نیاز به وکیل متخصص اعتراض به شهادت شهود دارید؟

ثبت نام
برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
 • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
 • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
 • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
 • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

شهادت شهودین را می توان یکی از ارکان موفقیت در تحقیقات قضایی دانست چرا که در بسیاری از موارد کشف حقیقت و صدور حکم عادلانه بدون شهادت شاهدین غیر ممکن می باشد به همین علت است که شاهدین را به عنوان چشم و گوش دستگاه عدالت، تعریف می کنند. اما گاها افرادی هستند که به خاطر سود و منفعت شخصی خود حاضر به دادن شهادت کذب و دروغی در دادگاه ها و دادسرا ها می شوند. برای همین قانون گذار این حق را برای کسی که شهادت کذب بر علیه او بوده است داده تا با تنظیم اعتراض به شهادت شهود از حق از دست رفته خود دفاع نماید.

منظور از شاهد و شهود چیست؟

شهادت یکی از ادله اثبات دعوی است و به واسطه این شهادت قضات می توانند در دادگاه برای یک دعوی تصمیم گیری نمایند. شاهد باید در دادگاه آنچه را که دیده یا شنیده به صورت کامل و درست برای قاضی پرونده شرح دهد.

ویژگی های شاهد برای شهادت دادن

شاهد یا گواهی که برای شهادت در دادگاه حاضر می شود باید شرایطی مانند عاقل و بالغ بودن، با ایمان و طهارت مولد داشته و قصد وی کمک به اجرای عدالت و عدم انجام گناهان کبیره یا صغیره باشد.

چه کسانی حق شهادت دادن در دادگاه را ندارند؟

از نظر قانون شهود های که ویژگی های ذیل را داشته باشند را نمی توان به عنوان شاهد انتخاب نمود:

 • افرادی که محکوم به مجازات کیفری شده اند را نمی توان به عنوان شهود انتخاب کرد.
 • افرادی که به موجب حکم دادگاه، صلاحیت و توانایی شهود و شهادت را از دست داده اند.
 • اشخاصی که ولگرد و متکدی باشند را نمی توان به عنوان شهود به دادگاه معرفی کرد.
 • افراد دیوانه ای که بلوغ فکری لازم را برای شهادت دادن را نداشته باشد.
 • اشخاصی که ذینفع در دعوی مطرح شده در دادگاه باشند را نمی توان به عنوان شهود معرفی نمود.

شاهد را چگونه برای شهادت در دادگاه فراخوانی می کنند؟

شاهد ها برای شهادت در دادگاه و اقرار به آنچه که دیده اند ابتدا از طریق طرفین دعوی، دعوت می شوند برای شهادت و چنانچه برای شهادت امتناع ورزند دادگاه آنان را برای شهادت احضار می نماید. حال اگر شاهد با وجود دستور دادگاه برای شهادت باز اعتنایی نداشته باشد و برای این عدم اعتنای خود هیچ دلیل قانع کننده ای نداشته و حضور و شهادت وی برای کشف حقیقت و صدور رای دادگاه نیاز باشد. دادگاه حکم جلب شاهد را صادر می کند. و اگر شاهد برای شهادت به علت بیماری سخت نتواند در دادگاه حاضر شود رئیس دادگاه یا یکی از قضات عضو شعبه، اقدام به حضور نزد شاهد و شنیدن اظهارات وی می نماید.

مجازات شهادت کذب و دروغین چیست؟

اصولا شاهدین باید این نکته را در نظر داشته باشند که شهادتی که آنان برای یک پرونده یا پرونده های قضایی می دهند در بیشتر مواقع نقش حیاتی و ضروری داشته، چرا که ممکن است زندگی و سرنوشت یکی از طرفین دعوی با شهادت وی، تخریب و یا نجات یابد. اما با این وجود افرادی هستند که بنا بر دلایل شخصی و عدم توجه به وجدان خود، اقدام به شهادت دادن دروغ و کذب در دادگاه می نمایند که در صورت اثبات و آگاه شدن از شهادت دروغین این افراد، قانون آنان را مجازات می کند. طبق قانون مجازات اسلامی، هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد، طبق شهادت دروغی که داده اند به حبس سه ماه و یک روز یا دو سال و یا پرداخت جزای نقدی محکوم خواهند شد.

اعتراض به شهادت شهود چه موقع می تواند باشد؟

زمانی که شخص مقابل از گفته ها و شواهد شاهد اعتراض داشته باشد باید در طی یک دادخواستی اعتراض خود را مکتوب کرده و به دادگاه ارائه دهد تا در دادگاه تجدید نظر خواهی بررسی ها لازم در خصوص اعتراض داده شده صورت بگیرد.

تعداد و جنسیت شاهد ها برای شهادت در حقوق ایران چگونه است؟

در حقوق ایران شهادت شهود به عنوان یک دلیل قانونی محسوب می گردد و با شهادت دو شاهد مرد و یا یک شاهد مرد و دو شاهد زن و یا اینکه یک شاهد مرد به ضمیمه قسم مدعی، بسیاری از دعاوی مالی یا حقوقی قابل اثبات می باشند.

