نیاز به وکیل متخصص مهریه در فسخ نکاح دارید؟

ثبت نام

تکلیف مهریه در فسخ نکاح

برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
 • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
 • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
 • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
 • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

در خصوص مهریه باید بگوییم این حقی است که در قانون اسلام برای زنان در نظر گرفته شده، و این مهر از گذشته تا به امروز همچنان پابرجاست، در عقد نکاح مرد موظف می شود تا مالی را به زن تملیک نموده و یا آن را به عنوان یک تعهد مالی بر عهده بگیرد. اما گاه شرایطی پیش می آید که این نکاح فسخ خواهد شد و زن و مرد در جست و جویی آن اند که بعد از فسخ نکاح و تمام شدن یک رابطه شرایط پرداخت مهریه و نفقه و سایر دیون چگونه خواهد بود. برای همین ما در این مقاله سعی بر آن داشته ایم که تا جایی که ممکن باشد پاسخ این سوالات را در مطالب مقاله بگنجانیم.

منظور از فسخ نکاح چیست؟

ساده ترین تعریفی که می توان برای فسخ نکاح عنوان کرد این می تواند باشد که زن و مرد در زمان خواستگاری و در حین نکاح به هم تعهداتی داده باشند که بعد از عقد طرفین در انجام تعهداتشان ناتوان بمانند و یا اینکه زن و مرد در هنگام خواستگاری واقعیت هایی را از خویش پنهان کرده باشند که قابلیت جبران برای طرفین نکاح وجود نداشته باشد.

موجبات و عیوبی در زن و مرد که سبب فسخ نکاح می شوند عبارت اند از:

 • وجود عیوب یا جنون در زن و مرد
 • تدلیس یا فریبکاری زن و مرد
 • تخلف از شرط صفت
 • عنن بودن مرد
 • مقطوع بودن آلت تناسلی مرد
 • قرن یا جذام و یا برص بودن زن
 • افضا، نابینایی دو تاچشم و زمین گیر بودن زن

آیا زن و مرد می توانند در نکاح، شرط فسخ نکاح را ثبت نمایند؟

در عقد ازدواج یا همان نکاح طرفین نمی توانند برای خود حق فسخ در نظر بگیرند بلکه زمانی می توانند نکاح را فسخ کنند که هر یک از شروط فسخ برای نکاح صورت گرفته موجود باشد و یا اینکه عقد رسمی آنان به موجب تدلیس (فریبکاری) تنظیم شده باشد.

آیا مرد می تواند در عقدنامه شرطی برای عدم تمکین زوجه بگذارد؟

در خصوص تمکین زوجه، نیازی به گذاشتن شروط نیست و زن به محض وقوع عقد ازدواج موظف به تمکین خاص و عام خواهد بود و شرط گذاشتن بذل مهریه، نفقه، و اجرت المثل و یا حق فسخ خلاف مقتضای عقد بوده و چنین شرطی باطل است. اما اگر زوج بعد از عقد عدم تمکین زوجه را اثبات نماید زن دیگر مستحق گرفتن نفقه نخواهد بود.

تکلیف مهریه در فسخ نکاح چگونه است؟

هرگاه به خاطر ناتوانی مرد از نزدیکی، زن عقد را به هم بزند، شوهر باید نصف مهریه زوجه را بپردازد. اما اگر فسخ نکاح به خاطر عیب های باشد که در مرد یا زن وجود دارد پرداخت مهریه تابع شروط خاصی می شود و آن این هست که اگر فسخ نکاح قبل از نزدیکی زن و مرد اتفاق بیفتد مرد حق پرداخت مهریه زن را ندارد اما اگر فسخ بعد از نزدیکی زن و مرد باشد، بنا بر احتیاط واجب مرد باید تمام مهریه را پرداخت نماید.

تدلیس در نکاح چیست؟

منظور از تدلیس آن است که مرد و زن با اعمالی متقلبانه نقص یا عیوب خویش را پنهان نمایند و یا اینکه به دروغ صفت کمالی به خود وصله کرده باشند که در عالم واقعیت غافل از آن باشند. به عنوان مثال مرد هنگام خواستگاری خود را یک پزشک متخصص معرفی کند و یا اینکه زن به دروغ خود را دوشیزه معرفی نماید. در صورت وجود این نوع فریبکاری زن و مرد هر دو حق فسخ نکاح را خواهند داشت.

اگر مردی بعد از ازدواج متوجه عدم بکارت و دوشیزه بودن زوجه شود حق فسخ را خواهد داشت؟

در پاسخ به این سوال عنوان شده که صرف عدم وجود پرده بکارت، از موجبات فسخ نکاح نخواهد بود، مگر اینکه ضمن عقد، وجود بکارت و دوشیزگی بودن زن شرط شده باشد و یا این امر مورد ارتکاز عرفی بین مردم باشد.

چه زمانی زن می تواند بعد از فسخ نکاح نصف مهریه را بگیرد؟

همانطور که گفته شد اگر فسخ نکاح زن و مرد قبل از نزدیکی زوجین اتفاق بیفتد زن حقی در خصوص مهریه ندارد مگر اینکه فسخ نکاح به علت عنن (ناتوانی جنسی مردان) بودن مرد باشد که در این صورت زن با وجود فسخ نکاح می تواند نصف مهریه خود را از مرد بگیرد.

