نیاز به دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی دارید؟

ثبت نام

دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی

برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
  • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
  • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
  • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
  • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

سند، انعکاس اراده طرفین در یک رابطه حقوقی است، این اسناد در مقام اثبات دعوا به دو دسته سند رسمی و سند عادی تقسیم می شوند که در آن تنظیم سند رسمی به عنوان یک خدمت عمومی یکی از وظایف دولت یا ماموران حکومتی است که دفاتر اسناد رسمی عهده دار آن شده و از طریق این تنظیم سند، از منافع عمومی و اجتماعی افراد و جامعه نگهداری می شود.

چیستی دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی

دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی اینگونه است که در آن فرد «ب» به خواسته الزام خوانده به حضور در دفتر اسناد رسمی و انتقال سند رسمی مبیع (موضوع خرید و فروش) به دفاتر اسناد رسمی داده می شود تا نسبت به تنظیم سند اقدامات لازم صورت گیرد حال اگر خوانده عنوان کند که به علت عدم پرداخت مابقی ثمن معامله خریدار یا مشتری حاضر به تنظیم سند رسمی نیست دادگاه صالح رسیدگی به این دعوی با صدور رای خود، از مشتری تقاضای پرداخت مابقی ثمن معامله می نماید که در صورت پرداخت مابقی ثمن معامله، توسط خریدار، طرفین برای تنظیم سند رسمی باید در دفاتر رسمی حاضر شوند.

قبل از اقدام به تنظیم سند رسمی رعایت چه نکاتی الزامی است؟

هنگامی که فردی قصد فروش یا خرید مال منقول یا غیر منقولی دارد باید ابتداً قبل از تنظیم سند رسمی، اقدام به تنظیم مبایعه نامه و ثبت جزئیات خرید و فروش و زمان و مکان فروش مال در مبایعه نامه شود. حال این تنظیم مبایعه نامه می تواند به صورت عادی و خارج از بنگاها ی معاملاتی باشد یا اینکه در حضور بنگاه دار و در دفاتر املاک آنان، اما نکاتی که در خصوص این تنظیم مبایعه نامه باید رعایت شود عبارت اند از:

مدارک مالکیتی و هویتی طرف مقابل

اگر چه عمده معاملاتی که در خصوص اموال منقول و یا غیر منقول در دفاتر بنگاه های معاملاتی صورت می گیرد و شخص بنگاه دار در هنگام خرید و فروش مال، خود شخصاً مدارک هویتی و مالکیتی طرفین دعوی را مطالعه و بررسی می کنند اما پیشنهادی که در این مورد وجود دارد این هست که علاوه بر بنگاه دار، طرفین نیز در خصوص این مدارک تمام توجه و دقت خود را بدهند چرا که عدم توجه به این مدارک و اشتباه بودن این مدارک امکان رد دعوی در مراجع قضایی را بالا می برد.

حضور خود مالک یا نماینده قانونی او

در بسیاری از موارد برای خرید و فروش اموال منقول یا غیر منقول این موضوع پیش می آید که طرف مقابل معامله مالک اصلی نبوده و با ادعای اینکه برای خرید یا فروش از مالک اصلی وکالت دارد خواهان تنظیم مبایعه نامه می باشد. در این قبیل موارد حتما توجه شود که به هیچ وجه طرفین وارد معامله نشده هر چند صداقت طرفین و مورد اعتماد بودن وی توسط بنگاه دار هم تایید شود چرا که بیشتر مشکلات حقوقی به علت عدم حضور مالک اصلی یا نماینده قانونی وی می باشد.

پرداخت تمام مبالغ مورد معامله

بسیار پیش آمده که در هنگام خرید و فروش اموال، خریدار تمام مبلغ مورد معامله را در همان ابتدای خرید تحویل فروشنده نداده و بعد از تنظیم مبایعه نامه یک زمانی را برای پرداخت مابقی مبالغ و یا ثمن معامله تعیین کرده و در ازای این عدم پرداخت به فروشنده چک تحویل می دهد. در این طور موارد فروشنده باید تا پاس شدن تمام چک های مورد معامله از حضور در دفاتر اسناد رسمی برای تنظیم سند رسمی خودداری نماید.

گرفتن خسارت و حق فسخ در صورت عدم انجام تعهدات

در هنگام تنظیم مبایعه نامه ممکن است هر یک از طرفین برای همدیگر تعهداتی در مبایعه نامه در خصوص معامله ثبت کرده باشند به عنوان مثال در معاملات املاکی زمانی برای پرداخت ثمن معامله و یا زمانی برای تحویل ملک یا آپارتمان به فرد خریدار تنظیم شده باشد در این قبیل موارد طرفین باید دو نکته را مدنظر داشته باشند نخست آنکه در صورت تاخیر در انجام تعهد برای طرف مقابل خسارتی در نظر گرفته شود دوم آنکه در صورت تاخیر و یا خودداری از انجام تعهد برای خود حق فسخ یک طرفه معامله گرفته شود.

شرط داوری در هنگام تنظیم مبایعه نامه

طرفین معامله باید در خصوص این مورد دقت لازم را داشته و سعی در آن نمایند که شرط داوری را در صورت بروز اختلافات در معامله را به فردی حقوقدان یا یک وکیل متخصص در این حوزه بسپارند.

