیل مدافع نیست، چرا؟ پاسخ به این سوال بر عهده کیست؟ آیا جز این است که افراد یار و و یاوری جز وکیل در برابر قاضی ندارند؟ چرا با وجود تلاش‌هایی که برای خصوصی‌سازی بسیاری از زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و … می‌شود، در بعضی مواقع استقلال وکلا زیر پا گذاشته می‌شود؟

وکیل کسی که از طرف شخص دیگری – اعم از حقوقی یا حقیقی – به موجب عقد وکالت برای انجام کاری مأمور می‌شود.نایب السلطنه را در دوره صفویه وکیل می‌گفتند و عنوان وکیل الرعایا هم از همین‌جا برخاسته است. می‌توان برای وکیل انتخابی حد و مرزی مشخص کرد که در چه زمینه‌ای اجازه وکالت از طرف شما دارد و در چه زمینه‌ای خود شخص باید برای آن کار حضور داشته باشد

نویسنده : رزانا عوض نژاد فرد

وكيل پايه یک دادگستری و مشاور حقوقی عضو كانون وكلای دادگستری مركز

در صورت نیاز به خدمات حقوقی روی لینک زیر کلیک نمایید.

نویسنده:
تصویر نویسنده, رزانا عوض نژادفرد
رزانا عوض نژادفرد
کاربر عادی
اشتراک گذاری:

برخی خدمات دادسان

تصویر گرافیکی دو شخص در حال گفت و گو به منظور مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی
تصویر یک کیف گرافیکی  به منظور درخواست وکیل
درخواست وکیل
تصویر گرافیکی برگه ی قرارداد به منظور تنظیم یا بررسی قرارداد
تنظیم قرارداد