نیاز به وکیل متخصص عدم تمکین دارید؟

ثبت نام
برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
 • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
 • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
 • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
 • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

ذکر این نکته ضروری است که زن تنها در صورتی موظف به تمکین از شوهر است که این تمکین ضرری برای وی نداشته باشد. چرا که قانون همواره به دنبال این است که حق هیج فردی را زایل نگرداند.

مفهوم تمکین

معنی لغوی تمکین به معنای سلطه و اختیار دادن به دیگری و یا مستقر کردن یا تثبیت کردن می باشد. کاربرد این کلمه بیشتر در مسائل حقوقی و روابط بین زوجین نمود پیدا می کند چرا که بعد از عقد و اثبات زوجیت بین زن و مرد زن باید در قبال امکانات رفاهی همچون مسکن و دادن نفقه و خوراک و پوشاکی که از نیازهای ضروری هر فردی می باشد به نیازها و خواسته های مشروع مرد پاسخ بدهد. در غیر اینصورت واژه عدم تمکین برای زوجه به کار برده می شود. طبق این تعریف انواع تمکین عبارت است از:

تمکین عام

تمکین عام عبارت است از حسن رفتاری زوجه با همسر خود، فرمانبری و اطاعت از خواسته های مشروع مرد و همچنین رعایت پاکیزگی و آراستگی زوجه برای مرد است.

تمکین خاص

تمکین خاص به معنای رابطه زوجیت زوجه با زوج است. در علم فقه و حقوق مرد باید جهت رفع نیازهای همسر خویش، تحت عنوان حق مضاجعت و یا حق قسم اقدام نماید که این حق برای مرد تحت عنوان تمکین خاص از سوی زن تعریف می شود.

عدم تمکین زوجه (زن)

بعد از عقد و ازدواج زوجین بحث تمکین بین زوجین نقش پر رنگ تری به خودش می گیرد چرا که این دو در قبال عقدی که با هم بسته اند متعهد می شوند که نسبت به تمام وظایف زن و شوهری خود به خوبی ایفای نقش نمایند. اما گاهی این رابطه مانند هر رابطه موجود در جهان طبیعی دچار ایراد و مشکل می شود. به این صورت که زن به دلایل شخصی خودش حاضر به ادامه دادن زندگی مشترک با مرد خود نمی شود. دلایلی از جمله اینکه، زن وقتی در خانه است احساس آرامش و راحتی ندارد به علت ناهنجاری رفتاری مرد، مثل دست به زن بودن مرد.

چه مواقعی عدم تمکین زوجه قابل قبول است؟

 • وجود موانع شرعی حیض، احرام، اعتکاف واجب، روزه واجب.
 • سفری که به اذن و اجازه شوهر باشد.
 • اگر زوج بیماری مقاربتی داشته باشد که این بیماری از طریق رابطه زوجیت به زن انتقال می یابد.
 • اگر خود زوجه بیمار باشد و در صورت داشتن رابطه زوجیت بیماری او تشدید شود و سلامت جسمی او در خطر باشد.
 • یکی از مواردي که به زوجه اجازه امتناع از تمکین شوهر داده شده این است که سکونت در منزل شوهر، متضمن خوف ضرر بدنی، مالی یا شرافتی براي وي باشد.
 • از دیگر موارد برای قبول بودن تمکین برای زوجه عدم پرداخت نفقه در طول زندگی زوجین می باشد. یعنی مرد از زوجه ادعای تمکین داشته باشد اما خود هیچ اقدامی برای امرار و معاش زوجه نکند.

اثراتی که بعد از عدم تمکین برای زوجین به جای می ماند

عدم تعلق نفقه به زن

گفتیم نفقه دینی است بر گردن مرد که باید آن را در زندگی مشترک پرداخت نماید و آنچنان مهم است که زن می تواند به خاطر عدم نفقه به دادگاه شکایت کند. اما زمانی که مرد این وظیفه را به خوبی انجام دهد اما زن رابطه زوجیت خود را بدون هیچ دلیل قانع کننده ای به جا نیاورد، نفقه شامل زوجه نمی شود.

اجازه ازدواج مجدد برای مرد

در مورادی که الزام به تمکین زوجه نتیجه بخش نباشد زوجه می تواند با مراجعه به دادگاه این حق را برای خود بگیرد که برای ازدواج مجدد هیچ مانعی از طرف زن اول نباشد.

محرومیت از نصف دارایی زوج

در صورتی که زوجه از همسرش تمکین ننماید و در صورت طرح دعوای طلاق از سوی مرد چنانچه سوء اخلاق و رفتار زوجه برای دادگاه محرز شود زوجه از نصف دارایی مندرج در سند ازدواج محروم خواهد شد.

عدم تعلق اجرت المثل و نحله به زوجه

در صورتی که زوجه نیازهای مشروع و اخلاقی زوجیت را برای مرد پاسخگو نباشد، قانون برای زن هیچگونه اجرت المثل و یا نحله ای رو تعلق نمی دهد.

آیا اگر مرد نفقه زن را ندهد تمکین بر زوجه واجب می شود؟

اگر مرد پرداخت نفقه را برعهده نگیرد زوجه می تواند به حاکم رجوع کرده و اجبار شوهر را برای ادای حقوق خویش نسبت به زن بخواهد و راه دیگری که براي زوجه وجود دارد این است که وي شخصا براي امرار و معاش خود تلاش نموده و به کسب روزي مشغول شود و با انجام اموري که در توان دارد، براي تأمین مخارج خویش اقدام نماید. به اعتقاد فقها در صورتی که زوجه به علت استنکاف شوهر از پرداخت نفقه، مجبور به تهیه معاش خود شود، در زمان تلاش براي تأمین معاش، اطاعت نمودن از شوهر برایش واجب نمی باشد.

