نیاز به وکیل متخصص فروش مال غیر خودرو دارید؟

ثبت نام
برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
  • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
  • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
  • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
  • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

عمل فروش مال غیر، جرمی است غیر قابل گذشت یعنی هم جنبه خصوصی دارد هم جنبه عمومی به عبارت دیگر علاوه بر مالک، مدعی العموم هم به خاطر آسیبی که این جرم به امنیت و آسایش جامعه وارد کرده است، مجرم را تحت تعقیب و مجازات قرار می دهد. در این گونه جرایم، گذشت شاکی خصوصی موجب تبرئه شدن مجرم نمی شود بلکه گذشت شاکی، فقط باعث تخفیف در مجازات مجرم می شود.

تعریف مال

برای مال و اموال تعاریف گوناگونی وجود دارد و هر کس متناسب با دیدگاه و علم خود این تعاریف را نقل می کنند، اما در کل مال در علم حقوق به هر چیزی که قابل تملک و مبادله می باشد گفته می شود. به این صورت که مالکیت یک فرد را نسبت به مال متناسب با اسناد معلوم می شود. برای مال دو نوع تعریف وجود دارد مال منقول وغیر منقول که خودرو جز اموال منقول می باشد.

مفهوم خودرو

در کل خودرو یک وسیله ی نقلیه ای می باشد که افراد برای رفع حوائج ضروری و غیر ضروری خود از آن استفاده می کنند. خودرو همانند مال به چندین نوع تقسیم می شود مثل خودروی درون شهری و خودروی برون شهری.

مفهوم فروش مال غیر

همانطور که از معنی کلمه معلوم است فروش مال غیر فروشی است که هیچ قانونی آن را قبول نمی کند و انجام این عمل را به عنوان یک جرم به حساب می آورند. فروش مال غیر از جمله جرایمی است که علاوه بر اینکه نظم و امنیت جامعه را به هم می زند، خسارت های مادی فراوانی را به قربانی جرم وارد می کند. چرا که شخصی که این فروش را انجام داده است، اقدام به فروش مالی کرده است که هیچگونه مالکیت نسبت به آن نداشته است.

اجزای فروش مال غیر خودرو

در جرم فروش مال غیر خودرو همانند سایر دیگر جرایم قانون رکن ها یی را در نظر گرفته است که این رکن ها عبارت اند از:

رکن قانونی

قانون برای هر جرمی یک مجازاتی را در نظر می گیرد تا بلکه جوامع انسانی دچار هرج و مرج و آشوب نشوند چرا که نبود مجازات مساوی است با نبود آرامش برای عموم مردم.

رکن مادی

فروش مال غیر خودرو برای اموالی است که خود مالک در صحنه ی فروش نمی باشد بلکه فروش بدون اطلاع مالک اصلی صورت می گیرد و همین موضوع فروش، یعنی دچار ارتکاب جرم شدن که در صورتی که فروش نهایی شود با ثبت سند تقلبی این انتقال مال صورت می گیرد.

رکن روانی

در جرم انتقال مال غیر قصد عمل مجرمانه با علم و آگاهی به اینکه مال متعلق به دیگری است، باید باشد و اصل بر عمدی بودن جرم قرار داده شده است و اگر جرم غیر عمد انجام شده باشد، خلاف اصل عمدی بودن در جرم خواهد بود و در مجازات آن باید بررسی بیشتری انجام گیرد .

تفاوت فروش مال غیر با معامله فضولی

در معامله فضولی هم مثل انتقال مال غیر، شخصی مال دیگری را می فروشد ولی تفاوتشان در این است که در معامله فضولی، فروشنده قصد اضرار به مالک را ندارد حتی گاهی قصد فروشنده سود بیشتر مالک است. مثل زمانی که فرزندی خودرو ی پدرش را برای سود بیشتر او می فروشد. اینجا در معامله فضولی، مالک یا معامله را قبول می کند یا آن را رد می نماید و اگر قصد اقامه دعوا هم داشته باشد باید از طریق مراجع حقوقی اقدام کند. ولی در انتقال مال غیر فروشنده قصد ضرر زدن به مالک را دارد و با سوء نیت، خود را به عنوان مالک معرفی می کند و این دعوا از طریق مراجع کیفری پیگیری شده و مجازات دارد.

