نیاز به وکیل متخصص استرداد هدایای نامزدی دارید؟

ثبت نام
برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
 • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
 • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
 • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
 • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

طبق قانون 1037 قانون مدنی، هر یک از نامزدها می تواند در صورت به هم خوردن وصلت منظور، هدایایی را که به طرف دیگر یا ابوین او برای وصلت منظور داده است مطالبه کند و اگر عین هدایا موجود نباشد مستحق قیمت هدایایی خواهد بود که عادتاً نگاه داشته می شود مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده باشد، و اگر این وصلت منظور در اثر فوت هر یک از نامزدها به هم خورد قابل محسوس نخواهد بود. وجود این حکم استرداد هدایای نامزدی برای دورانی است که زن و مرد به اسم آشنایی و در یک مراسم خواستگاری اقدام به دادن هدیه های نمایند. چرا که در صورت عقد و ازدواج شرایط استرداد هدایای متفاوت بوده چون که قانون این نوع دادن هدایا بعد از عقد و ازدواج را به نام هبه نام گذاری کرده است پس در نتیجه شرایط مطالبه آن می تواند سخت تر باشد.

معنا و مفهوم نامزدی

نامزدی و دوران نامزدی به زمانی اطلاق می شود که دختر و پسر جهت آشنایی بیشتر و تصمیم گیری در خصوص ازدواج با هم در ارتباط می باشند که در صورت وجود اختلاف و به تفاهم نرسیدن این دوران می تواند به یکباره منحل شود و طرفین هیچ الزامی مبنی بر بقای آن ندارند.

شرایط استرداد هدایای نامزدی

زمانی زن یا مرد می تواند هدایایی داده شده به خود را مطالبه نمایند که این استرداد هدایای نامزدی به این علت باشد که وصلت منظور به هم خورده و طرفین قصد ازدواج و برگزاری عروسی را نداشته باشند.

هنگامی طرفین می تواند تقاضای استرداد هدایای نامزدی را داشته باشند که این هدایای به منظور و در راستای وصلت طرفین باشد نه به علت انگیزه ای دیگری تقدیم شده باشد.

طبق مفاد قانون مدنی اگر خود هدایا موجود باشد طرفین می تواند عین مال را استرداد نمایند اما اگر این هدایا موجود نباشند طرفین می توانند قیمت هدایای داده شده را طبق عرف مطالبه نمایند.

قیمت هدایای نگه داری شده (مانند طلا و جواهرات) که از بین رفته اند در صورتی قابل مطالبه می باشد که طرف گیرنده هدیه از قصد آن ها را از بین نبرده باشد.

استرداد هدایای نامزدی در صورت مصرف شدن

در هنگام خواستگاری و در دوران نامزدی این امکان وجود دارد که طرفین برای احترام داشتن به هم، اقدام به خرید هدایای از قبیل عطر یا لباس، برای همدیگر نمایند حال سوالی که ممکن است برای زن و مرد به وجود بیاید این هست که آیا این هدایای مصرفی در دوران نامزدی و قبل از عقد و ازدواج قابل مطالبه می باشند یا نه، که قانون گذار در پاسخ بیان داشته است که این هدایا جزء اموال مصرفی حساب شده و طرفین نمی توانند حقی در خصوص گرفتن این هدایا داشته باشند.

استرداد هدایای نامزدی در صورت مصرف نشدن

هدایای غیر مصرفی که ممکن است در حین دوران نامزدی و به منظور عقد و ازدواج رد و بدل شده باشند در صورت از بین نرفتن و باقی ماندن قابل استرداد می باشند و هریک از طرفین می توانند بعد از بهم خوردن دوران نامزدی تمام این هدایای را مطالبه نمایند چرا که این هدایا در خصوص تعهد ازدواج بوده است اما وقتی این تعهد از بین رفته باشد دلیلی بر ماندن این هدایا نزد زن و مرد وجود ندارد. مانند حلقه ازدواج، یا ماشینی که به قصد عقد و نکاح از طرف مرد به زن هدیه داده شده باشد.

چگونگی اقامه دعوی استرداد هدایای نامزدی در دادگاه:

اقامه دعوی استرداد هدایای نامزدی همانند هر دعوی حقوقی دیگر نیازمند دریافت فرم دادخواست و تکمیل آن می باشد بدین منظور که فرد متقاضی استرداد هدایای نامزدی باید بعد از تنظیم دادخواست حقوقی خود، دادخواست خود را به همراه مدارک و شواهد معتبر تقدیم دادگاه صالح نماید. که دادگاه صالح برای رسیدگی به این دعاوی مربوط به نامزدی و خسارت های ناشی از به هم خوردن آن در صلاحیت دادگاه خانواده محل اقامت زوج یا زوجه می باشد.

مدارک لازم برای اقامه دعوی استرداد هدایای نامزدی

 • شناسنامه و کارت ملی طرفین
 • دادخواست حقوقی استرداد هدایای نامزدی که باید براساس قانون مدنی تنظیم شده باشد.
 • پرداخت هزینه های دادرسی برای دعوی استرداد هدایای نامزدی
 • مدارک و مستنداتی که اثبات کننده ی اهدای هدایای نامزدی می باشد. مانند فاکتور خرید یا هر نوع رسید دریافتی دیگر.

