نیاز به وکیل دادگستری متخصص ساختمان دارید؟

ثبت نام
برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
 • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
 • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
 • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
 • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

ممکن است برای هر شخصی که با ساخت و ساز ساختمان ها سر و کار دارد و در حوزه خرید یا فروش ساختمان کار می کند مشکلات حقوقی در رابطه با حوزه کاری خود برای وی پیش بیاید. در این مواقع فرد بزه دیده به دنبال یک وکیل دادگستری خوب و با تجربه می باشد که با مشورت گرفتن از وکیل بتواند به حق و حقوق خود برسد. چرا که با گرفتن وکیل دادگستری ساختمان، هم کمتر با مشکلات حقوقی مواجه خواهد شد و هم در مدت زمان کوتاهی به نتیجه دلخواه خود می رسد.

وکیل دادگستری کیست؟

وکیل دادگستری فردی است که بعد از گذارندن دوره لیسانس در یکی از رشته های حقوق یا فقه و شرکت در آزمون وکالت و پذیرش در آن به عنوان کارآموز زیر نظر یک وکیل پایه یک دادگستری، دوره وکالت را آغاز می کند.

وکالت بلاعزل وکیل دادگستری ساختمان

در ساخت و ساز ساختمان ها یا فروش املاک، طرفین معامله می توانند در طی یک قرارداد رسمی وکالت بلاعزلی در خصوص خرید یا فروش ساختمان یا املاک به وکیل دادگستری ساختمان داده و تمام کارهایی که برای این مورد می تواند وجود داشته باشد توسط وکیل دادگستری ساختمان صورت بگیرد. این وکالت بلاعزل می تواند به صورت محدود یا نامحدود تنظیم شود بدین منظور که موکل می تواند در طی یک قرارداد حدود و اختیاراتی که وکیل دادگستری باید داشته باشد را تعریف کنند.

چه زمانی نیاز به مشاوره با یک وکیل دادگستری ساختمان لازم می شود:

ممکن است در هنگام خرید یا فروش ساختمان و یا ساخت و ساز برای ساختمان ها اشتباهاتی صورت بگیرد که نیاز به گرفتن مشاوره از وکیل دادگستری ساختمان را ضروری نماید، از جمله اشتباهات رایجی که ممکن است اتفاق بیفتد عبارت است از:

 • فروشنده، ساختمان خریداری شده را به خریدار تحویل ندهد.
 • فروشنده و یا خریدار از حضور در دفتر خانه و اقدام برای ثبت سند املاک و ساختمان خودداری نماید.
 • خریدار از پرداخت مندرج شده در قرارداد خودداری کند.
 • زمانی که فروشنده در ساختمان فروخته شده تغیراتی داده باشد و یا اینکه مشکلاتی برای خریدار ایجاد کند.
 • زمانی که مستاجر در موعد مقرر ساختمان را تخلیه نکند.
 • مشکلاتی که بابت سرقفلی املاک تجاری ممکن است برای فرد خریدار یا فروشنده به وجود بیاید.
 • تعارض در مالکیت ساختمان فروخته شده از دیگر مشکلات مربوط به فروش ساختمان می باشد.
 • وجود مشکلات و تعارض در ساختمان به علت تداخل در محدوده دو ساختمان.
 • ایجاد اختلاف و مشکلاتی در مورد پلاک ثبتی ملک یا ساختمان فروخته یا خریداری شده.
 • تصرف عدوانی پارکینگ ساختمان های آپارتمانی توسط یکی از مالکین آپارتمان.

دعاوی ملکی که حضور یک وکیل دادگستری را الزامی می نماید عبارت اند از:

یکی از پیچیده ترین و سخت ترین پرونده ها در دادگاه ها مربوط به همین اختلافات و مشکلات ملکی می باشد، چرا که به دلیل ناآشنا بودن مردم به امور ملکی و ساخت و ساز ساختمان ها روند رسیدگی به این دعاوی در دادگاه ها را طولانی کرده اند. اما برخی از دعوی های ملکی عبارت اند از:

خلع ید

در این نوع دعوی مالک ساختمان مدعی است که ملک وی توسط شخص دیگر عدواناً تصرف شده است، و شخص مدعی متصرف از دادگاه می خواهد که به روند تصرف غیر مجاز ساختمان پایان بخشیده و ملک را از تصرف، شخص متصرف خارج کرده و به مالک اصلی تحویل بدهد.

الزام به تنظیم سند رسمی

بعد از خرید و فروش ساختمان و تنظیم مبایعه نامه به عنوان قرارداد فی مابین خریدار و فروشنده، یک روز را برای تنظیم سند رسمی در دفاتر ثبت اسناد تعیین می کنند. که در این روز تعیین شده خریدار و فروشنده باید برای تنظیم سند رسمی حضور پیدا کنند. حال در صورتی که فروشنده به علت دلایلی از جمله بالا رفتن قیمت ملک یا ساختمان فروخته شده، در دفاتر رسمی حضور پیدا نکند خریدار می تواند توسط وکیل دادگستری ساختمان، دعوی الزام به تنظیم سند رسمی را در دادگاه اقامه نماید.

الزام به تحویل مبیع

مبیع همان مالی است که در عقد بیع (خرید و فروش ساختمان) مورد داد و ستد قرار می گیرد و فروشنده را بایع می نامند حال اگر طرفین زمانی خاص را برای تحویل مبیع در نظر گرفته اند مورد مبیع باید در همان زمان تحویل گردد و گرنه در صورت تخلف از سوی فروشنده خریدار می تواند از فروشنده یا بایع شکایت نماید.

