نیاز به وکیل متخصص عدم ثبت ازدواج دارید؟

ثبت نام
برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
 • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
 • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
 • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
 • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

ازدواج یک موهبت الهی است که خداوند برای انسان ها در نظر گرفته است و این موهبت زمانی به خوبی ادامه پیدا می کند که زن و مرد در خصوص ثبت این واقعه مانند هر واقعه ی اجتماعی دیگر اهمیت لازم را بدهند، ناگفته نماند که عدم ثبت ازدواج بیشتر برای ازدواج های موقت اتفاق می افتد چرا که در این نوع ازدواج مسئولیت های مرد مانند زمانی که زن صیغه ی دائم او می باشد نیست، اما باید در نظر داشت در صورت اتفاق افتادن عدم ثبت ازدواج در دفتر خانه های رسمی ممکن است آسیب های اجتماعی زیادی به خانواده های هر کشوری وارد نماید و این عدم ثبت ازدواج می تواند برای هر جامعه ی خطر آفرین باشد.

تعریف ازدواج

مفهوم و معنی ازدواج بر هیچ فردی پوشیده نیست و نخواهد بود. چرا که ازدواج امری است که در بین انسان ها در سنین های متفاوتی بعد از بلوغ زن و مرد اتفاق می افتد اما در کل ازدواج یا نکاح یک نوع پیمانی است که در طی آن زن و مرد متعهد می شوند که با هم یک زندگی مشترک و سالمی داشته و تمام تلاش خود را برای یک زندگی لذت بخش به عمل آورند.

نکاتی در مورد ازدواج و عدم ثبت آن

 • دفتر خانه های ازدوج حق ندارند بدون داشتن حکم دادگاه اقدام به ثبت ازدواج مجدد نمایند.
 • عدم ثبت ازدواج جرم محسوب می شود و قانون گذار مجازات سنگینی را برای آن در نظر گرفته است.
 • چنانچه مرد در زمان عده طلاق زوجه ی خود ،خواهان ازدواج مجدد باشد این ازدواج باید با کسب اجازه از دادگاه باشد چرا که زوجه هنوز همسر شرعی او می باشد.
 • در خصوص صیغه ی موقت نفقه به زن تعلق نمی گیرد مگر اینکه در خصوص این نوع ازدواج توافقی صورت گرفته باشد.
 • حقوق فرزندانی که از ازدواج موقت متولد شده اند مانند نفقه، ارثیه و .. بر عهده ی مرد می باشد.
 • در نکاح موقت هیچ یک از زوجین هیچگونه ارثیه از همدیگر نمی برند.
 • مطالبه اجرت المثل و نفقه زوجه باید مستند به قانون باشد چرا که در صورتی این حق به زن ها داده می شود که نسبت به مرد تمکین داشته باشد.
 • زن زمانی می تواند مطالبه اجرت المثل داشته باشد که طلاق از طرف شوهر باشد.

ازدواج کردن یا مجرد ماندن، کدام یک برتری دارد؟

ازدواج یک سنتی است که از دیر باز در بین عموم مردم اسلام وجود داشته، و گفتار پیامبر دلیل بر وجود اهمیت این ازدواج بوده است اینکه زن و مرد با ازدواج کردن نیمی از ایمان خود را کامل کرده است پس برای نیمی دیگر باید از خدا پروا داشته باشد، اما اگر بگوییم در دنیای امروزه عمل کردن به این گفتار کم رنگ تر شده است بیراه نگفته ایم چرا که همه ی ما به خوبی می بینیم که تجرد گرایی در بین انسان ها به حد بالایی رسیده است به گونه ای که کسی نه برای ازدواج نقشه ای دارد و نه برنامه ای، چرا که با تغییر باور انسان ها در مورد ازدواج و اینکه مجرد بودن برای آن ها آزادی بیشتری دارد میل عموم افراد به تجرد گرایی بیشتر از امر ازدواج شده است، با این وجود برخی دیگر از منابع تحقیقاتی هنوز بر این باورند که با تمام مشکلاتی که ازدواج در دنیای امروز دارد، باز به دلایلی مانند اثبات عشق به شریک عاطفی، اجتماعی بودن انسان، حمایت همسر و ایجاد انگیزه بیشتر برای زندگی، ازدواج کردن نسبت به مجرد بودن بهتر است.

مجازات عدم ثبت ازدواج

زمانی یک امر شکل و ماهیت قانونی به خود می گیرد که در جایی به ثبت برسد و با این ثبت نوع مالکیت هم تعیین می شود برای همین وقتی افراد اقدام به خرید و یا فروش ملک می کنند به دنبال تنظیم سند برای خود هستند تا با این کار خیال خود را راحت کرده و قانونی بودن کار خود را نشان داده باشند. لذا ازدواج از جمله اوامری است که وقتی شکل قانونی خود را می گیرد که در دفاتر خانه های رسمی به ثبت رسیده باشد بنابراین در خصوص ازدواج ها ی دائم، زوجین باید در ثبت آن در دفاتر رسمی سریعا اقدام کرده، چرا که در صورت اقدام نکردن به مجازاتی از جمله جزای نقدی درجه پنج (مجازات نقدی بیش از هشت میلیون ریال) و یا حبس تعزیری درجه هفت (از نود و یک روز تا شش ماه) محکوم می شوند.