اقدامات دادگاه در خصوص دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی

اصولا در دعاوی الزام به تنظیم سند رسمی، مراجع قضایی ابتدا در خصوص مالکیت از موضوع مورد اختلاف استعلام می گیرند. به عنوان مثال اگر موضوع مورد اختلاف خودرو باشد مراجع قضایی مالکیت آن را از راهنمایی و رانندگی استعلام می گیرند و اگر موضوع مورد اختلاف املاک باشد این استعلام از طریق دفاتر ثبت املاک خواهد بود حال اگر در خصوص این مالکیت و نقل و انتقال صحیح و قانونی فی مابین افراد و عدم وجود منع قانونی اقدامات لازم صورت گرفته باشد، دادگاه حکم الزام به تنظیم سند رسمی را به نفع خریدار صادر خواهد کرد.

هزینه دادرسی برای دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی

اصولا دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی یا در دادگاه مطرح می شود یا در شورای حل اختلاف، که بسته به مکان طرح دعوی دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی هزینه دادرسی این دادخواست نیز متفاوت خواهد بود به این صورت که اگر دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی در دادگاه مطرح شود این هزینه دادرسی به مبلغ دو و نیم درصد تا مبلغ دویست میلیون ریال خواهد بود و اگر این دعوی در شورای حل اختلاف مطرح شود هزینه دادرسی برای این دادخواست دو و نیم در صد تعریف می شود. و البته باید توجه داشت که مبلغ خواسته در خصوص اموال غیر منقول تعیین ارزش منطقه ای آن خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای مطرح کردن دعوی دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی

مدارک مورد نیاز برای طرح دعوی دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی عبارت است از اصل مبایعه نامه و یا قراردادی که به استناد آن مالکیت به ذیحق منتقل شده است و مدارک مبنی بر مالکیت فروشنده نسبت به موضوع معامله و در آخر مدارک هویتی رسمی طرفین دعوی از جمله شناسنامه و کارت ملی و اینکه متقاضی دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی باید دادخواست خود را در سامانه ابلاغ الکترونیکی ثنا ثبت نماید.

چه زمانی خریدار ناتوان از اقامه دعوی دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی در دادگاه می باشد؟

بعد از تنظیم مبایعه نامه خریدار برای دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی، ابتداً باید از طریق دادگاه با ارسال اظهارنامه مکان و زمان تنظیم سند رسمی را به اطلاع فروشنده برساند حال اگر فروشنده در زمان مشخص در مکان گفته شده در اظهارنامه حضور پیدا نکند وی می تواند دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی را دادگاه مطرح نماید حال اگر این فرضیه به وجود بیاید که فروشنده مالک اصلی مال مورد فروش، نبوده است خریدار نمی تواند تقاضایی در خصوص الزام به تنظیم سند رسمی داشته باشد بلکه فقط می تواند از فروشنده به جرم فروش مال غیر شکایت نماید.

الزام به تنظیم سند رسمی در املاک مشاع

هیچ یک از شرکای ملک مشاع نمی توانند قبل از تفکیک و افراز ملک مشاع دادخواستی در خصوص تنظیم سند رسمی داشته باشند بلکه شرکا ابتداً باید نسبت به افراز و جدا کردن سهم هریک از شرکا عمل کرده سپس نسبت به تنظیم سند رسمی اقدام نمایند. و اگر در املاک مشاع یکی از شرکا اقدام به فروش سهم مشاع خود کند خریدار این حق را دارد که وی را ملزم به تنظیم سند رسمی در محدوده سهم خود نماید.

چگونگی الزام به تنظیم سند رسمی برای آپارتمان ها

تنظیم سند رسمی برای آپارتمان ها همانند سایر دعاوی تنظیم سند رسمی املاک می باشد اما نکته ای که در این خصوص وجود دارد این هست که تا زمانی که شهرداری برای ساختمان مورد معامله پایان کار صادر نکرده باشد این دعوا (دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی) قابل پذیرش در دادگاه نخواهد بود.

مطرح کردن دعوی دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی توسط وکیل متخصص

پیشنهاد ما به شما عزیزان این هست که اگر خواهان مطرح کردن دعوی دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی در مراجع قضایی می باشید حتما قبل از هر اقدامی در خصوص نحوه تنظیم و نگارش این دادخواست با وکلای متخصص و با تجربه مشورتی داشته و در صورت لزوم و ناتوان بودن در دفاع از حق و حقوق خود وکالت این کار را به وکلای متخصص دادسان بسپارید. و خیال خویش را بابت هرگونه مسئله حقوقی و دادگاهی آسوده نمایید.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص در دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی دارند.

برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

  • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
  • هزینه مشاوره اولیه
  • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
  • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی چگونه است؟

هزینه ی اخذ وکیل برای دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

هزینه مشاوره از وکیل متخصص دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی در بازه قیمتی زیر قرار دارد.

20 هزار تومان 200 هزار تومان
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

4.0 از 1 نظر

نظر شما ثبت شد