نیاز به وکیل متخصص تدلیس در نکاح و مهریه دارید؟

ثبت نام
برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
 • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
 • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
 • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
 • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

تدلیس یا فریبکاری انجام عملیاتی است که زن یا مرد و یا شخص ثالثی در امر ازدواج اعمال کرده و موجب فریبکاری در عقد و ازدواج شده است، این فریبکاری در عقد یا نکاح طبق قانون جرم محسوب شده و فریب دهنده مجازات خواهد شد.

مفهوم تدلیس در نکاح و مهریه چیست؟

تدلیس در لغت به معنای ظلمت و تاریکی، حقه و نیرنگ، فریب و کتمان و یا پنهان کردن واقعیت است، و مفهوم اصطلاحی تدلیس از معنای لغوی آن دور نبوده و هر گونه کتمان و دروغ زوجین در هنگام عقد و نکاح سبب فسخ نکاح و از بین رفتن رابطه می شود.

نکاح و انواع آن

نکاح رابطه ای است حقوقی و اخلاقی که به وسیله عقد بین زن و مرد به وجود می آید و این دو، بعد از نکاح می توانند آزادانه با همدیگر زندگی کنند. اما انواع نکاح عبارت است از نکاح دائم که در آن زن و مرد به صورت دائم نسبت به هم متعهد می شوند ولی نکاح موقت، نکاحی است که در آن زن و مرد برای مدت معینی به عنوان زن و شوهر شناخته می شوند و در صورت اتمام این مدت می توانند آن را تمدید کنند و یا اینکه تصمیم به قطع این رابطه نمایند.

مهریه چیست؟

مهریه یا صداق مالی است که بعد از نکاح و جاری شدن صیغه عقد، زن مالک آن شده و می تواند هر نوع دخل و تصرفی در مهریه داشته باشد اما وجود این مهریه بدان معنا نیست که عقد نکاح بدون وجود مهریه باطل می شود و یا اینکه بعد از عقد و نکاح امکان تعیین مهریه وجود نداشته باشد بلکه پس از ازدواج زن می تواند میزان و نوع مهریه خود را تعیین نماید.

آیا زوجه می تواند در عقد موقت مهریه خود را مطالبه نماید؟

بر خلاف عقد دائم، تعیین مهریه زن در عقد موقت یکی از ارکان اصلی عقد بوده و تعلیق یا عدم ثبت آن سبب بطلان عقد موقت خواهد شد بنابراین زوجه می تواند در صورت فسخ نکاح موقت از طرف زوج، مهریه و سایر حق و حقوق ثبت شده فی مابین را از زوج مطالبه نماید.

مجازات تدلیس در نکاح و مهریه چیست؟

مجازاتی که برای تدلیس در نظر گرفته شده است به دو روش می تواند اجرایی شود یکی اینکه شخص فریب خورده با شکایت کیفری از فردی که وی را فریب داده است از دادگاه تقاضای مجازات فرد متقلب کند و یا اینکه فرد فریب خورده اقدام حقوقی کرده و تقاضای فسخ نکاح نماید.

منظور از اختیار فسخ فوری در تدلیس در نکاح و مهریه چیست؟

اختیار فسخ فوری در صورت وجود تدلیس در نکاح و مهریه این است که اگر فرد فریب خورده بعد از فهم و آگاهی پیدا کردن از فریب اقدامی فوری در خصوص فسخ نکاح و مهریه انجام ندهد حق فسخ مهریه از وی ساقط خواهد شد. البته این ساقط شدن حق فسخ برای وقتی است که فرد فریب خورده اطلاعی در مورد حق فسخ و اجرای فوری آن نداشته باشد.

آیا می توان اشخاص ثالث را برای دعوی تدلیس در نکاح و مهریه مقصر دانست؟

در خصوص این امر رویه مشخصی تعریف نشده است اما در کل هرگاه تدلیس به وسیله شخص ثالثی واقع گردد زوج یا زوجه فریب خورده می تواند بعد از علم به این که طرف دیگر سبب تدلیس در نکاح و مهریه شده است در دادگاه با عنوان تبانی یا مباشر معنوی از فرد متقلب شکایت نماید.

چگونگی طرح دعوی تدلیس در نکاح و مهریه

در مورد نحوه ی فسخ نکاح بعد از فهم موجبات تدلیس در نکاح و مهریه فرد فریب خورده می تواند به دو روش عمل کند، روش اول این هست که فرد ذینفع به محض اطلاع از موجبات فسخ خود سریعاً نکاح را از جانب خویش فسخ نموده و به موجب اظهارنامه مراتب اعمال اراده خود را به طرف مقابل اطلاع دهد. و اما روشی دیگری که برای اقامه تدلیس در نکاح و مهریه می تواند موجود باشد این می باشد که فرد ذینفع در این دعوی، بدون فسخ عقد با تقدیم دادخواست به دادگاه با برشماری موجب فسخ نکاح، صدور حکم بر فسخ عقد را طلب نماید در این روش، نکاح زمانی فسخ می شود که رای دادگاه صادر گردیده و قطعی شود.

