نیاز به وکیل متخصص دارید؟

ثبت نام
برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
 • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
 • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
 • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
 • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

اگر پزشک در اثر قصور پزشکی یا از عمد، به بیمار آسیبی برساند و سلامت جانی و روانی او را به خطر بیاندازد، شاکیان می توانند با تنظیم دادخواست شکایت از پزشک، به دادگاه و یا نظام پزشکی، نسبت به صدمات و آسیب های به وجود آمده از پزشک ادعای حق کنند.

تعریف سازمان نظام پزشکی

سازمان نظام پزشکی، سازمانی است مستقل دارای شخصیت حقوقی که به منظور تحقق بخشیدن و انجام وظایف (در قانون به نظام پزشکی سازمان می گویند.) مقرر در قانون تشکیل شده است.

اهداف سازمان نظام پزشکی

 • تلاش در جهت تحقق بخشیدن به ارزش های عالیه اسلامی درکلیه امور پزشکی
 • تلاش در جهت پیشبرد و اصلاح امور پزشکی
 • مشارکت در جهت ارتقای سطح دانش پزشکی
 • حفظ و حمایت از حقوق بیماران
 • حفظ و حمایت از حقوق صنفی حرفه پزشکی
 • تنظیم روابط شاغلین حرفه پزشکی با دستگا های مربوطه، در جهت حسن اجرای موازین و مقررات و قوانین مربوط به امور پزشکی

تعریف پزشک

پزشک شخصی است که بعد از گذراندن دروس دانشگاهی و یادگیری مطالب وارد بیمارستان ها و مطب های شخصی خود شده، و افراد عمومی که در اثر بیماری به آن ها مراجعه کرده، از آن ها تقاضا دارند که با اطلاعات علمی که کسب کرده اند برای بهتر شدنشان و بهبودی آن ها کاری های لازم را انجام دهند.

مفهوم قصور پزشکی

قصور در معنای لغوی خود به معنای کوتاهی است، اما در علم حقوق قصور به معنای این است که کسی یا فردی در انجام کار و وظایفی که به او محول شده است کوتاهی نماید. به عنوان مثال قصور یا کوتاهی یک راننده در حین رانندگی در خصوص قوانین راهنمایی و رانندگی، در کل قصور پزشکی یعنی درمانی که بر طبق استاندارد ها ی پذیرفته شده پزشکی نباشد و منجر به فوت یا نقض عضو گردد.

تفاوت قصور پزشکی با تقصیر پزشکی

تفاوت قصور پزشکی و تقصیر پزشکی در این است که در تقصیر پزشکی (گناه پزشکی) نوعی عمد نهفته است و اراده قبلی در آن دخالت دارد. اما در قصور پزشکی نوعی غفلت وجود دارد که از روی سهو اتفاق می‌افتد. تقصیر پزشکی مصادیقی دارد که بی‌احتیاطی، بی‌مبالاتی، نبود مهارت و رعایت نکردن نظامات دولتی، مصادیق آن را تشکیل می‌دهد.

مسئولیت های پزشکی

مسئولیت های پزشکی از نظر قوانین ایران عبارت اند از:

مسئولیت قراردادی و خارج از قرارداد

عبارت است از تعهدی که در نتیجه تخلف از مفاد قرارداد خصوصی برای اشخاص حاصل می‌شود و مسئولیت خارج از قرارداد، عبارت است از این که قرارداد شخصی وجود ندارد، در این مورد پزشک به علت فعل یا ترک فعل به عمد یا سهوا ضرر و زیانی به دیگری می‌زند. لازمه عدم انجام تعهد در قرارداد، طلب خسارت از ناحیه خسارت‌ دیده است و متعهد، مسئولیت قراردادی دارد، و عنوان خسارت مذکور نیز عدم انجام تعهد یا تأخیر در انجام تعهد است. در مسئولیت خارج از قرارداد شخص از تعهدهای عمومی و قانونی سرپیچی کرده ‌است و خسارت و ضرری زده است

مسئولیت اخلاقی و حقوقی

مسئولیت اخلاقی، منظور اخلاق شخصیتی پزشک می باشد اینکه پزشک با یک شخصیت اخلاقی خوب با بیماران در ارتباط باشد به گونه ای که دنیای انسانیت و آئین اسلام آن را پذیرا باشد. در حالی که مسئولیت حقوقی مسئولیتی است که در قانون پیش بینی شده است و پزشک باید نسبت به انجام آن کوشا و تلاشگر باشد.

