نیاز به وکیل خانواده دارید؟

ثبت نام

اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مهریه

برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
 • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
 • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
 • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
 • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

گاهی در شکایات تجدید نظر مهریه که علیه ما مطرح می شود، حکمی به ضرر ما صادر می شود، این حکم قطعی نیست و می توان به طرق مختلف نسبت به رای صادر شده توسط دادگاه اعتراض کرد و موجب اجرای حکم اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مهریه شد.

چرا مهریه

برخی از دلایل بودن مهریه در عقدنامه عبارت اند از:

 • با توجه به کم بضاعت بودن زنان از نظر دارایی مهریه می تواند پشتوانه مالی خوبی برای آن ها باشد.
 • اگر مهریه نباشد آمار طلاق و جدایی زوجین از هم زیاد می شود.
 • وجود مهریه یک نوع ارزش و احترام داشتن برای زوجه می باشد که مرد نسبت به زن دارد.
 • نگرانی خانواده دختر برای آینده فرزند خود می تواند دلیلی بر وجود مهریه باشد.

تعاریفی از انواع مهریه

مهر السنه

این نوع مهریه به مهریه محمدی هم شناخته می شود و مهریه طبق سنتی می باشد که حضرت محمد برای دختر خودش و کلیه زنان تعیین نموده است.

مهر المسمی

شناخته ترین نوع مهریه می باشد. همان مهریه ی است که در سند ازدواج قید می شود و طبق توافق طرفین تعیین می شود. که معولا سکه و طلا می باشد.

مهر المثل

اگر در زمان انعقاد عقد راجع به مهریه هیچ گونه توافقی نشده یا اینکه مهریه به نوعی تعیین شده که مطابق قانون نبوده است. ولی عمل زناشویی بین زوجین صورت گرفته، در این حالت بر اساس عرف و عادت محل و وضعیت خاص زوجه مانند تحصیلات، سن، شغل و امثال آن مهریه ای هم شأن زنان مشابه وی تعیین می شود.

مهر المتعه

در این نوع مهریه بیشتر شرایط مرد در نظر گرفته می شود و با توجه به میزان درآمد و دارایی مرد نرخ مهریه تعیین می شود.

حکم مهریه در دین اسلام به چه صورت می باشد؟

حکم مهریه یا صداق به این صورت ثبت شده است، که زوج موظف است برای تحکیم رابطه ی خانواده و علاقه خود به زوجه (زن) مهریه را پرداخت نماید. و در مقابل این امر (مهریه) زوجه می تواند از این حق بگذرد یا آن را بپذیرد. تمام این مسائل تا زمانی خوب هست که دو طرف از هم راضی باشند و هیچ گونه اختلافی پیش نیاید اما در صورت بحث و جدال، مرد باید آن را پرداخت نماید.

برای انجام درخواست مهریه چه مراحلی را باید دنبال کرد؟

در دفاتر اسناد رسمی یعنی جایی که خطبه عقد در آن جاری می شود برای پشت عقد زن آنچه عرف است صد و ده (110) سکه تمام بهار آزادی و یا سکه امامی در نظر گرفته می شود. که پس از خواندن عقد و ثبت سند ازدواج توسط عاقد در عقدنامه نوشته می شود. در صورتی که خود مرد تمکن مالی داشته باشد و اختلافی به وجود نیاید باید آن را پرداخت نماید چناچه اختلاف و یا بحثی پیش بیاید و مرد از پرداخت مهریه سر باز دهد زوجه یا وکیل حقوقی او می تواند با تنظیم دادخواست و دادن آن به دادگاه خانواده، مهریه خود را مطالبه کند.

دانستنی های اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مهریه

گاهی اوقات مرد در پرداخت مهریه دچار مشکل می شود و بر همین اساس دادگاه خانواده با بررسی قانونی اموال و دارایی مرد به این نتیجه عینی می رسند که زوج تمکن مالی برای پرداخت مهریه زن ندارد. بنابراین دادگاه خانواده ترجیح می دهد برای اینکه آمار زندانی ها در زندانها را که بیشتر به خاطر عدم پرداخت مهریه پر شده است با یکسری شرایط که برای مرد در نظر گرفته است، او را موجه به پرداخت مهریه کند. در برخی موارد زوجه (زن) نسبت به رای دادگاه اعتراض دارد و خواهان تجدید نظر رای دادستان در مورد رای و عقیده خود می باشد که زوجه با تنظیم درخواست تجدید نظر مهریه اعتراض خود را اعلام می نماید.

