نیاز به وکیل متخصص توقیف ملک وکالتی برای مهریه دارید؟

ثبت نام

توقیف ملک وکالتی برای مهریه

برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
 • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
 • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
 • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
 • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

هنگامی که زوج ملک وکالتی داشته باشد و یا ان که ملک را وکالتی در بنگاه معاملات ملکی به صورت وکالتی معامله کرده باشد امکان توقیف ملک وکالتی برای مهریه وجود دارد و زوجه می تواند تقاضا توقیف ملک وکالتی برای مهریه بکند توقیف ملک وکالتی برای مهریه در مرحله تامین خواسته و یا همان توقیف اموال بلامانع است ولی زوج می تواند به توقیف ملک وکالتی برای مهریه به عنوان مستثنیات دین درخواست رفع توقیف آن را از دادگاه بخواهد ولی اگر در مرحله اجرای حکم باشد معمولا ملک مسکونی توقیف نمی شود ولی با این حال رویه مختلفی در مورد توقیف ملک برای مهریه بین قضات وجود دارد به هر صورت اگر ملک وکالتی توقیف شود می تواند به توقیف آن اعتراض نمود.

معامله وکالتی چیست؟

معامله وکالتی به معامله‌ای گفته می‌شود که فروشنده هنگام فروش سند را به نام خریدار نمی‌زند. درعوض به خریدار وکالتی می‌دهد که خودش کارهای انتقال سند را انجام دهد. این نوع معامله فقط منحصر به ملک نیست گاهی اوقات ملک سند رسمی ندارد یا ممکن است فروشنده بخواهد با این کار از زیر بار پرداخت مالیات شانه خالی کند گاهی اوقات فروشنده عجله دارد و می‌خواهد هرچه زودتر ملک را بفروشد، اما به علت طولانی بودن فرآیند انتقال سند به معامله وکالتی رو می‌آورد.

از طرفی معمولا ملک‌هایی که به صورت وکالتی خرید و فروش می‌شوند نسبت به ملک‌هایی که هنگام فروش سند قطعی به خریدار منتقل می‌شود قیمت کمتری دارند. اما هیچ گرانی به دلیل نیست و هیچ ارزانی بی حکمت نمی‌باشد.

ملک وکالتی چیست؟

براساس قوانین کشور قراردادی وکالتی است که در پی آن فروشنده، خریدار را برای انجام امور مربوط به خرید و فروش ملک به عنوان وکیل خود انتخاب کند، به این نوع از خرید ملک وکالتی می گویند.

توقیف ملک وکالتی چگونه است؟

ممکن است به هر دلیلی بین خرید ملک و انتقال سند فاصله بی افتد و در این فاصله ملک فروشنده توقیف شود. مثلا فروشنده با همسرش به مشکل بخورد، همسرش برای مهریه به دادگاه شکایت کند و دادگاه حکم به توقیف ملک وکالتی برای مهریه بدهد در این صورت اگر مبایعه‌نامه داشته باشید می‌توانید اثبات کنید که این ملک پیش از تاریخ حکم دادگاه عملا از مالکیت فروشنده خارج شده و غیرقابل توقیف است. در غیر این‌صورت اثبات مالکیت ملک مذبور سخت است.

سند ملکی وکالتی خطر دیگری برای خریدار دارد و آن این‎ است که امکان توقیف مال بعد از خرید وکالتی توسط طلبکاران فروشنده وجود خواهد داشت. چرا که ملک موردنظر هنوز به نام فروشنده است و بنابراین در قبال بدهی‎های وی قابل توقیف است. در مواجهه با این مشکل، خریدار باید بتواند ثابت کند که این ملک، قبل از توقیف توسط طلبکاران، به او منتقل شده است و از این طریق رفع توقیف ملک را بخواهد که البته این کار منوط به طرح دعوا در دادگاه و اثبات مقدم بودن معامله بر توقیف ملک است.

ویژگی ملک وکالتی چیست؟

 • تمام اختیارات مربوط به ملک برعهده وکیل (خریدار) خواهد بود.
 • خریدار اختیار نقل و انتقال ملک را به شخص دیگری تنها به صورت وکالتی دارد.
 • در صورت فوت، اثبات دیوانگی و جنون هر یک از طرفین معامله، ملک وکالتی فسخ می‌شود.
 • بهترین طریق خلاصی از مشکلات حقوقی ملک وکالتی این است که؛ در اسرع وقت اقدام به سند زدن آن کنید
 • ملک وکالتی دارای اعتبار است که به صورت کتبی و در دفتر اسناد رسمی به ثبت برسد؛ در غیر این‌صورت، قانونی نبوده و فسخ می‌شود.

