ورود ثبت نام

کار به عمل برآید

تعالی وکالت با سعی و اهتمام همه جانبه در ارتقاء سطح کمی و کیفی آن با بررسی زوایای مختلف حرفه مقدس وکالت دادگستری ارتباط دارد. چه بسا وکلایی که به عنوان وکیل حرفه ای به این شغل شریف اشتغال دارند و به عینه با مشکلات و موانع و معضلات این شغل دست و پنجه نرم می کنند، بهتر بتوانند این مشکلات ملموس را تشریح و سعی در حل و فصل و رفع و رجوع هر چه بهتر این معضلات بنمایند. در این فرصت بنده در مقام بحث انتقادی قصد دارم به موضوع بپردازم:
 مدیریت کانون با درایت و صاحبنظری ظریف و حساب شده می تواند نتیجه ای منطقی و به دور از ضرر و نقصان به بستره کانون وکلا و به اعضایش اعطاء نموده و با در نظر گرفتن صلاح و مصلحت واقعی و همه جانبه وکلا، موضوع مدیریت را به طریقی که با توانمندی کانون همراه باشد به سر منزل مقصود برساند. آنچه برای وکلای محترم در تعیین هیئت مدیره باید مهم باشد، نه سمت های مدیریتی قبلی اعضاء و نه مدارک تخصصی آنان، نه تعداد تدریس های آنها در دانشگاه ها و مراکز آموزشی می بایستی باشد.
بلکه آنچه مهم و قابل تأمل و مورد قبول می باشد، میزان حضور اعضاء هیئت مدیره در جلسات و اظهار نظرهای صحیح و به جای آنها بوده که بتوانند فصلی نو برای وکیل و جامعه وکالت رقم بزنند. لذا بنظر بنده، افرادی باید در هیئت مدیره شرکت نمایند که اولاً: وقت و فرصت کافی برای رسیدگی به امور مدیریتی را داشته باشند ثانیاً: انرژی و توانمندی و درایت و سیاست لازم برای این امر را داشته  ثالثاً: فاقد پست ها و مشاغل دیگری بوده که در نهایت  بتوانند از پس این وظیفه و تکلیف خطیر تفویض شده به آنها ، پیروزمندانه برآمده و در یک کلام، کسی که می خواهد در منصب هیئت مدیره قدم بگذارد باید خود را  تمام قد وقف کانون و اعضاء آن کند. تا  بدین ترتیب با ارایه خدمات تمام و کمال در این حیطه، گوشه ای از مشکلات و معضلات حاکم بر کانون را مرتفع سازد. وکیلی می تواند صریحاً این ادعا را مطرح نماید که مداوما این مشکلات را با چشم خود دیده و نواقص و کاستی ها و بی حرمتی ها و ظلم هایی که به این قشر زحمت کش می رود را به عینه لمس کرده باشد. در غیر اینصورت، شخصی که بطور آکادمیک بیشتر وقت خود را در کلاسهای درس و دانشگاه گذرانده و پست های مدیریتی داشته، چگونه درد و زجر و بیکاری و رکود وضعف معیشتی وکلای امروزی را می تواند احساس کند؟!! جامعه وکالت در هیئت مدیره خود به افرادی نیاز دارد که با تمام وجود به پا خیزند و تحولی عظیم و قابل درک بر پیکره کانون ایجاد نمایند، نه اینکه با سر دادن شعارهایی زیبا و آرمان گرایانه ، فقط جو را عطرآگین کنند.
بنظر بنده، این مثال قدیمی که می گوید با یک دست نمی توان چند هندوانه برداشت، مصداق بارز عملکرد خیلی از افراد است که در آن واحد، قصد دارند در چندین منصب حضور داشته باشند، که در این صورت، هم کارایی لازم را برای وظیفه محوله به خود نخواهند داشت و هم از طرفی دیگر، با اشغال کردن کرسی های دانشگاهی و مدیریتی و کمیسیون ها و مشاغل دولتی و غیره،  چندین شغل و منصب برای خود اختیار نموده و افراد خوشفکر و توانمند، به لحاظ این باند بازیها و تشکل گرایی ها، نتوانند وارد کارزار صنفی خود گشته و بدین طریق یک جامعه صنفی همیشه با مشکلات و معضلات حادث شده بر آن، بسوزد و بسازد...
آیا بهتر نیست که هر کس در شغل و حرفه و جایگاهی که قرار دارد، به آن قانع بوده و زیاده خواهی جاه و مقام ننماید؟! و این افراد آیا فرصتی برای رسیدگی به امورات کانون و مشکلات وکلا در این برهه زمانی دارند؟!
متأسفانه اعلام سوابق و مدارج بصورت یک اپیدمی و عادت شده و هر دوره شاهد این تسلسل هستیم و کماکان نیز این موضوع ادامه دارد....
در خاتمه این جمله که «کار به عمل برآید» تکمیل کننده عرائض بنده بوده امید است که وکلای محترم که قشر نخبه و تحصیلکرده این اجتماع هستند با ظرافت فکری و دقت نظر کافی در انتخاب هیئت مدیره خود شرکت نموده و توانمندی و حصول نتیجه را از مدیران خود مطالبه نمایند نه به عنوان و سمت های شغلی و رزومه افراد فقط اکتفا نمایند .
و همانگونه که گفته شد «کار به عمل برآید»

در صورت نیاز به خدمات حقوقی روی لینک زیر کلیک نمایید.

نویسنده:
تصویر نویسنده, رزانا عوض نژاد فرد
رزانا عوض نژاد فرد
کاربر عادی
اشتراک گذاری:

برخی خدمات دادسان

تصویر گرافیکی دو شخص در حال گفت و گو به منظور مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی
تصویر یک کیف گرافیکی  به منظور درخواست وکیل
درخواست وکیل
تصویر گرافیکی برگه ی قرارداد به منظور تنظیم یا بررسی قرارداد
تنظیم قرارداد