استرداد طلاجات و رابطه آن با تدلیس در نکاح و مهریه

یکی از مسائلی که ممکن است زوجین بر سر آن به اختلاف بکشند همین دعوی استرداد طلا و جواهرات می باشد به عبارت دیگر ممکن است که مرد به مناسب های مختلف برای همسر خویش هدایای گرفته باشد حال بعد از اختلافات به وجود آمده در دوران نامزدی یا طلاق و یا شاید بعد از ازدواج و زندگی مشترک چند ماهه و فهمیدن موجبات تدلیس خواهان هدایای خریداری شده و قصد پس گرفتن آن ها را نیز داشته باشد در خصوص گرفتن این هدایا اختلاف نظرهای متفاوتی وجود دارد اما در کل شرایط پس گرفتن این هدایا بستگی به این خواهد داشت که زن قبل از عقد از مرد جدا می شود یا بعد از آن، چرا که طلا و جواهراتی که مرد به مناسبت های مختلف به همسر خود می دهد می تواند مشمول عقد هبه در قانون مدنی قرار گیرند.

آیا بعد از چند سال زندگی مشترک، زوجین حق فسخ نکاح را خواهند داشت؟

از آنجایی که شرایط فریبکاری و تدلیس در امر ازدواج و عقد به حد بالایی رسیده است این امکان وجود دارد که زوجین بعد از گذشت چند سال زندگی مشترک تازه متوجه بعضی از موجبات فسخ نکاح خویش شوند. به عنوان مثال مرد در زندگی مشترک با همسر خویش بیماری روانی خود را از وی برای چند سال مخفی کرده باشد و زن بعد از گذشت چند وقت از دوران زندگی مشترک، متوجه بیماری همسر (زوج) خود شود، در این مورد بخصوص، اینکه زوجه حق فسخ را خواهد داشت یا نه عمل به آن مطابق نظریه پزشک قانونی خواهد بود. اما در کل در صورت فهم موجبات تدلیس در نکاح و مهریه، ذینفعان در خصوص تحقق حق و حقوق خود باید با مشاوران و وکلای متخصص در این حوزه مشورت نمایند.

نظر قانون مجازات اسلامی در مورد تدلیس در نکاح و مهریه

براساس ماده 647 قانون مجازات اسلامی، چنانچه هر یک از زوجین (زن یا مرد) قبل از عقد ازدواج طرف خویش را با اوامر واهی از قبیل: تحصیلات عالیه، تمکن مالی، شغل و یا داشتن سمت خاصی فریب دهد و مبنای عقد براساس هر یک از این تدلیس ها باشد شخص فریبکار به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال محکوم می گردد، اما نکاتی که در خصوص این قانون می تواند وجود داشته باشد عبارت است از:

 • در خصوص اوامر واهی قانون عرف تدلیس و فریبکاری را بر مبنای تشخیص دهنده گذاشته است.
 • اعمال مجازات مذکور زمانی اجرایی خواهد شد که عمل فریب توسط زوج یا زوجه صورت گرفته باشد.
 • تحقق جرم مذکور در این ماده منوط به این امر می باشد که زوج یا زوجه عملی خلاف واقعیت انجام دهند.
 • زمانی جرم، حکم تدلیس و فریبکاری را می گیرد که زن یا مرد پیش از عقد ازدواج اقدام به گفتن دروغ و امورات واهی و غیر حقیقی نمایند. چرا که اقدام به دروغگویی هر یک بعد از ازدواج مشمول حکم تدلیس نخواهد بود.

آیا امکان مطالبه خسارت در دعوی تدلیس در نکاح و مهریه برای فرد فریب خورده وجود دارد؟

از دیگر آثار تدلیس برای شخص فریب خورده می توان به مطالبه خسارات و زیان های به وجود آمده اشاره کرد. طبق قانون مدنی هرگاه نکاح ناشی از تدلیس و دروغ باشد فرد ذینفع در فسخ نکاح حق مطالبه خسارت را خواهد داشت.

گرفتن مشاوره از وکیل متخصص تدلیس در نکاح و مهریه

در اسلام، پیوند زناشویی، یک پیوند مقدسی است که علت آن را آرامش روحی و جسمی بشر و داشتن جامعه انسانی سالم دانسته است. اما گاهی به علت وجود دلایلی، از جمله تدلیس در نکاح و مهریه و یا تدلیس در ازدواج این اهداف آن گونه که باید محقق نمی گردند. و شرایط زمانی برای طرفین سخت تر می شود که فرد بزه دیده اطلاعات حقوقی و دانشی جامع در خصوص حق و حقوق خود نداسته باشد بنابراین، حضور یک وکیل متخصص و باتجربه برای رسیدگی به دعوی تدلیس نکاح در دادگاه، می تواند نتیجه و ثمر مثبتی برای فرد بزه دیده داشته باشد.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل تدلیس در نکاح و مهریه بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص در تدلیس در نکاح و مهریه دارند.

برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

 • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
 • هزینه مشاوره اولیه
 • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
 • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای تدلیس در نکاح و مهریه چگونه است؟

هزینه ی اخذ وکیل برای تدلیس در نکاح و مهریه معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

هزینه گرفتن مشاوره از وکیل متخصص تدلیس در نکاح و مهریه در بازه قیمتی زیر قرار دارد.

20 هزار تومان 200 هزار تومان
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

5.0 از 2 نظر

نظر شما ثبت شد