نیاز به وکیل متخصص دستور فروش سرقفلی مشاع دارید؟

ثبت نام

دستور فروش سرقفلی مشاع

برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
 • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
 • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
 • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
 • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

گاهی در خصوص فروش سرقفلی مشاع بین طرفین اختلاف پیش می آید که این اختلاف از آنجا ناشی می شود که گاها دو یا چند نفر از شرکا در مورد فروش سرقفلی مشاع با هم به توافق نمی رسند برای همین فرد متقاضی فروش مجبور می شود که برای گرفتن دستور فروش سرقفلی مشاع به دادگاه و یا مراجع قضایی مربوطه مراجعه نماید.

فروش سرقفلی چیست؟

اجازه بدهید فروش سرقفلی یا دستور فروش سرقفلی را با یک مثال توضیح بدهیم فرض کنید شخصی برای امرار و معاش زندگی خود اقدام به اجاره کردن یک مغازه یا یک اماکن تجاری در یک جایی پرت و یا به اصطلاح متروکه نماید و در این مغازه بر حسب سلیقه ی شخصی خود یک کسب و کار را راه اندازی کند و شروع به خرید و فروش آن اجناس نماید و تا سال ها این فرد در این محل و مکان به مغازه داری مشغول باشد تا چندین سال، طبیعتا بعد از چند سال این فرد مغازه دار برای خود اسم و شهرتی کسب کرده است به گونه ای که بعد از مدتی مشتری های خاص خودش را پیدا می کند، حال از قضا مالک ملک بخواهد بعد از این چند سال مغازه را از مغازه دار بگیرد و او را بعد از اتمام قرارداد از مغازه بیرون کند و قصد داشته باشد بدون دادن حق سرقفلی به مغازه دار اقدام به استفاده از این اعتبار و شهرت به نفع خود نماید که این نوع استفاده از حق سرقفلی بی عدالتی محسوب می شود برای همین قانون گذار برای رفع این بی عدالتی در مواد قانونی حقی با عنوان حق سرقفلی را برای اماکن تجاری در نظر گرفته است تا اگر مالباخته ای در خصوص این حق اعتراضی داشته باشد بتواند از حق خود دفاع نماید.

مفهوم حق کسب و پیشه یا تجارت

حق کسب و پیشه و یا تجارت با سرقفلی تفاوت دارد و نباید این دو را با یک تعریف بشناسیم بدین منظور که در حق کسب و پیشه فرد مستاجر نیازمند تمدید قرارداد نیست و او می تواند تا هر موقعه ای که خود مایل باشد در ملک اجاره ای خود امرار و معاش داشته باشد و مالک نمی تواند مستاجر را مجبور به تخلیه ملک تجاری کند و اگر هم مالک قصد داشته باشد که قرارداد را به اتمام برساند باید حق کسب و پیشه و یا تجارت مستاجر را به او بدهد، و این مبلغ همان اعتبار و شهرتی است که فرد مستاجر برای ملک تجاری بدست آورده است. اما دلایلی که در آن مالک می تواند قرارداد را به اتمام برساند عبارت اند از:

 • اگر مالک بخواهد ملک را تخریب کند می تواند با دادن حق کسب و پیشه و یا تجارت مستاجر اقدام به اتمام قرارداد نماید.
 • اگر مالک بخواهد از آن ملک برای سکونت خودش و یا خویشاوندان نزدیکش استفاده نماید.
 • و در آخر اگر مالک برای شغل خود نیازمند به ملک خودش داشته باشد باید با دادن حق کسب و پیشه و تجارت به فرد مستاجر فسخ قرارداد نماید.

تعیین مبلغ سرقفلی و یا حق کسب و پیشه

بعد از فهمیدن اینکه حق کسب و پیشه چیست و یا مفهوم سرقفلی به چه معناست دانستن اینکه این تعیین حق چگونه صورت می گیرد عاری از لطف نیست، برای همین دادگاه این حق ها را بر اساس ویژگی های زیر برای مستاجر تعیین کرده است. این موارد عبارت اند از:

 • موقعیت و مرغوبیت محل کسب یا تجارت
 • شرایط و کیفیت اجاره از لحاظ مزایایی که در اجاره نامه برای مستاجر و یا مالک لحاظ شده است.
 • مدت اشتغال مستاجر و شهرت و اعتباری که مستاجر در مدت اجاره ملک در محل کسب بدست آورده است.
 • وضع محل اجاره از نظر بنا که می تواند در تعیین شهرت و اعتبار مستاجر تعیین کننده باشد.
 • نوع کسب و کار هم در تعیین میزان مبلغ سرقفلی و حق کسب و پیشه تعیین کننده است.

مراحلی که برای فروش مال مشاع باید دنبال کرد عبارت اند از:

همانطور که مستحضر هستید مال مشاع به مالی گفته می شود که بیش از یک مالک داشته باشد و سهم هر یک از شرکا تا قبل از تقسیم مال به صورت یکسان و مساوات می باشد. نحوه ی به دست آمدن مال مشاع متفاوت می باشد به این صورت که ممکن است این مال مشاع موروثی باشد یعنی از موروث به وراث یا ورثه ها ارث رسیده باشد و یا اینکه شرکا این مال مشاع را با سرمایه ی که در بین خود جمع آوری شده اقدام به خرید این مال کرده اند. مثل خرید یک زمین کشاورزی، در این نوع مال مشاع میزان مالکیت و تصرف به اندازه ی سرمایه و یا پولی است که شرکا برای خرید زمین و یا ملک داده اند می باشد. حال اگر این مال مشاع موروثی باشد و وراث یا یکی از وراث تصمیم به فروش آن را داشته باشند باید مراحل زیر را برای فروش به کار ببرند:

اخذ گواهی حصر وراثت از شورای حل اختلاف

از مقدمات ابتدایی که فرد متقاضی فروش باید انجام دهد این هست که به شورای حل و اختلاف مراجعه کرده و گواهی انحصار وراثت را از این مکان بگیرد.

مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک

فرد متقاضی فروش باید بعد از گرفتن گواهی انحصار وراثت با در دست داشتن اصل سند مالکیت و یا کپی برابر اصل مالکیت به اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک مراجعه کرده و با پر کردن فرم های مخصوص درخواست خود را مبنی بر عدم قابلیت افراز ملک را به اداره ثبت تسلیم می نماید.

اخذ استعلامات از شهرداری

با درخواست عدم قابلیت افراز ملک به اداره ی ثبت و اسناد زمان بازدید از محل به شرکای ملک از طریق اداره ی پست اطلاع رسانی می شود بعد از این اطلاع رسانی نوبت به اخذ استعلام از شهرداری و یا مراجع ذیصلاح دیگر برای کارشناسی و افراز ملک توسط وراث گرفته می شود.

صدور گواهی عدم قابلیت افراز

بعد از طی شدن مراحل بالا نوبت به صدور گواهی عدم قابلیت افراز پلاک ثبتی توسط این اداره می رسد که یک نسخه از این گواهی به فرد متقاضی افراز ملک و نسخه های دیگر این گواهی از طریق پست سفارشی با هزینه ی متقاضی برای سایر شرکا ارسال می شود. شرکا در صورت اعتراض داشتن نسبت به فروش و یا افراز ملک می تواند طی یک مهلت ده روزِ اعتراض خود را به مراجع مربوطه تسلیم نمایند.

دادخواست فروش مال مشاع

اگر در خصوص افراز ملک سایر شرکا اعتراضی نداشته باشند متقاضی می تواند با اخذ تصمیم قطعی از اداره ثبت دادخواست فروش مال مشاع را به یکی از مراجع قضایی برده تا نسبت به فروش مال مشاع اقدامات لازم صورت گیرد.

دستور فروش ملک مشاع

وقتی متقاضی دادخواست فروش ملک مشاع را به مراجع قضایی مربوطه می دهد برای این درخواست مانند هر درخواست دیگر باید تعیین شعبه شود که بعد از تعیین شعبه رسیدگی تمام ورثه ها به جلسه رسیدگی دعوت می شوند و در نهایت بعد از این جلسات دادگاه به درخواست خواهان دستور فروش ملک مشاع را از طریق مزایده صادر و به طرفین پرونده ابلاغ می نماید.

ارائه نظر کارشناسی

بعد از گذراندن این مراحل متقاضی فروش ملک مشاع باید درخواست تشکیل پرونده اجرایی کند تا پرونده به واحد اجرای احکام ارجاع گردد. که بعد از این ارجاع، متقاضی فروش با واریز کردن هزینه ی کارشناسی نسبت به گرفتن کارشناس اقدام می نماید تا کارشناس ملک مشاع را ارزیابی کرده و بعد از ارزیابی متناسب با قیمت روز ملک برای شروع فروش یک قیمتی ارائه شود، که بعد از این تعیین قیمت اگر برای این مرحله هم اعتراضی از سایر شرکا موجود نباشد نوبت به آگهی مزایده و تعیین روز مزایده می رسد که در این روز تعیین شده ملک مشاع به فروش می رسد و سهم هر یک از شرکا بین آن ها تقسیم خواهد شد.

مرجع صلاحیت دار برای گرفتن دستور فروش سرقفلی مشاع

متقاضیان دستور فروش سرقفلی مشاع می توانند در صورت نداشتن رضایت طرفین مال مشاع برای فروش، تقاضای خود را برای فروش به دادگاه تسلیم نمایند، که دادگاه بعد از دادخواست فروش فرد متقاضی از شرکا برای حضور در جلسه رسیدگی دعوت می کند تا بلکه در مورد فروش سرقفلی مشاع بین شرکا میانجیگری نماید.

نقش وکیل در دستور فروش سرقفلی مشاع

از آنجا که سرقفلی حقی است که در ازای اعتبار و شهرت بدست می آید و این اعتبار و ارزش بیشتر برای اماکن تجاری حساب می شود پس فروش آن می تواند تا حدی سخت و دردسر ساز باشد به گونه ای که فرد متقاضی برای گرفتن یک دستور فروش سرقفلی مشاع باید هر لحظه این دادگاه و آن دادگاه نماید. که انجام این اقدامات هزینه و زمان زیادی را نیاز دارد، تا جایی که ممکن است فرد شاکی از حق خود بابت فروش سرقفلی مشاع دست بکشد، و این دست کشیدن از حق فروش می تواند برای هر فردی مایوس کننده باشد. برای همین پیشنهاد ما به این دست از متقاضیان فروش مشاع این هست که برای فروش سرقفلی مال مشاع خود با یک وکیل متخصص در این حوزه مشورتی داشته باشد تا بتواند در کم ترین زمان و با خرج کمترین هزینه بهترین نتیجه را از فروش سرقفلی خود کسب نماید.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل دستور فروش سرقفلی مشاع بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که در فروش سرقفلی مشاع تخصص دارند.

برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

 • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
 • هزینه مشاوره اولیه
 • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
 • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای فروش سرقفلی مشاع چگونه محاسبه می شود؟

هزینه ی اخذ وکیل برای فروش سرقفلی مشاع معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

هزینه گرفتن مشاوره از وکیل متخصص فروش سرقفلی مشاع در بازه قیمتی زیر قرار دارد.

20 هزار تومان 200 هزار تومان
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

5.0 از 1 نظر

نظر شما ثبت شد