دعوی رفع تصرف عدوانی

تصرف عدوانی زمانی قابل اقامه در مراجع قضایی می باشد که مال غیر منقول بدون رضایت مالک آن از طرف فردی دیگر تصرف شود.

تخلیه ملک یا ساختمان

برخی از دعاوی که ممکن است برای املاک یا ساختمان ها به وجود بیاید عدم تخلیه ملک توسط مستاجر می باشد. و این اتفاق زمانی میفتد که مدت اجاره مستاجر به اتمام رسیده است اما وی از تخلیه و تحویل دادن ملک به مالک امتناع می ورزد و در این هنگام است که موجر می تواند در صورت عدم توجه مستاجر برای تخلیه ملک، حکم تخلیه فوری مستاجر را از مراجع قضایی بگیرد.

دعوی رفع مزاحمت از حق

این دعوی با دعوی تصرف عدوانی متفاوت می باشد چرا که در دعوی مزاحمت از حق استفاده از ساختمان، فرد مزاحم به دنبال ایجاد مزاحمت و آزار و اذیت فرد مالک می باشد و مزاحمت های او بدون تصرف عدوانی ملک می باشد.

دعوی ممانعت از حق

طبق ماده 159 قانون آیین دادرسی مدنی دعوی ممانعت از حق عبارت است از تقاضای کسی که رفع ممانعت از حق ارتفاق یا انتفاع خود را در ملک دیگری بخواهد. بنابراین اگر شخصی مانع از استفاده فرد مالک ساختمان شود. فرد مالک می تواند دعوی ممانعت از حق را در دادگاه مطرح نماید. این دعوی با دعوی مزاحمت از حق متفاوت بوده چرا که در دعوی مزاحمت از حق عمل فاعل باعث اختلال جزئی در استفاده از ملک می شود اما در این دعوی عمل فاعل به طور کلی مانع استفاده، استفاده کننده از حق مالکیت می باشد.

علت های عمده وجود کلاهبرداری در ساختمان ها و املاک

از جمله دلایلی که می تواند سبب کلاهبرداری در املاک شود می توان به این موارد اشاره کرد که طرفین دعوی به علت ناآگاهی از قوانین و مقررات ساخت و ساز و یا خرید و فروش ساختمان و املاک، با اعتماد بیجا به بنگاههای معاملاتی که فاقد پروانه کسب و کد رهگیری می باشند اقدام به انجام معامله های ملک و املاک می کنند. حال برای جلوگیری از این نوع کلاهبرداری های املاکی طرفین معامله علی الخصوص خریدار باید در هنگام خرید و فروش یا ساخت و ساز ساختمان به موارد زیر دقت نماید.

 • در مورد ملک مورد معامله و قیمت آن اطلاعات جامع تری کسب نمایند.
 • در خصوص مالکیت رسمی آن دقت داشته باشند.
 • کاربری ملک (یعنی در مورد تجاری یا مسکونی بودن ملک اطلاع حاصل نمایند.)
 • ممنوع المعامله نبودن مالک و فروشنده
 • در خصوص موقعیت جغرافیای ملک یا ساختمان مورد معامله اطلاع یایند، که ملک در موقعیت طرح های عمرانی شهرداری واقع نشده باشد.

مجازات یک وکیل دادگستری ساختمان

در صورتی که وکیل دادگستری ساختمان دچار تخلف شود و حق موکل را ادا نکرده و وظایف خویش را به خوبی انجام ندهد. متناسب با تخلفی که انجام داده به یکی از مجازات زیر تنبیه خواهد شد:

 • توبیخ کتبی بدون درج در پرونده
 • توبیخ کتبی با درج در پرونده
 • تنزل درجه وکیل دادگستری ساختمان
 • عدم تمدید پروانه وکالت طی یک دوره کوتاه مدت (سه ماه تا سه سال)
 • عدم تمدید پروانه وکالت وکیل دادگستری به طور دائم.

تخصص وکیل دادگستری ساختمان

تخلفات و کلاهبرداری هایی که در خصوص ساخت و ساز ساختمان ها و یا خرید و فروش املاک به وجود می آید می تواند زنگ خطری برای دیگر افراد خریدار باشد. چرا که بسیار دیده شده که در پیش فروش ساختمان هایی که هر روزه در شهر های بزرگ اتفاق می افتد یک ساختمان یا یک ملک را به خاطر بی اطلاعی خریدار از مالک آن به چندین نفر فروخته شده و فرد خریدار متحمل ضرر و زیان های زیادی شده باشد. بنابراین اگر این بی دقتی و بی اطلاع بودن ادامه یابد، می تواند بر تعداد قربانیان خرید و فروش و معامله های املاک بیافزاید. لذا همواره حرف جامع حقوقدانان به افراد قربانی این کلاهبرداری ها این بوده است که برای جلوگیری از ضرر های بیشتر و یا رسیدن به حق از دست رفته خود مشورت کردن با یک وکیل متخصص را ضروری دانسته و برای اخذ وکیل متخصص در حوزه ساخت و ساز ساختمان ها همواره تلاش نمایند.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل دادگستری ساختمان بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که در دعاوی مربوط به ساختمان تخصص دارند.

برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

 • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
 • هزینه مشاوره اولیه
 • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
 • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای دعاوی مربوط به ساختمان چگونه است؟

هزینه ی اخذ وکیل برای دعاوی ساختمان معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

هزینه گرفتن مشاوره از وکیل متخصص دادگستری زن در بازه قیمتی زیر قرار دارد.

20 هزار تومان 200 هزار تومان
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

4.5 از 2 نظر

نظر شما ثبت شد