نیاز به وکیل متخصص اجرا گذاشتن مهریه بعد از طلاق دارید؟

ثبت نام

اجرا گذاشتن مهریه بعد از طلاق

برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
 • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
 • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
 • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
 • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

آیا به راستی این امکان وجود دارد که بتوان اقدام به گرفتن مهریه بعد از طلاق نمود. این پرسشی است که بسیاری از آن ناآگاه هستند چرا که تا به حال درباره این موضوع اطلاعات چندانی نداشته اند. شاید برای شما هم با این مورد برخورد کرده باشیدکه در دوستان و یا آشنایان، کسانی که برای طلاق خلع و یا طلاق توافقی مهریه خود را بخشیده باشند و پشیمان شده باشند اما هیچ کدام جواب این سوال را ندانند و فرصت احقاق حق را از دست داده باشند.

در پاسخ به این پرسش باید گفت که، بله زن می تواند اقدام به گرفتن مهریه بعد از طلاق کرد. مهریه تحت هر شرایطی به زن تعلق دارد. حتی بعد از طلاق، البته در این مورد که مهریه یک بار برای طلاق بخشیده شده است و بعد به آن مراجعه می گردد کمی شرایط را متفاوت می نماید که به در ادامه سعی خواهیم کرد که به موضوع اجرا گذاشتن مهریه بعد از طلاق بپردازیم.

چگونه مهریه تعیین می شود؟

همان طور که می دانید میزان مهریه، ضمن عقد نکاح تعیین میشود اما می تواند با توافق زوجین تعیین میزان مهریه به زمان بعد از ازدواج نیز موکول شود. همچنین این امکان وجود دارد که شرط عدم مهریه در عقد نکاح ذکر شود و این موضوع خللی به عقد وارد نمی نماید. مطابق با قانون مدنی مهری باید مالیت داشته و قابل تملیک باشد. همچنین مهریه می تواند عند المطالبه یا عند الاستطاعه تعیین شود.

زمانی که مهریه عندالمطالبه است زن می تواند از حق حبس استفاده نماید و تا هنگامی که مهریه را به صورت کامل دریافت نکرده است، از تمکین مرد اجتناب کند. اما در صورتی که مهریه عند الاستطاعه باشد، توانایی مالی مرد جهت پرداخت مهریه در نظر گرفته می شود و نمی توان مرد را به پرداخت مهریه اجبار کرد.

چه زمانی زن مالک مهریه می گردد؟

برخی گمان می کنند که به محض قرائت خطبه ی عقد، زن مالک تمام مهر می گردد و حتی افراد معدودی بر این باورند که به محض تعیین مهریه در روز خواستگاری زن مالک آن است. اما این نکته قابل توجه است که زوجه از زمان خوانده شدن خطبه عقد تنها مالک نصف مهریه است تا زمانی که اولین مقاربت رخ دهد. اگر زوجه تمام مهریه را دریافت کرده باشد و تا قبل از اولین مقاربت اقدام به طلاق کند باید نصف آن را برگرداند. تنها در صورتی زوجه مالک تمام مهریه می گردد که مقاربت بین زوجین رخ داده باشد.

اگر زوجه برای گرفتن طلاق مهریه خود را به زوج ببخشد و یا در طلاق توافقی، بر سر بخشش مهر توافق کند، لازم به ذکر است که زوجه می تواند اقدام به اجرا گذاشتن مهریه بعد از طلاق کند.

اجرا گذاشتن مهریه چه مراحلی دارد؟

در این مورد سعی کنید قبل از اقدام به اجرا گذاشتن مهریه اگر قصد استفاده از وکیل ندارید حتما جهت مشاوره درباره مهریه و اجرا گذاشتن مهریه به یک وکیل مجرب مراجعه فرمایید. چرا که به قدری شرایط افراد با یک دیگر متفاوت است که تجربه و استفاده از مشاوره یک فرد متخصص می تواند، کمک شایانی به شما کند.

اگر مهریه وجه نقد و یا در حکم نقد از قبیل سکه و طلا باشد. برای اجرا گذاشتن مهریه زوجه همراه با مدارک مربوطه مانند کارت ملی، شناسنامه، سند رسمی ازدواج به دفتر ازدواج یا دایره اجرای ثبت که در دفتر ثبت اسناد محل وقوع ازدواج مستقر است و یا دادگاه مراجعه و با ارائه ی دادخواستی تقاضای صدور اجرائیه می نماید.

بعد از انجام اقدامات لازم برای اجرا گذاشتن مهریه ابلاغیه ای برای شوهر ارسال می شود و به او مهلت 10 روزه ای داده خواهد شد تا بتواند طلب همسرش را بپردازد. در صورتی که زوج مهریه را نپردازد، زوجه می تواند با اعلام اموال و دارایی های وی و یا حتی اگر زوج طلبی از دیگران دارد، تقاضای توقیف اموال وی نماید.

همچنین زوجه این حق را دارد که اقدام به توقیف حقوق دریافتی زوج از سازمان ها، ارگان ها و موسسات دولتی و خصوصی کند. که تا میزان یک چهارم مادامی که زوج متاهل است و به میزان یک سوم در صورتی که زن و شوهر از یکدیگر جدا شوند و زوجه ازدواج مجدد نکرده باشد، امکان توقیف وجود دارد.