شرایط فسخ نکاح در صورت وجود جنون در طرفین نکاح چگونه خواهد بود؟

جنون یکی از عیوب مشترکی است که در صورت وجود، زن یا مرد حق فسخ را خواهد داشت اما این نوع عیوب خود به دو بخش جنون دائمی و جنون دوره ای تقسیم بندی شده، که در هر دو حالت پایداری بیماری سبب فسخ نکاح خواهد شد. چرا که در صورت عدم پایداری بیماری ضرری متوجه طرف سالم نخواهد بود.

اگر مرد سالم باشد و زن مجنون باشد تکلیف مهریه در فسخ نکاح چه خواهد شد؟

درست است که جنون هم برای مرد و هم برای زن، سبب فسخ نکاح خواهد است، اما تفاوت هایی هم میان این دو وجود دارد، به این صورت که اگر جنون شوهر قبل یا بعد از ازدواج هویدا شود زن در هر دو صورت حق فسخ را خواهد داشت اما اگر مرد سالم باشد و زن مجنون باشد این جنون زمانی حق فسخ نکاح را به مرد می دهد که در حال عقد باشد یعنی اگر زن بعد از عقد مجنون شود مرد حق فسخ را نخواهد داشت و باید حق و حقوق زوجه مثل نفقه و اجرت المثل را نیز پرداخت نماید. و اینکه زن و مرد باید بدانند زمانی در صورت وجود جنون می توانند حق فسخ را داشته باشند که عقد آنان بدون علم و آگاهی نسبت به جنون بودن باشد یعنی اگر طرفین در هنگام عقد این علم را داشته باشند که دارند با مرد یا زنی مجنون ازدواج می کنند با وجود این آگاهی حقی در خصوص فسخ نخواهند داشت.

آیا زن می تواند در دوران نامزدی حق مهریه داشته باشد؟

دوران نامزدی دورانی است که در آن زن و مرد بعد از خواستگاری در طی یک دوره موقت خواهان آشنایی و شناخت بیشتر همدیگر می باشند و این دوران قبل از عقد و نکاح است برای همین زن در طی این دوران هیچ حقی در خصوص مهریه ندارد و طبق قانون مهریه به وی تعلق نمی گیرد.

آیا زن بعد از طلاق حق دریافت مهریه را دارد؟

کلاً شرایط طلاق و پرداخت مهریه با دوران نامزدی و با تکلیف مهریه در فسخ نکاح متفاوت است، چرا که وقتی بحث طلاق باشد یعنی زن و مرد در سلامت کامل تصمیم به ازدواج گرفته اند حال ممکن است بعد از ازدواج و شروع زندگی مشترک بنا به دلایل خاص، تصمیم به طلاق و جدا شدن از هم گرفته باشند برای همین عموماً بعد از طلاق، زوج باید تمام مهریه زن را پرداخت نماید مگر اینکه دلایل محکمه پسندی برای نقض این حق موجود باشد.

آیا زن می تواند درخواست طلاق و جدایی نماید؟

طلاق یا می تواند به اراده مرد باشد که در آن صورت مرد باید تمام حق و حقوق زن (مهریه، نفقه، اجرت المثل) را پرداخت نماید و یا اینکه طلاق به درخواست زن باشد، که در صورت وجود دادخواست طلاق از طرف زن، زوجه باید دلایلی از جمله موارد زیر را برای دادخواست طلاق خود داشته باشد:

استنکاف شوهر از دادن نفقه، در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجرای حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه، زن می تواند درخواست طلاق خود را نزد حاکم شرعی ببرد. که در صورت محقق بودن و حق داشتن زن در خصوص ندادن نفقه شوهر، زن می تواند از مرد طلاق بگیرد.

داشتن وکالت در طلاق، گاها پیش می آید که زن در هنگام ثبت عقد از مرد می خواهد که وکالت و حق طلاق را در ازای بخشش، بخشی از مهریه یا تمام مهریه، به وی بدهد.

عسر و حرج، طبق مواد قانون مدنی در صورتی که دوام زوجیت زن و شوهر سبب عسر و حرج زوجه شود، وی می تواند به حاکم شرع رجوع و تقاضای طلاق کند، چنانچه عسر و حرج برای محکمه اثبات شود دادگاه می تواند زوج را اجبار به طلاق زن نماید.

نقش وکیل در تکلیف مهریه در فسخ نکاح

از آنجایی که دعاوی خانوادگی و مسائل و مشکلات حقوقی ایی که ممکن است به وجود بیاید پیچیده تر از آن است که یک فرد عادی بتواند آن را حل نماید گرفتن وکیل و مشاوره گرفتن از وی، برای حل این اختلافات و مشکلات به وجود آمده می تواند اقدام معقولی برای فرد زیان دیده باشد.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل تکلیف مهریه در فسخ نکاح بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که در تکلیف مهریه در فسخ نکاح تخصص دارند.

برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

 • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
 • هزینه مشاوره اولیه
 • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
 • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای تکلیف مهریه در فسخ نکاح چگونه است؟

هزینه ی اخذ وکیل برای تکلیف مهریه در فسخ نکاح معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

هزینه گرفتن مشاوره از وکیل متخصص تکلیف مهریه در فسخ نکاح در بازه قیمتی زیر قرار دارد.

20 هزار تومان 200 هزار تومان
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

4.0 از 2 نظر

نظر شما ثبت شد