مجازات عدم پرداخت مهریه در هر دو صورت (عندالمطالبه یا عندالاستطاعه)

پرداخت مهریه در قانون اسلامی قبلا به صورت عندالمطالبه بوده و هست. اما پس از بررسی های مالی و شرایط بحرانی اقتصادی تصمیم بر این گرفته شده که در عقدنامه کلمه کلیدی عندالاستطاعه هم آورده شود.

 • در صورتی که اقساط پرداخت مهریه به موقع انجام نگیرد و پرداخت آن به تعویق بیفتد متهم به زندان محکوم می شود.
 • توقیف اموال و دارایی متهم (مرد) البته آن هایی که جز اموال مستثنی ها نباشد.

دادگاه های که برای اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مهریه می توان به آن ها مراجعه کرد

 • دادگاه و مراجع قضایی خانواده (همان دادگاهی که یک بار تجدید نظر شده است)
 • وصول مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد در اداره ثبت اسناد و املاک در دعوی پرداخت مهریه که زوجه مدعی خواهان تجدید نظر مهریه، باید ضمن تهیه و تدوین دادخواست مزبور در دادگاه محل اقامت زوج و یا محل وقوع عقد به دادگاه تقدیم کند.

دلایل اعتراض به تجدید نظر خواهی برای مهریه

 • ادعای عدم اعتبار مدارک استنادی دادگاه.
 • ادعای عدم صلاحیت دادگاه صادر کننده رای یا قاضی پرونده.
 • آوردن مستندات قاطع مبنی بر اینکه زوجه توانایی پرداخت مهریه را دارد.
 • ادعای عدم توجه قاضی به ادله ابرازی.

اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مهریه

طبق اتفاق هایی (طلاق یا جدایی زوجین) که در سال های اخیر برای پرداخت مهریه صورت گرفته است و اینکه زنان نسبت به حق و حقوق خود آگهی لازم را به دست آورده اند وقتی به این درک برسند که توانایی زندگی با طرف مقابل خود ندارند برای درخواست مهریه خود سراغ دادگاه های خانواده و یا مراجع قضایی مربوطه می روند و طی درخواستی با همراه داشتن مستندات لازم از جمله سند ازدواج و اطلاعات شخصی خود (کارت ملی، شناسنامه و...) نسبت به گرفتن حق خود اقدام می کنند. بر همین اساس از آنجا که عموما زوج (مرد) در پرداخت مهریه دچار وقفه می شود یا از دادن آن سر باز می زنند. این حق به زنان یا وکیل آنها داده شده است تا ظرف مدت بیست روز از تاریخ ابلاغ رای دادگاه یا مراجع قضایی مربوطه نسبت به رای دادگاه اعتراض خود را اعلام نماید.

زمانی که قانون قضایی برای اعاده تجدید نظر مهریه در نظر گرفته است

مهلت درخواست برای تجدید نظر خواهی نسبت به مهریه برای افراد مقیم ایران بیست روز و برای افرادی که خارج از کشور ایران هستند دو ماه از تاریخ ابلاغ رای می باشد. که برای این منظور خود شاکی یا موکل حقوقی و یا نماینده قانونی او تنظیم درخواست می کند.

برای متهمی که در مرجع قضایی تجدید نظر مهریه نباشد چه اتفاقی می تواند بیفتد

پرداخت مهریه یک امر حقوقی است و اگر متهم در پرداخت مهریه کوتاهی کند و یا در جلسات دادگاه اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مهریه حضور نداشته باشد. در صورت نیاوردن دلایل محکم مبنی بر غایب بودن او دادگاه می تواند حکم جلب متهم را مطابق با نظر شاکی (زن) صادر نماید.

اجرای حکم دادگاه تجدید نظر مهریه در صورت نبود متهم چگونه خواهد بود؟

با توجه به اینکه در اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مهریه حق شاکی مالی و جنبه مادی و اقتصادی دارد. دادگاه می تواند رای خود را به صورت غیابی صادر کند. خوبی این قضیه در بیشتر موارد این است که سایر نهاد های دولتی با دادگاه می تواند همکاری لازم را داشته باشند. از جمله بانک مرکزی کشور می تواند حساب و توانایی مالی شخص متهم را به دادگاه مربوطه اعلام نماید و در صورت لازم بودن، دارایی شخص متناسب با بدهی که نسبت به پرداخت مهریه دارد ضبط و یا حساب شخص متهم بسته می شود.

