نیاز به وکیل متخصص اصلاح رای قطعی دادگاه دارید؟

ثبت نام

اصلاح رای دادگاه تجدید نظر

برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
 • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
 • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
 • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
 • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

در تصمیماتی که از سوی انسان ها گرفته می شوند همیشه احتمال خطای انسانی وجود دارد. قضات نیز از این قاعده مستثنی نیستند و گاهی ممکن است آن ها در امر صدور رای و یا در نوشتن آن رای اشتباه شوند. بر همین اساس و به منظور تصحیح خطاهای احتمالی، قانونگذار، قوانینی را تعریف کرده که از طریق آن ها می توان در جهت اصلاح رای اشتباه اقدام کرد که ما در ادامه، انواع اشتباهات در رای و روش های اصلاح رای را به شما معرفی خواهیم کرد. اما قبل از آن لازم است با برخی اصطلاحات اولیه و مفاهیم مربوط به این موضوع آشنا شویم .

رای و انواع رای:

هر نوع تصمیمی که از سوی نهاد های قضایی در مورد اختلافات حقوقی یا شکایت های ثبت شده در مراجع حقوقی گرفته می شود، رای نام دارد. آرای صادر شده از سوی دادگاه ها به دو دسته حکم و قرار تقسیم می شوند:

حکم چیست؟

حکم، نوعی از آرای صادر شده توسط دادگاه ها می باشد که نتیجه ی دعوا را مشخص می کند و با صدور حکم، اختلاف طرفین دعوا (خواهان و خوانده) فیصله یافته و وظیفه دادگاه در مورد رسیدگی به پرونده به پایان می رسد.

انواع احکام صادره از دادگاه ها:

احکامی که از سوی دادگاه ها صادر می شوند انواع مختلفی دارند که عبارت اند از:

 • حکم اعلامی و حکم تاسیسی
 • حکم حضوری و حکم غیابی
 • حکم قطعی و حکم غیر قطعی
 • حکم نهایی و حکم غیر نهایی

قرار چیست؟

قرار یکی از انواع رای می باشد که از سوی مقام قضایی صادر می شود و در لغت به معنای ثابت و استوار ماندن است. این تصمیم لزوما قاطع دعوی و خصومت نمی باشد.

انواع قرار:

 • قرار های اعدادی
 • قرار های نهایی

تفاوت حکم با قرار چیست؟

حکم و قرار تفاوت های زیادی دارند که در زیر به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

 • مرجع صادر کننده حکم، دادگاه می باشد ولی مرجع صادر کننده قرار، می تواند دادگاه، دادستان، بازپرس، دادیار و یا مدیر دفتر شعبه باشد.
 • امکان اعاده دادرسی در مورد میتواند انجام گیرد، اما در مورد قرار نمیتواند.
 • حکم می تواند غیابی باشد، اما قرار نمی تواند غیابی باشد.
 • علی الاصول امکان تجدید نظر درباره احکام وجود دارد اما این امکان در مورد قرار ها وجود ندارد. ( البته در در مئاردی که قانون تجویز دیگری در مورد رای کرده باشد، آن تجویز اولویت دارد. )
 • اعتبار امر مختومه ناظر به احکام است ولی برای رسیدگی مجدد به قرار ها توسط دادرس، مانعی وجود ندارد.

اشتباه در رای:

در تمام اعمالی که انسان ها در آن ها نقش دارند، امکان خطا و اشتباه وجود دارد. قضات و دادگاه ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند و علیرغم دقت فراوان و تلاش برای جلوگیری از اینگونه مسائل، وجود خطا و اشتباه در برخی از آرای صادره، ناگزیر است. در حوزه اشتباهات مربوط به رای های صادر شده می توان دو دسته خطا تعریف نمود:

اشتباه مادی :

