نیاز به وکیل ملکی دارید؟

ثبت نام
برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
 • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
 • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
 • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
 • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در پایان قرارداد اجاره ممکن است، پیش بیاید تخلیه نکردن ملک توسط مستاجر است. قانون در این خصوص برای موجر چاره ای اندیشده که حق خود را از مستاجری که قانون را زیر پا گذاشته بگیرد، که این راه چاره با توجه به این که قرار داد اجاره رسمی بوده یا عادی متغییر است .

عقد اجاره چیست ؟

طبق ماده ی ۴۶۶ قانون مدنی، اجاره عقدی است که به موجب آن مستاجر مالک منافع عین مستاجره می شود، اجاره دهنده را موجر و اجاره کننده را مستاجر و مورد اجاره را عین مستاجره گویند.

سند رسمی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

مطابق ماده ی ۱۲۸۴ قانون مدنی سند هر نوشته ای است که در زمان طرح دعوا یا دفاع قابل استناد باشد. سند به دو نوع عادی و رسمی تقسیم می شود.

سند رسمی در ماده ی ۱۲۸۷ قانون مدنی تعریف شده است. سند رسمی عبارت است از « اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مأمورین رسمی در حدود صلاحیت آنها و بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند.»

براساس تعریف ارائه شده در قانون، یک سند در صورت داشتن سه شرط زیر به عنوان سند رسمی شناخته می شود:

 • تنظیم سند توسط مامور رسمی انجام گرفته باشد.
 • تنظیم سند در حدود صلاحیت قانونی مامور رسمی صورت گرفته باشد.
 • تنظیم سند بر طبق مقررات قانونی باشد. .

علاوه بر اسنادی که مطابق شرایط بالا تنظیم شده اند، قانون گذار اسناد عادی دیگری را نیز استثنائا به عنوان سند رسمی در نظر گرفته و برخی امتیازات اسناد رسمی را برای این نوع اسناد نیز قائل شده است و این اسناد را در قوانین خاص مشخص نموده است که عمدتا از امتیاز درخواست صدور اجرائیه برخوردار هستند.

این اسناد عبارتند از:

 • اسناد رسمی مربوط به املاک ثبت ‌شده.
 • قبوض اقساطی.
 • آراء کمیسیون ماده 77 قانون شهرداری مصوب 1345.
 • مهریه مندرج در سند نکاحیه( سند ازدواج).
 • چک‌های صادره عهده بانک‌ها.
 • هزینه مشترک آپارتمان‌ها موضوع ماده 10 مکرر قانون تملک آپارتمان‌ها مصوب 1358.
 • آراء داوری بورس اوراق بهادار موضوع قانون تأسیس بورس اوراق بهادار تهران مصوب 1345.
 • قراردادهای بانکی موضوع ماده 15 قانون عملیات بانکی بدون ربا مصوب 1362.
 • اسناد رسمی مربوط به دیون و اموال منقول.
 • اسناد رسمی مربوط به املاک مورد ‌وثیقه و اجاره (مشمول قانون روابط موجر و مستأجر) اعم از این‌که ملک مورد ‌وثیقه ثبت ‌شده یا نشده باشد.
 • مهریه مندرج در سند نکاحیه( سند ازدواج).
 • تعهداتی که ضمن ثبت ازدواج و طلاق صورت گرفته است.

و سایر مواردی که به موجب قوانین خاص در حکم اسناد لازم‌الاجرا( براساس قانون مفاد آن سند می بایست انجام شود و در صورت امتناع از اجرای آن پیگرد قانونی خواهد داشت) قرار گرفته‌اند.

مطالبه ی اجرای تعهدات مندرج در این اسناد از طریق درخواست صدور اجرائیه صورت می گیرد.

قرارداد عادی چیست ؟

اسناد عادی اسنادی هستند که در دفاتر ثبت اسناد ثبت نشده باشند. همان طور که پیشتر گفته شد هر سندی که در دفاتر اسناد رسمی‌ ثبت شود معتبر است مگر این‌ که خلاف آن در دادگاه اثبات شود و در مقابل، اسناد عادی که در مشاورین املاک به ثبت می رسند، نیازمند اثبات اعتبار قانونی‌ در دادگاه هستند، به همین دلیل است که اسناد رسمی، به خودی خود لازم‌الاجرا هستند و این، مزیت حقوقی منحصر به فرد اسناد رسمی ‌برای برتری نسبت به اسناد عادی است. بخش اصلی کار مشاورین املاک معرفی مؤجر و مستأجر به یکدیگر و دریافت حق الزحمه است. به همین جهت نتیجه می گیریم که برای پیشگیری از مشکلات آتی بهتر است تنظیم سند اجاره نامه را به دفاتر اسناد رسمی سپرد. بسیاری از مشکلات موجود برای مشاورین املاک و به تبع آن مردم از تنظیم همین اسناد عادی ناشی میشود جایی که موجر یا مستاجر به دلیل عدم ایفای مسئولیت ها و تعهدات خویش و عدم آشنایی با قوانین در قرارداد لاجرم به واسطه (مشاور املاک) رجوع کرده و او را مقصر جلوه میدهند. در حالی که واسطه طبق قانون هیچ مسئولیتی در قبال این اهمال کاری از سوی طرفین ندارد.