دلایل افراد برای خرید و فروش ملک وکالتی چیست؟

برخی از کارشناسان معتقدند خرید و فروش ملک وکالتی اشتباه و پردردسر است؛ آن‌ها توصیه می‌کنند که از خرید و فروش ملک وکالتی و بدون سند زدن جدا خودداری کنید؛ البته ممکن است افراد برای خرید و فروش ملک وکالتی دلایل مختلفی داشته باشند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • مراجعه به اداره‌های مختلف و زمان‌بر بودن انجام فرآیند سند زدن ملک
 • پرداخت هزینه‌های زیاد به شهرداری، اداره ثبت و سازمان‌های مربوطه بابت انتقال رسمی سند ملک
 • عجله خریدار برای خرید ملک
 • نیاز فوری فروشنده به پول ملک
 • فرار از انواع مالیات ملک

در خرید فروش ملک وکالتی باید چه نکاتی را در نظر داشت؟

 • درباره فروشنده تحقیق کنید و بدون شناخت از وی با او وارد معامله وکالتی نشوید.
 • دفتر اسناد رسمی باید دو نسخه از برگ وکالت را به خریدار و فروشنده ملک وکالتی تحویل دهد.
 • از معامله وکالتی ملکی که به‌صورت ورثه‌ای است یا بیش از یک نفر موکل دارد؛اجتناب کنید.
 • پیش از انجام معامله ملک وکالتی اعتبار وکالت نامه را استعلام کنید.
 • در صورتی که ملک خریداری‌ شده‌ به دلیل این‌که در رهن بانک است، به صورت وکالتی ثبت شده؛ پس از فک رهن آن در کمترین زمان ممکن، سند ملک را به نام خود انتقال دهید.
 • در وکالت‌ نامه بلاعزل به صورت صریح اضافه کنید که موکل (خریدار) هیچ‌گونه حق دخالتی در امور مربوط به ملک ندارد؛ در غیر این‌صورت، موکل (فروشنده) حق خود را بابت ملک به طور کامل از دست نداده است.
 • در متن قرارداد ملک وکالتی، حق فروش ملک توسط صاحب سند به شخص دیگر سلب شود.

معایب خرید و فروش ملک وکالتی چیست؟

 • معایب خرید و فروش ملک وکالتی تمامی مشکلاتی که ممکن است در صورت معامله ملک وکالتی، برای خریدار یا فروشنده پیش بیاید.
 • ثبت وکالت بلاعزل در ملک وکالتی به نام خریدار، وی به صورت قانونی مالک ملک خود نخواهد بود. تنها راه مالک قانونی بودن، سند زدن قطعی آن به نام خریدار است.
 • شرایط لازم برای کلاهبرداری فروشنده و فروش ملک وکالتی به چندین نفر وجود دارد؛ هر چند این کلاهبرداری فرآیند سختی دارد، اما موکل همچنان به عنوان مالک قانونی ملک شناخته می‌شود.

طبق ماده 101 قانون اجرای احکام ایا قانونا امکان توقیف ملک وکالتی برای مهریه وجود دارد؟

در ماده 101 قانون اجرای احکام مدنی آمده است:

توقیف مال غیرمنقولی که سابقه ثبت ندارد به عنوان مال محکوم‌علیه وقتی جایز است که محکوم‌علیه در آن تصرف مالکانه داشته و یا به موجب حکم نهایی مالک شناخته شده باشد چنانچه حکم به مالکیت محکوم‌علیه (زوج) صادر شده؛ اما به مرحله نهایی نرسیده باشد، توقیف این مال در ازای بدهی مهریه محکوم‌علیه جایز است؛ ولی ادامه عملیات اجرایی، موکول به صدور حکم نهایی است. البته باید بین اموال غیر منقول ثبت شده و اموالی که هنوز به ثبت نرسیده‌اند، تفاوت قائل شد اموال غیر منقول ثبت شده فقط در صورتی قابل توقیف هستند که در دفتر املاک به نام محکوم‌علیه ثبت شده باشند در مورد اموال غیر منقول ثبت نشده نیز با احراز شرایط مقرر در ماده 101 قانون اجرای احکام مدنی می‌توان این اموال را توقیف و به فروش رساند.

بنابراین چگونه می شود ملکی که برابر قانون به محکوم‌علیه زوج تعلق ندارد را برای مهریه توقیف نمود و سپس به فروش رساند در پاسخ باید گفت هنگامی که قانون‌‌گذار توقیف و فروش املاک فاقد ثبت را تحت شرایطی و با رعایت قیودی پذیرفته است بنابراین با عنایت به مواد 101 قانون اجرای احکام مدنی که صرفاً مال غیر منقولی که به نام محکوم علیه می‌باشد را قابل توقیف دانسته، توقیف مال غیر منقولی که سابقه ثبت ندارد به عنوان مال محکوم‌علیه وقتی جایز است که محکوم‌علیه در آن تصرف مالکانه داشته باشد.