متهمی که دراعاده دادرسی تجدید نظر مهریه حضور ندارد

در این نوع اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مهریه که باز هم نوعی اعتراض به نظر و عقیده دادگاه مربوطه می باشد (دادگاهی که رای در آن صادر شده است). اگر هنگام صدور رای متهم نباشد و عذر موجه ی برای نبودن خود در دادگاه نداشته باشد دادگاه حکم را به صورت غیابی صادر می کند. در اینجور مواقع این حق هم به متهم داده شده است طی مدت تعیین شده بیست (20) روز برای افراد داخل کشور ایران و دو ماه برای افراد خارج از کشور ایران، اعتراض خود را اعلام نماید. به این نوع اعتراض واخواهی گفته می شود. برای اینکه واخواهی نتیجه بهتری بدهد شاکیان می تواند از طریق وکیل هایی با تجربه اقدام کنند تا بتوانند نتایج دلخواهشان را به دست بیاورند.

برای اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مهریه سراغ چه کسانی باید رفت؟

اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مهریه نیاز به آشنایی با مفاد قانون دارد. با توجه به این که در احکام کیفری بر خلاف احکام حقوقی (مثل مهریه و ...)، اجباری در استفاده از وکیل وجود ندارد، اما بسیاری از افراد بعد از طی زمان طولانی و صرف هزینه های گزاف به این نتیجه می رسند که راه را اشتباه پیموده اند. و شروع به ناامید شدن و دست کشیدن از حق خود می کنند. به دلیل اعتمادی که به افراد نزدیک یا حتی شاید کارمندان دادگستری کرده اند و هزینه هایی که بابت این اعتماد از دست داده اند، از گرفتن وکیل امتناع می ورزند. اما مشورت با یک وکیل متخصص می تواند راه را برای اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مهریه هموار سازد و افراد راحتر و بهتر به حق خود برسند.

آیا دولت نسبت به پرداخت مهریه زن اقدام می کند؟

در این جور مواقع اگر مهریه زن 110 سکه طلا باشد مرد باید همه سکه ها را پرداخت کند اما اگر توانایی آن را نداشته باشد دولت آن را برای مرد به صورت اقساطی می کند که اقساط به این صورت است که طبق نظر رای دادگاه ماهانه یک سکه یا نیم سکه در وقت تعیین شده پرداخت نماید و در صورت به تعویق انداختن سکه باید به زندان برود. اما پس از زندانی شدن و تحلیل های صورت گرفته در مورد اموال مرد و وجود شاهد عاقل و بالغ دولت پرداخت مهریه زن را به گردن می گیرد. و اثبات تمام این وقایع و اینکه خواستن مهریه، حق زن است باید سراغ افرادی رفت که پیچ و خم های قانون را به خوبی بلد باشند. بنابراین مراجعه به سایت قانونی و جامع دادسان می تواند کمک خوبی برای شاکی و هم متهم باشد.

اموال توقیفی در صورت عدم پرداخت مهریه شامل چه چیزهایی می باشد؟

در پرداخت مهریه به صورت توافقی که معمولا سکه یا نرخ ارزی می باشد. زوج می تواند در قبال مهریه خود زمین، آپارتمان، سهام و یا هر چیزی دیگری که ارزش مالی و اقتصادی داشته باشد قبول کند و در عقدنامه خود ثبت کند. چنانچه موارد گفته شده جزء اموال مایحتاج زوج باشد نمی توان آن اموال را توقیف کرد. اما در مورد سکه یا نرخ ارز مرد موظف است آن را پرداخت نماید چه به صورت اقساطی چه به صورت حال که در صورت پرداخت حال برای هیچ کدام از زوجین مسئله ای پیش نخواهد آمد.

بهترین وکیل برای اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مهریه چه کسانی هستند؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص در اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مهریه دارند. برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

 • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
 • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
 • هزینه مشاوره اولیه
 • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مهریه چگونه محاسبه می شود؟

هزینه اخذ وکیل برای اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مهریه معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

هزینه مشاوره برای وکیل متخصص اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مهریه در بازه قیمتی زیر تعیین شده است.

20 هزار تومان 200 هزار تومان
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

4.8 از 13 نظر

نظر شما ثبت شد