مسئولیت کیفری و مدنی

در مسئولیت کیفری باید یک رابطه علت و معلول بین عمل ارتکاب جرم و خسارت و مجازات وجود داشته باشد. در حالی که مسئولیت مدنی عبارتست از تعهد و الزام شخص به جبران زیان وارده به دیگری چه زیان وارده در اثر عمل خود شخص یا اشخاص وابسته به او باشد یا در اثر اشیاء و اموال تحت مالکیت یا تصرف او باشد.

مسئولیت انتظامی یا حرفه ای

مسئولیت انتظامی یا حرفه ای مسئولیتی است که اشخاص بر اساس قراردادهای حرفه ای که در انجمن و سازمان ها صنف پزشکان دارند. تعیین می شود.

جرایمی که به شکایت از پزشک ختم می شود عبارت اند از:

 • عدم پذیرش بیماران اورژانسی توسط مراکز درمانی
 • عدم رعایت نرخ مصوب تعرفه های پزشکی
 • نداشتن امکانات ضروری پزشکی
 • برخورد نامناسب کادر پزشکی با بیماران و مرتجعین به مراکز درمانی
 • ارائه داروهای مشابه به جای داروی اصلی

مراجع مربوطه برای شکایت از پزشک

پزشکان رکن اصلی سلامت در جامعه اسلامی هستند، چرا که این افراد کسانی هستند که بیشتر با افراد بیمار سر و کار دارند بنابراین این می تواند موقعیت اجتماعی آن ها را به خطر بیاندازد چرا که در صورت یک اشتباه در تشخیص بیماری یک بیمار هویت و اعتبار اجتماعی خود را زیر سوال برده اند. برای همین در صورتی که تخلف و اشتباهی از پزشکان صورت بگیرد می توان شکایت خود را به مراجعی که الان ذکر خواهیم کرد ببرند:

دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم

اولین مرجعی که برای شکایت از پزشک در صورت دیدن تخلف پزشک می توان به آن مراجعه کرد دادسرا می باشد. مردم می تواند پرونده های و شکایت های خود را به این مرجع خواستار شوند.

شورای حل اختلاف ویژه بهداشت

دومین مرجع برای رسیدگی به شکایت های مردم شورای حل اختلاف می باشد. حدود صلاحیت شورای حل اختلاف به این صورت است که سعی می کند در صورت وجود شکایت، طرفین شکایت اعم از حقیقی یا حقوقی به صلح و سازش ترغیب کند و یا در صورت صلاحیت، حکمی را برای شکایت اعلام نماید. اما اگر این اتفاق برای شکایت نیفتد شورای حل اختلاف، پرونده را به مرجع صلاحیت دار دیگری مانند دادگاه می فرستد.

سازمان نظام پزشکی

سومین مرجعی که در قوانین و مقررات برای این مسائل به آن اشاره شده سازمان نظام پزشکی است که تخلفات اداری و انتظامی پزشکان را مورد رسیدگی قرار می‌دهد و نتیجه آن برخورد انتظامی با پزشک خواهد بود که طیف وسیعی از اقدامات از توبیخ کتبی تا لغو پروانه طبابت به شکل دائمی را در بر می‌گیرد

شکایت از پزشکان در نظام پزشکی

رسیدگی به شکایت های مردم از پزشکان بر اساس آئین نامه و هیات‌های انتظامی سازمان نظام پزشکی مصوب ۱۳۸۴

 • اعلام تخلف از مراجع قضایی و اداری
 • اعلام تخلف از طرف هیات مدیره، شورای عالی و ریاست سازمان
 • شکایت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 • تخلفات مشهود که به نظر اعضای دادسرا و هیات‌های انتظامی پزشکی رسیده است
 • ارجاع از طرف هیات‌های بدوی انتظامی نظام پزشکی