نظر قانون گذار در مورد ازدواج موقت

ازدواج موقت ازدواجی است که زن و شوهر برای زوجیت داشتن بین خود، یک تاریخ و زمانی را در نظر می گیرند که بعد از اتمام این وقت زن و مرد هیچگونه رابطه ی زوجیتی نباید داشته باشند، اما نظر قانون گذار در مورد ثبت ازدواج موقت این هست که ازدواج موقت نیاز ی به ثبت ندارد مگر اینکه زوجه باردار شود، در خصوص ازدواج موقت خوب است بدانیم که در این ازدواج باز هم تعیین مهریه اجباری است و باید برای زن میزان مهریه توسط مرد تعیین شود.

الزام به ثبت ازدواج موقت از طرف زن

گفتیم قانون گذار در مورد ثبت ازدواج موقت در دفاتر رسمی سخت نگرفته است مگر اینکه شرایط زوجه تغییر کند، برای همین قانون این حق را به زوجه داده است که با استناد به دلایل محکم و قانونی مانند بارداری خود، دادخواست ثبت ازدواج موقت را از دادگاه بخواهد.

طلاق برای عدم ثبت ازدواج در دفاتر خانه های رسمی

قانون گذار بیان داشته است در صورتی که زن و شوهر که با هم ازدواج موقتی داشته اند و قصد طلاق و جدا داشتن را داشته باشند باید قبل از انجام هر کاری نسبت به ثبت طلاق خود در دفتر خانه های رسمی، باید قبلا وقوع ازدواج خود را در دادگاه اثبات کرده باشند و سپس برای طلاق اقدامی داشته باشند.

حکم مهریه در صورت عدم ثبت ازدواج

گاهی پیش می آید که زن و مرد با هم عقد دائم می بندند اما نسبت به ثبت آن در دفتر خانه های رسمی کوتاهی می کنند و همین می تواند سبب مشکلاتی از قبیل نحوه ی دادن مهریه شود، به این صورت که با طلاق زوجه، زوج باید مهریه زن را چگونه پرداخت نماید، قانون در این مورد گفته است که برای پرداخت مهریه ابتدا باید زوجین عقد دائم خود را در دفتر خانه ها رسمی نمایند و سپس برای طلاق و نحوه ی دادن مهریه کاری انجام دهند در غیر اینصورت این عدم ثبت ازدواج برای آن ها مجازاتی در پی خواهد داشت، چرا که اگر این ازدواج به رسمیت شناخته نشود مورد حمایت قانون نمی باشد و نمی توان در دادگاه نسبت به آن طرح دعوی داشت

تکلیف حق و حقوق زنانی که با مردان خارجی ازدواج می کنند:

از آنجا که ثبت ازدواج نه تنها برای زوجین بلکه برای فرزندان آنان آثار حقوقی، مالی و اجتماعی را به همراه خود دارد، برای همین توصیه قانون گذار به زنان ایرانی که اقدام به ازدواج با مردان خارجی می کنند این هست که نسبت به ثبت ازدواج در دفتر خانه ها و رسمی کردن این امر ازدواج حتماً، حتماً اقدام فوری شود و در خصوص ثبت آن کوتاهی نشود، چرا که در صورت بروز اختلاف بین این نوع زوجین حق و حقوق زن در خصوص نفقه، مهریه و ... معلق می ماند، برای همین اگر زنان ایرانی بدون رعایت قوانین و مقررات مربوطه و مشاوره های حقوقی اقدام به ازدواج با اتباع بیگانه کنند برخی مشکلات حقوقی از جمله نبود ضمانت اجرای قانونی و رسمی تعهدات برای پایبندی زوج به ادامه زندگی و نیز بلاتکلیفی وضع هویتی فرزندان آنان به وجود خواهد آمد، چراکه در قوانین فعلی یکی از شروط اصلی دریافت شناسنامه برای فرزندان متولد از مادران ایرانی و پدران خارجی، ثبت ازدواج والدین آنها است.

نقش وکیل در عدم ثبت ازدواج

اگر در جست و جویی جواب این سوال هستید که در صورت عدم ثبت ازدواج چه حق و حقوقی از زوجین ضایع خواهد شد و یا اینکه برای ثبت ازدواجی که ثبت آن در دفتر خانه به تعویق افتاده است چه راهکاری وجود دارد پیشنهاد ما به شما و آن دست از افرادی که دچار این مسئله شده اند این هست که، حتما برای این نوع عدم ثبت با وکلای متخصص در این حوزه مشاوره ای داشته باشید.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل عدم ثبت ازدواج بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که در عدم ثبت ازدواج تخصص دارند.

برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

 • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
 • هزینه مشاوره اولیه
 • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
 • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای عدم ثبت ازدواج چگونه است؟

هزینه ی اخذ وکیل برای عدم ثبت ازدواج معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

هزینه گرفتن مشاوره از وکیل متخصص عدم ثبت ازدواج در بازه قیمتی زیر قرار دارد.

20 هزار تومان 200 هزار تومان
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

4.0 از 2 نظر

نظر شما ثبت شد