نیاز به وکیل املاک داخل طرح شهرداری دارید؟

ثبت نام

وکیل املاک داخل طرح شهرداری

برخی از مشتریان ما لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا

برخی از مشتریان ما

لوگوی شرکت G.A.T آلمان Nikstarter logo - Black & White لوگوی هلدینگ بنتا
مراحل کاری دادسان
  • 1 درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.
  • 2 رزومه و دستمزد چند وکیل متخصص را دریافت می کنید.
  • 3 وکیل خود را انتخاب نمایید.
  • 4 جلسه حضوری یا تلفنی داشته باشید.

شهرداری نیز مانند سایر ارگانها برای اجرایی کردن طرح های خود نیاز به ملک دارد، اما در مواقعی املاک در اختیارش، پاسخ گوی اجرای تمامی طرح نیست در این موارد شهرداری به تملک املاک شهروندان نیاز پیدا می کند. در خصوص اختیار املاک شهروندان توسط ارگان های مختلف تدابیر خاصی در قانون اندیشده شده است. در مواردی که شهرداری خودسرانه و بدون پرداخت حقوق مالکین اقدام به تصرف آن بکند، مالکین می توانند در خصوص به مرجع صالح اقامه ی دعوا کنند.

نحوه ی تملک املاک و اراضی توسط شهرداری و نحوه تنظیم دادخواست جهت مطالبه ی بهای زمین چگونه است؟

اگر شهرداری به صورت غاصبانه به تصرف شهرداری اقدام کرده باشد، مالک توانایی طرح دعوای خلغ ید را دارد و از این طریق می تواند شهرداری را به خلع ید و قلع بنا و مستحدثات محکوم نماید. با این حال رویه قضایی و آرای مراجع قضایی، این نظر را نپذیرفته اند و معتقد هستند که زمانی که شهرداری متصرف را به پارک، خیابان یا کوچه تبدیل کرده است، در حقیقت ملک مذکور، ملک تلف شده حساب می گردد و مطابق مواد عام قانون مدنی در باب غصب، شهرداری محکوم به پرداخت مبلغ ملک غصب شده می گردد.

لازم به ذکر است که طبق ماده واحده قانون نحوه تقویم ابنیه، املاک و اراضی مورد نیاز شهرداری ها مصوب سال 1370، مالک تنها می تواند قیمت ملک، زمین یا بنا را به نرخ روز با تقدیم دادخواست مطالبه کند، در نتیجه نمی توان شهرداری را محکوم به انتقال ملک به مالک کرد.

شهرداری چگونه ملک تصرف شده را قیمت گذاری می کند؟

مطابق تبصره 1 ماده واحده قانون تقویم ابنیه، املاک و اراضی مورد نیاز شهرداری ها، پس از تقدیم دادخواست و ارایه مدارک و مستندات قانونی، بهای زمین یا ملک توسط سه تن از کارشناسان رسمی دادگستری و مورد اطمینان تعیین خواهد شد. یکی از این کارشناسان به وسیله ی مالک ملک، دیگری توسط شهرداری و سومین کارشناس نیز به انتخاب طریفین انتخاب می شود. مطابق تبصره 2 ماده واحده فوق الذکر چنانچه در انتخاب نفر سوم بین طرفین توافقی حاصل نشود، انتخاب کارشناس بر عهده ی دادگاه محل وقوع ملک خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است در صورتی که محل وقوع ملک، فاقد کارشناس رسمی دادگستری باشد مطابق ماده 29 قانون کارشناس رسمی مصوب 1317 اقدام خواهد شد.

روش تنظیم دادخواست جهت مطالبه قیمت زمین از شهرداری چگونه است؟

خواهان برای طرح دعوای مطالبه قیمت زمین می بایست طرح دعوا با عنوان خواسته مطالبه عادله زمین یا ملک نماید. در دادخواست باید مشخصات خواهان اعم از نام، نام خانوادگی (خوانده دعوا) طرح می شود. در قسمت خوانده مشخصات شهرداری و چنانچه شهرداری شهرهای بزرگ مانند تهران، مشهد، اصفهان و .. باشد، مشخص کردن ناحیه ی شهرداری الزامی است. شرح دادخواست نیز باید مشخصات پلاک ثبتی ملک غصب شده توسط شهرداری بیان و از ریاست محترم دادگاه حقوقی تقاضای رسیدگی به پرونده شود.