رویه قضایی توقیف ملک وکالتی برای مهریه چیست؟

در پاسخ باید بگوییم که کلا برای توقیف ملک وکالتی برای مهریه دو مرجع وجود دارد: دادگستری که مرجع عام رسیدگی به تظلمات است و ادارات اجرای ثبت اسناد و املاک

البته صلاحیت اداره‌ی اجرای ثبت اسناد و املاک محدود و منحصر به اسناد لازم‌الاجراست. سند لازم‌الاجرا سندی است که اجرای مفاد آن نیاز به مراجعه و اخذ حکم از محکمه ندارد. پس سند ازدواج که زوجه به استناد آن می‌تواند با مراجعه به اداره‌ی ثبت مهریه، مهریه اش را از زوجه مطالبه کند سندی لازم الاجرا است. برای مطالبه مهریه زوجه پس از انجام تشریفات مربوط (برای اجرای مهریه اگر سکه باشد باید به دفتر ثبت ازدواجی که عقد ازدواج در آنجا ثبت شده مراجعه کرد) و اداره‌ی ثبت به زوج اخطار می دهد که‫ زوج ظرف ۱۰ روز مهریه را بپردازد و اگر نپرداخت به زوج اخطار دیگری صادر می‫کند که ظرف سه روز اموالی را معرفی کند که توقیف شود و متعاقبا مهریه از اموال توقیفی مطالبه شود. البته از میان اموال زوج باید توجه داشت، حتی حقوق دریافتی وی نیز قابلیت توقیف خواهد داشت.‬‬

باید به این نکته توجه کرد پس از صدور رأی به نفع زوجه، طبق مقررات وی باید اجرای رأی را مطالبه کند حتما باید زوجه که اکنون محکوم‌له شده است اجرای رأی را درخواست کند. بعد از مطالبه‌ی محکوم‌له، اجراییه صادر شود‫‌ در این مرحله باید بگوییم ممکن است قبل از صدور رأی طبق قانون، اموال بدهکار(زوج) را از طریق تأمین خواسته توقیف کرده باشد در واقع اگر از قبل، اموالی برای مطالبه مهریه از زوج یا محکوم‌علیه توقیف شده باشد اجرای حکم با مشکلی روبه‌رو نیست ولی اگر قبلا اموالی توقیف نشده باشد، محکوم‌علیه باید طی مدت ده روز از تاریخ ابلاغ اجراییه برای پرداخت محکوم‌به مالی(مهریه) معرفی کند و اگر این کار را نکرد این زوجه یا محکوم‌له است که می‌تواند برای توقیف، اموالی از محکوم‌علیه معرفی کند. در خصوص معرفی اموال برای توقیف هم طبق قانون، حقوق دریافتی زوج قابل توقیف است و اگر اموال منقول مثلا منزل شخص برای توقیف معرفی شود آنچه عرفا به مردان و زنان اختصاص دارد اموال آنها محسوب می‌شود و قابل توقیف است.‬

نقش وکیل در توقیف ملک وکالتی برای مهریه چیست؟

با توجه به این که این موضوع شامل قوانین ایین دادرسی مدنی و قواعد اجرای احکام مدنی است، نیازمند اقدامات به موقع و سریع و پیگیری‌های مداوم است. با توجه به پیچیدگی موضوع و اهمیت پیگیری در این موضوع، حضور یک وکیل متخصص و باتجربه در زمینه توقیف ملک وکالتی برای مهریه می‌تواند کمک بسیار زیادی به تسریع و بهبود روند پرونده کند. وکلای متخصص در زمینه توقیف ملک وکالتی برای مهریه در دادسان آماده مشاوره و ارائه خدمات حقوقی هستند.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل توقیف ملک وکالتی برای مهریه بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص توقیف ملک وکالتی برای مهریه دارند. برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

 • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
 • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
 • هزینه مشاوره اولیه
 • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای توقیف ملک وکالتی برای مهریه چگونه است؟

هزینه ی اخذ وکیل برای توقیف ملک وکالتی برای مهریه معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

هزینه مشاوره از وکیل متخصص برای توقیف ملک وکالتی برای مهریه در بازه قیمتی زیر قرار دارد.

20 هزار تومان 200 هزار تومان
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

5.0 از 1 نظر

نظر شما ثبت شد