تخلیه زمانی که قرارداد اجاره عادی باشد

اگر قرارداد اجاره عادی باشد (در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم نشده باشد)، می‌توان برای تخلیه ملک دستور فوری گرفت. در خصوص قراردادهای عادی فرقی بین اینکه قرارداد به صورت دستی و بر روی برگه تنظیم شده باشد یا در مشاورین املاک تهیه شده باشد، وجود ندارد. البته قرارداد تنظیم شده باید دارای شرایط یک قرارداد قابل استناد باشد.

در برگه درخواست برای تخلیه باید اطلاعاتی همچون نام و نام خانوادگی ، محل اقامت مستاجر ، مشخصات عین مستاجره ، مشخصات و تاریخ سند اجاره نوشته شده باشد. مقام قضایی دستور‌دهنده تخلیه در اجرای قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۷۶ باید با بررسی مدارک ، رابطه استیجاری را ثابت و بعد از آن دستور تخلیه را صادر کند. در این حالت دیگر حق اعتراضی برای مستاجر یا شخص ثالث وجود ندارد و در صورت اعتراض یا ادعای هرگونه حق، بر طبق ماده ۵ قانون فوق می‌تواند دادخواست دهد.

تخلیه زمانی که قرارداد اجاره رسمی باشد

اگر سند اجاره نامه، رسمی ‌باشد موجر باید تقاضای حکم تخلیه کند، این امر مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید، زیرا در این صورت با صدور حکم، مستاجر حق تجدید ‌نظر‌خواهی پیدا می‌کند. بعد از طی این مدت اگر حکم به نفع موجر صادر شود، باید از دفترخانه‌ای که قرارداد اجاره را تنظیم کرده تقاضای صدور اجراییه کند که در آن صورت نیز مهلت ۱۰ روزه اعتراض برای مستاجر به وجود می‌آید. بعد از مدت مذکور اگر اعتراضی به اجراییه نشود موجر می‌تواند مستاجر را به تخلیه مجبور کند.

در صورتی که موجر مدعی ورود خسارت به مورد اجاره از سوی مستاجر باشد یا اینکه مستاجر اجاره ‌بها یا پول شارژ و به طور کلی مطالبات موجر را پرداخت نکرده باشد ، موجر نمی تواند شخصا از این مبلغ از ودیعه‌ای که در دست دارد، کم کند. بلکه برای رسیدن به حق خود باید با مراجعه به دادگاه دادخواست مطالبه ضرر و زیان به میزان مبلغ مورد ادعای خود به دایره اجرای دستور تخلیه تقدیم کند. در این صورت دایره اجرای دستور تخلیه، تمام مبلغ ودیعه را به مستاجر تسلیم نمی‌کند تا پس از صدور رای دادگاه، مطالبات موجر را از آن کم کند و مابقی را به مستاجر مسترد کند.

آیا برای درخواست اعتراض به دستور تخلیه نیاز به وکیل یا مشاوره ی حقوقی داریم ؟

با توجه به حمایت قانونگذار از موجر، برابر قانون، شورای حل اختلاف موظف به رسیدگی به‌ دعاوی تخلیه اماکن مسکونی است و در این مورد قانونگذار از موجران حمایت کرده است بنابراین با توجه به حمایت قانونگذار از موجر استفاده از خدمات مشاوره ی حقوقی و وکالت برای اعتراض به دستور تخلیه ضروری می نماید.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل برای اعتراض دستور تخلیه بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص در درخواست اعتراض دستور تخلیه دارند. برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

 • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
 • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
 • هزینه اولین جلسه مشاوره
 • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای اعتراض به دستور تخلیه چگونه است؟

هزینه ی اخذ وکیل برای اعتراض به دستور تخلیه معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد

هزینه مشاوره از وکیل متخصص درخواست اعتراض دستور تخلیه در بازه قیمتی زیر قرار دارد.

20 هزار تومان 200 هزار تومان
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

5.0 از 10 نظر

نظر شما ثبت شد