چه زمانی دعوی استرداد هدایای نامزدی قابل اقامه در دادگاه نیست؟

از مطالب گفته شده می توان این استنباط را داشت که اگر دوران نامزدی زن و مرد به دوران عقد و ازدواج مبدل گردد ماهیت و نحوه استرداد هدایای داده شده تغییر یافته و اقامه دعوی استرداد هدایای نامزدی بعد از این دوران در دادگاه قابل قبول نخواهد بود چرا که هدایا عنوان هبه یا هبه معوض به خود گرفته و زن و مرد زمانی می تواند این هدایا را استرداد نمایند که یکی از شرایط ذیل را داشته باشند:

مال مورد هبه باقی مانده و از بین نرفته باشد به عنوان مثال چنانچه زوج به عنوان هدیه مالی از قبیل خودرو به زن داده باشد و این مال در اثر آتش سوزی و یا سانحه ای دیگر از بین رفته باشد این مال قابل استرداد یا مطالبه نخواهد بود و اینکه مرد نمی تواند در خصوص مطالبه قیمت آن حقی داشته باشد.

در صورتی که هبه از نوع معوض نباشد و یا اینکه در قبال هبه عوض گرفته نشده باشد. به عنوان مثال زن طلا و جواهراتی که زوج برای وی خریده است را به عنوان نفقه برداشته باشد. در این صورت واهب (زن) حق رجوع به نفقه را نخواهد داشت.

مال هبه شده از مالکیت متهب خارج نشده باشد. به عنوان مثال چنانچه هدیه گیرنده یک وسیله نقلیه گرفته باشد و وی این هدیه گرفته را فروخته و یا به فرد دیگری انتقال داده باشد و یا اینکه تغییر در مورد موضوع هبه انجام داده باشد واهب نمی تواند در خصوص مال داده شده درخواست مطالبه ی داشته باشد.

تکلیف شیر بها در فرایند نامزدی

شیر بها از جمله هدایای است که مرد قبل از ازدواج و عروسی، به دختر یا خانواده دختر می دهد. حال اگر این هدیه قبل از عقد و نکاح و در زمان خواستگاری پرداخت شود در صورت به هم خوردن دوران نامزدی قابل استرداد و مطالبه خواهد بود. چرا که جزء هدایای دوران نامزدی محسوب می شود.

آیا زن و مرد می توانند در دوران نامزدی با هم روابط زناشویی داشته باشند؟

نامزدی نوعی عقد جایز است که آن را مقدمه ازدواج و عقد می دانند و این دوران را نمی توان با دوران عقد و دوران ازدواج یکی دانست. چرا که در این دوران دختر و پسر باید بدانند که هنوز زن و شوهر نبوده و نمی توانند آزادنه و خارج از محدودیت های شرعی عملی انجام دهند و هر گونه رابطه زناشویی در بین این دو نامشروع بوده و فرزندان حاصل از آن نیز نامشروع است، اگر چه در آینده ازدواج کنند و به طور رسمی نکاح خود را ثبت نمایند.

آیا زن و مرد می توانند دوران نامزدی خود را اثبات نمایند؟

برای اثبات نامزدی بین دختر و پسر سند رسمی وجود ندارد اما اغلب گواه یا گواهانی وجود دارند که وجود این رابطه را تصدیق می کند و یا اینکه مراسم یا جشن نامزدهای کوچک می تواند نشان از وجود رابطه بین دختر و پسر باشد. و این می تواند در استرداد هدایای نامزدی برای هریک از طرفین کمک کننده باشد.

حضور یک وکیل متخصص برای استرداد هدایای نامزدی

استرداد هدایای نامزدی همانند دعوی استرداد طلا از زوجه پیچیدگی و سخت های خاص خود را دارد که برای استرداد این هدایای فرد متقاضی باید دلایل و یا مستندات محکمی برای ادعای خود داشته باشد چرا که در صورت نبود اطلاعات کافی برای نحوه اقامه این دعاوی حقوقی در دادگاه خانواده احتمال از بین رفتن و یا از دست دادن مال برای متقاضی زیاد می شود. برای همین استفاده از وکیل برای فرایند طلاق یا برهم زدن دوران نامزدی و یا دوران عقد و استرداد هدایای داده شده در این دوران می تواند مزایای ذیل را داشته باشد:

وکیل می تواند با شنود گفته های متقاضی اقامه دعوی استرداد هدایای نامزدی، بهترین و سریع ترین روش برای استرداد هدایای داده شده در دوران نامزدی را به موکل خود ارائه دهد.

وکیل می تواند با تجربه و تخصصی که در خصوص این دعاوی دارد فرایند پس گرفتن هدایای نامزدی و یا هدایای دوران عقد را تسهیل تر نماید.

در صورت اخذ وکیل برای استرداد هدایای نامزدی یا استرداد هدایای دوران عقد، نیازمند حضور موکل در دادگاه کمتر می شود چرا که وکیل به عنوان نماینده حقوقی و قانونی وی از تمام حق و حقوق موکل خود دفاع می نماید.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل استرداد هدایای نامزدی بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص در استرداد هدایای نامزدی دارند.

برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

 • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
 • هزینه مشاوره اولیه
 • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
 • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای استرداد هدایای نامزدی چگونه است؟

هزینه ی اخذ وکیل برای استرداد هدایای نامزدی معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

هزینه مشاوره از وکیل متخصص استرداد هدایای نامزدی در بازه قیمتی زیر قرار دارد.

20 هزار تومان 200 هزار تومان
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

4.5 از 2 نظر

نظر شما ثبت شد