اگر مهریه سکه یا طلا باشد و زوج توانایی پرداخت اصل آن را نداشته باشد، قیمت روز آن، منظور از قیمت روز، روزی است که زن مهریه را از طریق دادگاه یا دفتر ازدواج مطالبه کرده است، محاسبه و ملاک اجرای قانونی حکم است. اگر ازدواج غیر رسمی بوده باشد زن برای مطالبه ی مهریه باید از طریق دادگاه اقدام به اجرا گذاشتن مهریه کند.

قانون جدید مهریه چیست؟

در قانون جدید مهریه اجرا گذاشتن مهریه ای که مهر سکه تعیین شده است کمی با دیگر موارد متفاوت است. در این حالت مرد تنها موظف به پرداخت انی 110 عدد آن است و در مقابل باقی مانده اش تقسیط مهر خواهد شد و نمیتوانید از ماده دو استفاده کنید.

در چه مواقعی زن نمیتواند اقدام به گرفتن مهریه بعد از طلاق نماید؟

اگر زن و مرد به صورت زبانی توافق کرده باشند که در ازای بخشش مهریه از هم جدا شوند، طلاق از هر نوعی هم که باشد زن می تواند پس از طلاق به آن رجوع نماید. اما اگر زوجین به شکل قانونی عمل کنند، یعنی بعد از این که توافق صورت گرفت، زن با برگه دادگاه و ثبت بخشش مهریه و تحویل سند آن به مرد، موجبات طلاق را فراهم بیاورد. در این صورت زن دیگر نمی تواند بعد از طلاق به مهریه خود رجوع نماید.

شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق چیست؟

در طلاق مرد موظف است اگر مهریه را تا آن زمان نپرداخته باشد، در هنگام طلاق به تصمیم طرفین و یا دادگاه، بعد از طلاق بپردازد. در صورتی که مهریه برای طلاق از سوی زن بخشیده شده باشد زن می تواند در مدت عده به آن رجوع کند و دادخواستی برای گرفتن مهریه بعد از طلاق به دادگاه ارائه نماید.

اگر از مدت عده بگذرد دیگر نمی توان برای گرفتن مهریه دادخواستی تنظیم کرد. در طلاق خلع که زن چیزی بیش از مهریه (فدیه) را می بخشد تا طلاق بگیرد، بعد از طلاق تنها می توان مهریه خود را طلب کند و امکان گرفتن فدیه نیست.

برای گرفتن مهریه بعد از طلاق در دوران عقد یعنی زمانی که زن باکره است و مقاربتی با همسرش نداشته، زن تنها مالک نصف مهریه است و زوجه تنها می تواند نیمی از آن را طلب نماید. البته اگر قصد طلاق نداشته باشند زوجه این حق را دارد که تمام مهریه خود را طلب نماید و اگر پس از گرفتن مهریه اقدام به طلاق نمایند زن موظف است نیمی از مهریه گرفته را به زوج بازگرداند. از توضیحات داده شده این موضوع بر می آید که اگر زوجه بخواهد بعد از طلاق دادخواست باز پس گیری مهریه در طلاق در دوران عقد و یا طلاق توافقی در دوران عقد بدهد، فقط می تواند نیمی از مهریه را بگیرد.

گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی چگونه است؟

در طلاق توافقی همانطور که در مقاله مربوط به این طلاق گفته شد اصل بر توافق طرفین است و اگر بر سر هر یک از موارد همچون مهریه به توافق نرسند داداگاه در خصوص آن تصمیم گیری خواهد نمود. اما اگر زن با بخشش مهریه مرد را راضی به طلاق توافقی کند، او می تواند اقدام به اجرا گذاشتن مهریه بعد از طلاق کند.

چه شرایطی به موجب گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی ایجاد می گردد؟

طلاق توافقی جزوه یکی از انواع طلاق بائن است. در این نوع طلاق مرد حق رجوع ندارد. اما به موجب باز پس گیری مهریه بعد از طلاق نوع طلاق نیز تغیر می نماید و طلاق توافقی که از نوع بائن است تبدیل به طلاق از نوع طلاق رجعی می شود. به همین سبب مرد نیز پس از این اقدام زن حق رجوع پیدا می کند که طلاق را به طور کل از بین می برد.

برای گرفتن مهریه بعد از طلاق چه مدارکی لازم است؟

مدارک لازم برای سپردن کار های این نوع از پرونده ها به وکیل عبارتند از:

 • اسناد هویتی یعنی شناسنامه و کارت ملی
 • سندی که میزان مهریه را اثبات کند.
 • اگر طلاق از نوع توافقی بوده است برگه ی توافقات طرفین.

همیشه توصیه ما در هر کار حقوقی ای استفاده از وکیل بوده است. چرا که وکیل کمترین و کوچکترین کاری که می تواند برای شما انجام دهد سرعت بخشیدن به پرونده است و این موضوع می تواند موجب کاهش هزینه های مالی و زمانی شود. البته این کمترین کار است، که صد البته دفاع از حقوق شما، راهنمایی و کمک به رسیدن شما به نتیجه دلخواه از جمله کارهای دیگر وکیل است.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل اجرا گذاشتن مهریه بعد از طلاق بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص اجرا گذاشتن مهریه بعد از طلاق دارند.

برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله:

 • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
 • هزینه مشاوره اولیه
 • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
 • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل اجرا گذاشتن مهریه بعد از طلاق چگونه است؟

هزینه ی اخذ وکیل اجرا گذاشتن مهریه بعد از طلاق معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

هزینه مشاوره از وکیل متخصص اجرا گذاشتن مهریه بعد از طلاق در بازه قیمتی زیر قرار دارد.

20 هزار تومان 200 هزار تومان
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

4.0 از 1 نظر

نظر شما ثبت شد