پرداخت مهریه شرط تمکین زوجه

گاهی اوقات زنانی پیدا می شوند که شرط تمکین خود با مرد را پرداخت مهریه در نظر می گیرند. با این خواسته که تا مرد مهریه را کامل پرداخت ننماید. نسبت به رابطه زوجیت خود با زوج هیچگونه اقدامی نخواهند کرد. این شرط مشروط به این هست که پرداخت مهریه حال باشد یعنی باید سریعا توسط مرد پرداخت شود.

الزام به تمکین

الزام به تمکین طرح دعوی است از جانب مرد که در دادگاه مطرح می شود، به این صورت که مرد ادعا می کند زوجه ی من بی دلیل خانه را ترک کرده و یا سایر مواردی از این قبیل. و حاضر به تمکین برای ادامه ی زندگی نمی باشد. در این زمان دادگاه حرف های زوجه را در خصوص رفتارش خواستار می باشد که در صورت منطقی بودن دلایل، رد دعوی الزام به تمکین برای زوج صادر شود. در غیر این صورت زن باید به منزل مشترک برگردد و به زندگی مشترک خود با مرد ادامه دهد. چنانچه که زوجه قبول نکند که دوباره به زندگی مشترک خود برگردد، دادگاه حق و حقوق او را در خصوص نفقه و نحله باطل می نماید و زن از هر گونه حق ساقط می شود.

مدارک لازم برای الزام به تمکین

 • اصل سند ازدواج
 • اصل شناسنامه یا کارت ملی زوجین
 • اجاره نامه یا سند مالکیت منزل (مبنی بر اینکه زوج اسباب تمکین را فراهم نموده است)
 • اظهارنامه (مبنی بر دعوت رسمی از زوجه جهت ادامه زندگی مشترک)
 • استشهادیه (مبنی بر ترک منزل مشترک از طرف زوجه)

چگونگی اثبات عدم تمکین زوجه توسط زوج

 • زوج می‌تواند برای عدم تمکین عام زوجه، از دادگاه تقاضای معرفی به پزشکی قانونی و معاینه زوجه را داشته باشد.
 • در صورت اثبات این امر که زوجه زندگی مشترک را ترک کرده و محل زندگی خود را تغییر داده است.
 • اقرار زوجه در دادگاه و مقابل قاضی مبنی بر عدم تمکین وی.
 • شهادت شاهدان مبنی بر عدم تمکین خاص زوجه.
 • شهادت شاهدانی که زوجه نزد آنها از عدم تمکین خاص خود سخن گفته باشد.
 • مستندات متعدد دیگری که موجب افزایش علم قاضی شده باشد.

اگر زن تمکین نکند مهریه به او تعلق می گیرد؟

اولین سوالی که برای زوجه ای که اقدام به عدم تمکین کرده این هست که اگر تمکین او بی دلیل باشد هیچگونه حقی دیگر بر گردن زوج ندارد از جمله مهریه، پاسخ سوال به این صورت است که در صورتی که زوج در دادگاه خانواده عدم تمکین زوجه را اثبات نماید و زن بدون دلیل تمکین نمی کند. زن نسبت به نفقه و اجرت المثل بی حق می شود اما حق مهریه او همچنان سر جای خودش هست و طبق عقدنامه مرد باید آن را پرداخت نماید.

آیا عدم تمکین فقط برای زوجه است؟

گفتیم که زن و مرد با جاری شدن خطبه عقد نسبت به هم دارای حق می شوند، چه در دوران عقد و چه بعد از عقد و اردواج، به این صورت که تمکین به معنای ادای وظایف خود در حق طرفین می باشد و وقتی این رابطه بین طرفین به خوبی صورت گیرد بحث عدم تمکین در دادگاه کم رنگ تر می شود و جامعه ای سالم تر خواهیم داشت. برای همین خارج از علم فقه مرد هم نسبت به همسر خود باید تمکین را رعایت کند و برای انجام تمام وظایفش در حق زوجه تمام تلاشش را بکند.

وکیل عدم تمکین و وظایف او

طبق این مقاله قانون برای زوجه چندین حق، از جمله مهریه، نفقه، اجرت المثل و.... در نظر گرفته است یعنی زن در صورت اختلاف داشتن با مرد می تواند تمام این حق و حقوق را مطالبه نماید. اما آیا استثنای برای این امر وجود دارد، یعنی این امکان وجود دارد که زن از گرفتن نفقه محروم شود، اگر بخواهیم جواب این سوال ها را بدهیم باید بگوییم زمانی این حقوق از زن ساقط می شود که زن عدم تمکین کند یعنی برای ادای وظایفش در برابر مرد کوتاهی نماید. اینجاست که مرد باید درخواست الزام به تمکین برای زوجه به دادگاه بدهد و دادگاه با بررسی دلایل زوجه اقدام به صدور رای نماید. اما قبل از رفتن به دادگاه مرد می تواند با گرفتن یک وکیل عدم تمکین زوجه مدت زمان اثبات عدم تمکین زن را کمتر نماید و بعد از اثبات عدم تمکین از طرف زن نیازی به پرداخت نفقه نباشد و حتی با یک وکیل عدم تمکین می تواند برای گرفتن حق ازدواج مجدد اطمینان حاصل نماید.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل عدم تمکین بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که در عدم تمکین تخصص دارند.

برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

 • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
 • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
 • هزینه مشاوره اولیه
 • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای عدم تمکین چگونه است؟

هزینه ی اخذ وکیل برای عدم تمکین معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

هزینه مشاوره از وکیل متخصص عدم تمکین در بازه قیمتی زیر قرار دارد.

20 هزار تومان 200 هزار تومان
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

5.0 از 3 نظر

نظر شما ثبت شد