مجازات تخلفات پزشکان

 • توبیخ‌ کتبی‌ با درج‌ در پرونده‌ نظام‌ پزشکی‌ و نشریه‌ نظام‌ پزشکی‌ محل‌ یا الصاق‌ رای‌ در تابلو اعلانات‌ نظام‌ پزشکی‌ محل‌، جهت اطلاع عموم
 • محرومیت‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌های‌ پزشکی‌ و وابسته‌ از 3‌ ماه‌ تا 1‌ سال‌ در محل‌ ارتکاب‌ تخلف
 • محرومیت‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌های‌ پزشکی‌ از بیش‌ از 1 سال‌ تا 5‌ سال‌ در تمام‌ کشور
 • محرومیت‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌های‌ پزشکی‌ و وابسته‌ از 3‌ ماه‌ تا 1 سال‌ در تمام‌ کشور
 • محرومیت‌ دائم‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌های‌ پزشکی‌ و وابسته‌ در تمام‌ کشور

شکایت از پزشک به علت جراحی های زیبایی

بیشترین شکایت های امروزه در دادگاه های ایران شکایت از پزشک به علت عمل زیبایی و جراحی پلاستیکی است. رابطه این پزشکان با بیماران مراجعه کننده خود تا زمانی خوب و شیرین است که این عمل جراحی منجر به تغییر اساسی در شکل و شمایل افراد شود، اما همین که بعد از جراحی بیمار، با نگاه به آینه متوجه این شود که عمل به خوبی صورت نگرفته است، سخت ترین اتفاقی که ممکن است برای بیمار بیفتد. که این اتفاق برای بیمار منجر به شکایت از پزشک می شود چرا که بیمار ادعا دارد که با این هزینه های سنگینی که به پزشک داده شده برای جراحی نتیجه آن چیزی نشده است که ما می خواهیم برای همین برای آرامش خود به دنبال شکایت از پزشک خود هستند.

شکایت از پزشک برای جراحی ها ی زنان و زایمان

در واقع پزشکان ماما و زنان و زایمان یکی از مهم ترین نیاز های اساسی زنان را که حفظ و ارتقای سلامتی زنان باردار است برآورده می سازند. مادران باردار با توجه به مشکلات فروانی که احتمال دارد در دوران بارداری و زایمان متحمل شوند، نیاز بیشتری به خدمات و رعایت حقوقی از جنبه های مختلف دارند. بنابراین پزشک ماما باید برای عمل جراحی زنان خیلی دقت زیادی داشته باشد چرا که هر غفلتی هر چند کوچک ممکن است باعث از دست رفتن جان دو نفر شود، و افتادن این اتفاق منجر به شکایت از پزشک می شود. چرا که به علت پیشرفت پزشکی در خصوص این مورد انتظارات عموم مردم از پزشکان بیش از قبل شده است.

چگونه می توان وکیل شکایت از پزشک گرفت؟

یکی از مهمترین و پرمخاطره ترین اشتغال ها در جوامع انسانی علی الخصوص در ایران مشاغل پزشکی می باشد. در این میان وقایع زیادی سبب می شود تا عموم مردم از پزشکان خود ناراضی باشند و یا آن ها را در اتفاقات ناگوار مثل مرگ، سقط جنین و.... مقصر بداند. لذا بعد از نارضایتی ها ی که بعضی ها ممکن است دلیل قانع کننده ای برایش داشته باشند به دنبال گرفتن یک وکیل برای شکایت از پزشک می باشند. منوط بر همین دلیل و سایر دلایل حقوقی و کیفری دیگر، سامانه دادسان به عنوان یک پلتفرم حقوقی اقدام به جمع آوری وکلای شهرستان ها و استان های مختلف براساس حرفه و تخصصشان کرده، تا درخواست کنندگان وکیل با مراجعه به این سایت بتواند وکیل ها را براساس رزومه و تجربه کاری شان انتخاب کنند کاری که در سایر موسسه ها ممکن است کمتر اتفاق بیفتد.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل شکایت از پزشک بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که در شکایت از پزشک تخصص دارند.

برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

 • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
 • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
 • هزینه مشاوره اولیه
 • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای شکایت از پزشک چگونه است؟

هزینه ی اخذ وکیل برای شکایت از پزشک معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

هزینه گرفتن مشاوره از وکیل متخصص شکایت از پزشک در بازه قیمتی زیر قرار دارد.

20 هزار تومان 200 هزار تومان
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

4.5 از 4 نظر

نظر شما ثبت شد