ویژگی انتقال مال برای فروش مال غیر

وقتی شخص مجرم بخواهد مالی که صاحب آن نیست به فروش برساند به دنبال سند سازی و آن هم از نوع جعلی می پردازد چرا که برای خریداری که آگاهی ایی نسبت به مال (خودرو) نداشته با دیدن این سند جعلی که به عنوان انتقال مال غیر حساب می شود فریب می خورد و با اعتماد سازی که فرد مجرم انجام می دهد خریدار بیشتر ترغیب می شود که خودرو را بخرد.

نقش دلال در فروش مال غیر خودرو

دلال به معنای واسطه گری است یعنی بین مالک مال (خودرو) و خریدار واسطه می باشد. اما گاهی این واسطه گری دچار مشکل می شود به این صورت که این دلال ممکن است خودرویی برای فروش به خریدار معرفی کند که مالک آن (خودرو) را برای خریدار تعریف نکند یا از معرفی مالک خودرو امتناع ورزد و شخص خریدار بعد از خرید ممکن است متوجه این بشود که صاحب این خودرو شخص دیگری است نه آن شخصی که دلال معرفی کرده است. به همین دلیل در این جور مواقع فرد دلال هم در فروش مال غیر مجرم محسوب می شود.

مالباختگان فروش مال غیر خودرو

برخي جرايم مثل توهين و افترا نتايج مستقيم مالي ندارند، يعني بر اثر ارتكاب اين جرايم، مالي از دارايي قرباني خارج نمي‌شود. در مقابل، جرايمي مثل سرقت، كلاهبرداري و فروش مال غیر آثار مستقيم مالي دارد. در سرقت، مالي از قرباني جرم ربوده می شود اما در كلاهبرداري با فريب، اینکه مالک مال شخص دیگری می باشد اموال قربانی را از او می گیرند و به جای مالک اصلی اقدام به فروش مال می کنند. عمل مرتکب در این جرم (فروش مال غیر خودرو) عبارت است از انتقال حقوقی مال متعلق به غیر، که این عمل در قالب معامله‌ موجب انتقال عین یا منفعت می‌شود و در نتیجه بر حسب اینکه مرتکب جرم، انتقال‌ دهنده باشد یا انتقال‌ گیرنده، می‌توان از وی به عنوان معامل یا متعامل یاد کرد و بر این اساس ممکن است عناوین مختلف حقوقی نظیر بایع، مشتری، موجر، مستاجر، مصالح، متصالح را به خود بگیرد.

اثبات مالکیت خودرو در فروش مال غیر خودرو

گفتیم منظور فروش مال غیر این هست که شخصی بدون رضایت و اجازه مالک اقدام به فروش مال کند حال این مال می تواند خودرو یا ملک و یا هر چیز مادی دیگری باشد. باید برای اثبات مالکیت یک مال سند رسمی یا قولنامه ای معتبر در دست داشته باشیم که نشان از مالکیت ما باشد، بنابراین در خصوص خودرو سند مالکیت یک برگه ی سبزی است که درون آن تمام مشخصات صاحب خودرو به وضوح نوشته شده است و محل تنظیم سند خودرو مرجع معتبری بنام ادراه ثبت اسناد رسمی می باشد پس مالک خودرو با داشتن این برگه ی سبز می تواند هم مال و هم خسارت مال خود را از شخص مجرم طلب نماید.