بنا بر ماده309 قانون آیین دادرسی دادگاه;های عمومی و انقلاب در امور مدنی، به اشتباهات مادی، سهو قلم نیز گفته می شود. این اشتباهات، اشتباهاتی بدیهی هستند و معمولا ناشی از حواس پرتی و عدم تمرکز می باشند و با اندکی دقت و توجه، می توان متوجه آن ها شد. برای مثال می توان پرونده دعوا، میان آقای "الف" و آقای "ب" را در نظر گرفت که در جریان دادرسی، همه مدارک به سود آقای الف بودند و همه شهود هم به نعف او شهادت دادند. با بررسی های دادگاه هم حق به آقای الف داده شد اما در برگ رای دادگاه، به جای اینکه آقای ب محکوم به پرداخت غرامت شود، به اشتباه اسامی "الف" و "ب" جابجا نوشته شد و در رای چنین آمد که آقای "الف" موظف به پرداخت غرامت است. در چنین شرایطی که با کمی تامل می توان اشتباه رای را متوجه شد، می توان گفت که اشتباه مادی یا سهو قلم رخ داده است.

اشتباه حقوقی:

در صورتی که اشتباه دادگاه، اشتباه مادی یا سهو قلم نباشد، اشتباه حقوقی رخ داده است.

اصلاح رای دادگاه چطور انجام می شود؟ رای تصحیحی چیست؟

طبق ماده ۳۰۹ قانون آیین دادرسی دادهای عمومی و انقلاب در امور مدنی: هرگاه در تنظیم و نوشتن رای دادگاه سهو قلم رخ دهد، مثل از قلم افتادن کلمه ای یا زیاد شدن آن یا اینکه اشتباهی در محاسبه صورت گرفته باشد، تا وقتی که از آن درخواست تجدید نظر نشده است، دادگاه راسا یا به درخواست ذی نفع، رای را تصحیح می کند که رای تصحیحی به طرفین ابلاغ خواهد شد. بر اساس این ماده می توان گفت هر زمانی که دادگاه متوجه شود در رایی که صادر کرده است اشتباه مادی وجود دارد، می تواند رایی به نام رای تصحیحی صادر کند. البته دادگاه صادر کننده رای اصلی فقط تا زمانی می تواند حکم تصحیحی صادر کند که به حکم اصلی درخواست تجدید نظر داده نشده باشد. در صورتی که حکم اصلی به دادگاه تجدید نظر رفته باشد، اصلاح اشتباهات موجود در آن رای بر عهده دادگاه تجدید نظر است. نکته مهمی که در خصوص رای تصحیحی باید به آن توجه شود این است که اعتبار این رای تابع اعتبار رای اصلی می باشد یعنی تا زمانی که رای اصلی معتبر است، رای تصحیحی هم اعتبار خواهد داشت. همچنین لازم به ذکر است که رای تصحیحی همراه رای اصلی است، به این معنا که باید رای تصحیحی و رای اصلی با هم به شخص داده شوند.

آیا می توان به رای تصحیحی اعتراض کرد؟

رای تصحیحی در این مورد هم مانند اعتبار آن، تابع رای اصلی است یعنی اگر بر اساس قانون امکان اعتراض به رای اصلی وجود داشته باشد، امکان اعتراض به رای تصحیحی نیز وجود خواهد داشت و اگر رای اصلی قطعی و غیر قابل اعتراض باشد، رای تصحیحی آن هم قطعی و غیر قابل اعتراض خواهد بود.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل اصلاح رای دادگاه تجدید نظر بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص در اصلاح رای دادگاه تجدید نظر دارند.

برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله:

 • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
 • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
 • هزینه مشاوره اولیه
 • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای اصلاح رای دادگاه تجدید نظر چگونه است؟

هزینه ی اخذ وکیل برای اصلاح رای دادگاه تجدید نظر معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

هزینه مشاوره از وکیل متخصص اصلاح رای دادگاه تجدید نظر در بازه قیمتی زیر قرار دارد.

20 هزار تومان 200 هزار تومان
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

5.0 از 2 نظر

نظر شما ثبت شد