قانون برای حمایت از شهادت شهود چه اقداماتی انجام می دهد؟

گاهی اوقات شاهدین برای شهادت حاضر می شوند اما تهدید و ترس هایی که از جانب طرف مخالف دعوی وجود دارد مانع از شهادت دادن آنان در دادگاه می شود. برای همین قانون در صورت نیازمند و ضروری بودن شهود برای شهادت به حمایت از آنان برمی خیزد و از جمله کارهایی که برای شاهد مورد تهدید شده انجام می دهند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نمی گذارند که شاهد یا مطلع با شاکی یا متهم ملاقات حضوری داشته باشد.
 • اطلاعات مربوط به هویت، مشخصات خانوادگی، محل سکونت و یا محل کار شاهد در دادگاه افشا نمی شود.
 • اظهارات شاهد یا مطلع را از راه دور و خارج از دادسرا یا دادگاه شنیده می شود.

و در صورت لو و افشای تمام این اطلاعات شاهدین، بازپرس به درخواست آنان، تدابیر لازم را از جمله آموزش برای حفاظت از سلامت جسمی و روحی در نظر می گیرد و یا اینکه مکان زندگی شاهد یا مطلع را تغییر می دهند.

در صورتی که شاهدین برای شهادت متحمل ضرر و زیان شوند پرداخت آن با چه کسی است؟

هزینه ایاب و ذهاب شاهد و مطلع بر عهده کسی است که آنان را برای شهادت فراخوانی کرده است. یعنی در صورتی که شاهد به علت شهادت دادن دچار خسارت و زیان یا خرج و صرف هزینه شود، پرداخت این عوامل طبق تعرفه ای که قوه قضائیه با استفاده از نظر کارشناسی اعلام می کند. بر عهده شاکی می باشد. و هرگاه شاکی، به تشخیص بازپرس توانایی پرداخت هزینه را نداشته یا احضار از طرف بازپرس باشد پرداخت این هزینه ها از محل اعتبارات مصوب قوه قضائیه می باشد.

آیا محکوم علیه می تواند در دادگاه برای دعوی خود شاهد بیاورد؟

شهود معارض یعنی شهودی که شهادت آنان در تعارض با شهادت طرف مقابل باشد، طبق نظریات برخی از فقه ها آوردن شهود از طرف مدعی علیه (محکوم علیه) قابل پذیرش نیست چرا که از نظر اینان آوردن شهود و دادن شهادت، بر عهده مدعی (شاکی) است نه مدعی علیه، به هر حال منعی در قوانین در خصوص استناد به شهود معارض در مقابل شهود طرف مقابل وجود ندارد.

آیا قاضی باید شهادت تمام شهود را بپذیرد؟

قاضی در دادگاه می تواند شهادت شهود را بپذیرد یا آن رد نماید و این در مواقعی است که شرایط شاهد برای قاضی قابل قبول نباشد به عنوان مثال قاضی نمی تواند شهادت یک شاهدی که سن وی زیر سن قانونی باشد را قیول کند. برای همین شاهد باید اهلیت داشته باشد و اگر شاهد شرایط گفته شده را نداشته باشد قاضی شهادت وی را قبول نخواهد کرد.

اعتراض به شهادت شهود توسط وکیل می تواند تاثیر گذار باشد؟

تنها راه قوی و موثر برای اثبات شهود کذب و دروغین، پرسیدن سوالات در مورد حادثه از شهود است. یعنی این پرسش ها باید به گونه ای باشد که فرد شاهد راهی به جز پاسخ درست و بیان حقیقت به پرسشگر نداشته باشد. بنابراین فردی که شهادت بر علیه اوست باید بتواند شاهد را آنچنان در پرسش و پاسخ های خود گرفتار نماید که دروغ بودن یا راست بودن شهادت شهود از گفتار و بیان وی برای حضار و قاضی دادگاه روشن شود. لذا زمانی فرد معترض می تواند این گونه شاهد دروغی را گرفتار کند که خود بر مفاهیم و آداب حقوقی تسلط کاملی داشته باشد اینجاست که فردی که شهادت بر علیه اوست می تواند با گرفتن مشاوره از وکیل متخصص اعتراض به شهادت شهود، خود را از شهادت های دروغی و کذب شاهد نجات دهد.

یک وکیل اعتراض به شهادت شهود باید چه اقداماتی قبل از پرسش سوالات نماید؟

وکیل اعتراض به شهادت شهود باید قبل از جلسه دادرسی سوالات و پرسش هایی را که می خواهد در مقام پرسشگر داشته باشد در یک برگه تنظیم کرده و در عین حال آمادگی لازم را برای تغییر سوالات بر حسب مورد داشته باشد. چرا که هدف وکیل رسیدن به حقیقت و مقصود موکل خویش می باشد. فقط نکته ای که در این مورد وجود دارد این هست که وکیل نباید سوالاتی را از شاهد بپرسد که خود پاسخ آنان را هم نمی داند چرا که وجود چنین امری در مورد وکیل اعتراض، نشانه بی تجربگی او است.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل اعتراض به شهادت شهود بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که در اعتراض به شهادت شهود تخصص دارند.

برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

 • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
 • هزینه مشاوره اولیه
 • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
 • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای اعتراض به شهادت شهود چگونه است؟

هزینه ی اخذ وکیل برای اعتراض به شهادت شهود معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

هزینه گرفتن مشاوره از وکیل متخصص اعتراض به شهادت شهود در بازه قیمتی زیر قرار دارد.

20 هزار تومان 200 هزار تومان
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

4.5 از 2 نظر

نظر شما ثبت شد