کاری که یک مالک خودرو باید در فروش مال غیر خودرو انجام دهد

مالک اصلی مال فروخته شده باید به محض اطلاع از معامله ظرف یک ماه برای خریدار اظهارنامه رسمی بفرستد و او را از مالکیت (خودرو) خود آگاه کند. اگر بعد از گذشت یک ماه مالک، اقدامی نکند خود او نیز معاون جرم شناخته می شود.

مجازات فروش مال غیر خودرو

مطابق ماده ی یک قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشا و کلاهبرداری مجازات این عمل حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی (خودرو) که اخذ کرده و رد مال به صاحبش است و اگر مرتکب از کارکنان دولت باشد به انفصال ابد از خدمات دولتی نیز محکوم خواهد شد و اگر متهم بنا به جهاتی مستحق تخفیف باشد مانند رضایت شاکی خصوصی، کهولت سن و... دادگاه نمی تواند مجازات حبس او را از یک سال کمتر کند.

آیا خریدار در فروش مال غیر خودرو به عنوان مجرم شناخته می شوند؟

اصولا درخرید مال و اموال منقول یا غیر منقول باید دقت داشته باشیم. چرا که وقتی قصد خرید مالی داریم. پس حتما کسانی هم هستند که می خواهند مالی را که معلوم نیست از کجا صاحبش شده اند به فروش برسانند. بنابراین وقتی خریدار قصد خرید مالی غیر مشروع (مالی که فروشنده صاحب اصلی آن نباشد) داشته باشد بدون علم اینکه مال غیر می باشد یا نه... هیچ مسئولیتی در قبال مال خریداری شده را ندارد و لی با مشخص شدن مالک اصلی باید مال را به صاحبش برگرداند و پول خود را از فروشنده بگیرد. و اگر خلاف این امر ثابت شود خریدار مجرم شناخته می شود و باید برای مجازات قانونی خود را آماده کند..

برای شکایت از فروش مال غیر خودرو باید به کجا ها مراجعه کرد؟

اصولاً دادسرای عمومی و انقلاب مرجع صالح برای تعقیب مرتکبان فروش مال غیر هستند و باید به دادسرایی شکایت کرد که جرم درحوزه آن واقع شده یعنی عمل فروش یا انتقال مال غیر چه بسا خودرو در حوزه قضایی آبادان باشد ولی عمل فروش و انتقال در حوزه قضایی تهران صورت گرفته باشد که در این حالت دادسرای عمومی و انقلاب تهران مرجع صالح برای تعقیب متهم است.

فروش مال غیر خودرو و مزیت های حضور یک وکیل

فروش مال غیر امری رایج است که هر روزِ در جوامع انسانی امکان رخ دادنش زیاد است. علی الخصوص فروش خودرو های که معلوم نیست از کجا آمده اند و یا مالک آن ها چی کسانی هستند. وقتی مالک اصلی خودرو متوجه فروش بی اجازه ی خودروی خود شود به دنبال این هست که چگونه اثبات نماید که مالک خودرو می باشد، چرا که امروزه جعل اسناد به حدی زیاد شده است که با اصل اسناد تفاوت چندانی ندارند. بنابراین برای آن دست از مالباختگانی که می خواهند فروش مال غیر را اثبات نمایند پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی با یک وکیل فروش مال غیر خودرو مشاوره ی داشته باشند تا بلکه برخورد عاقلانه ای نسبت به این موضوع کنند و بتوانند در سایه ی قانون مجرم را به مجازات خود برساند.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل فروش مال غیر خودرو بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که در فروش مال غیر خودرو تخصص دارند.

برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

  • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
  • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
  • هزینه مشاوره اولیه
  • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای فروش مال غیر خودرو چگونه محاسبه می شود؟

هزینه ی اخذ وکیل برای فروش مال غیر خودرو معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

هزینه مشاوره از وکیل متخصص فروش مال غیر خودرو در بازه قیمتی زیر قرار دارد.

20 هزار تومان 200 هزار تومان
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

5.0 از 3 نظر

نظر شما ثبت شد