مطالبه اجرت المثل زمان تصرف ملک توسط شهرداری چگونه است؟

طبق رویه ی قضایی دادگاه ها، شهرداری تنها به قیمت روز زمین یا ملک محکوم می شود و به پرداخت اجرت المثل محکوم نخواهد شد. دلایل این رای آن است که زمانی می توان اجرت المثل را مطالبه کرد که تصرف شهرداری به صورت غاصبانه باشد. البته دلیل دیگری که مطرح شده است این است که مطابق ماده واحده قانون نحوه تقویم ابنیه، املاک و اراضی مورد نیاز شهرداری ها، مالک فقط و فقط حق مطالبه قیمت ملک را دارد چرا که بر اساس ماده 323 قانون مدنی، خواهان در صورتی استحقاق دریافت اجرت المثل را دارد که تصرف، غاصبانه باشد. لذا این موضوع که شهرداری ملک مورد نظر را غصب کرده است یا خیر، می بایست در دادگاه صالح ثابت شود و بعد از اثبات، مدعی می تواند دادخواستی مبنی بر مطالبه اجرت المثل تقدیم دادگاه نماید. لازم به ذکر است که دادگاه محترم تجدید نظر استان (شعبه 13) نیز رای دادگاه بدوی را با توجه به دلایل ابرازی تایید نموده است.

در مورد مطالبه خسارت وارده نیز می توان به رای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عالی کشور 747-29/10/1394 که شرایط ایجاد مسوولیت مدنی را وجود تقصیر می داند و مطابق این رای، زمانی می توان شهرداری را به اجرت المثل ایام تصرف محکوم نمود که تقصیر، اثبات شود. بنابراین زمانی که مطابق قوانین تخلف از مقررات و نقض قانون احراز نشود مطابق رای وحدت رویه دیوان عالی کشور که در حکم قانون است، محکوم نمودن شهرداری به پرداخت اجرت المثل ملک، وجاهت قانونی نخواهد داشت.

چه مرجعی جهت تقدیم دادخواست مطالبه قیمت زمین از شهرداری صالح است؟

طبق قواعد عام حقوقی در باب صلاحیت، حقوق و دعاوی که بر روی اموال غیر منقول وجود دارد به عنوان غیرمنقول تبعی شناخته شده و از آنجا که مطابق ماده 11 قانون آیین دادرسی مدنی دعاوی غیر منقول در دادگاه محل وقوع ملک قابل طرح و رسیدگی است. اما بر اساس رای وحدت رویه شماره 31 دیوان عالی کشور، مطالبه وجه ملک و یا ثمن معامله، هر چند دعوا ناشی از اموال غیر منقول باشد، در محل اقامت خوانده مطرح می شود. در خصوص تجدید نظر بودن مطالبه قیمت زمین می توان گفت از آنجا که مطابق ماده 331 قانون آیین دادرسی مدنی از آنجا که دعوای مورد اشاره دعوای مالی محسوب می شود چنانجه ارزش ملک از 30 میلیون ریال بیشتر باشد قابل تجدید نظر در محاکم تجدید نظر استان می باشد.

چگونه بهترین وکیل مطالبه بهای ملک واقع در طرح شهرداری را بیابیم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص در بحث های شهرداری و مطالبه بهای ملک واقع در شهرداری را دارند. برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

  • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
  • هزینه مشاوره اولیه
  • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه¬ی اخذ وکیل برای مطالبه بهای ملک واقع در طرح شهرداری چگونه است؟

هزینه¬ی اخذ وکیل برای مطالبه بهای ملک واقع در طرح شهرداری   8 تا 10 درصد   بهای ملک می باشد.
ویژگی های دادسان
تصویر یک مثلث با سه خط در زیر آن که حرکت مثلث را به سمت بالا القا می کند به منظور توضیحات درباره ی سریع و اقتصادی بودن دادسان

سریع و اقتصادی

تصویر یک ستاره ی گرافیکی به منظور ارائه ی توضیحات درباره ی وکلای دادسان

وکلای متخصص

تصویر کره ی زمین به صورت گرافیکی به منظور نمایش پوشش سراسری دادسان

پوشش سراسری

تصویر سپر به صورت گرافیکی به منظور نمایش امنیت دادسان

حافظ حریم شخصی

نظرات برخی از کاربران دادسان

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان
تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

نظر حسین مهاجر درباره ی دادسان

تصویر گرافیکی موسس دکتر استارتاپ همراه با آدرس سایت دکتر استارتاپ

سوالات متداول

چرا من باید از سامانه دادسان استفاده کنم؟

زیرا در دادسان بیش از 500 وکیل فعالیت می کند و دادسان رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیل متخصص در موضوع شما را برایتان رایگان ارسال میکند و شما میتوانید پس از مقایسه وکلا، نسبت به رزرو تایم مشاوره از ایشان اقدام نمائید.

ثبت درخواست و دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا از طریق دادسان شامل هزینه است؟

هزینه ثبت درخواست و ارسال رزومه و دستمزد پیشنهادی وکلا برای شما رایگان است.

بعد از ثبت درخواست چه اتفاقی برای درخواست من می افتد؟

بعد از ثبت درخواست، رزومه و قیمت پیشنهادی چند وکیلی که پرونده های مشابه موضوع شما داشته اند را در بازه زمانی یک ساعت تا یک روز کاری رایگان دریافت می کنید و پس از مقایسه وکیل خود را انتخاب کرده و جلسه مشاوره را مطابق میلتان حضوری یا تلفنی برگذار می کنید.

نحوه ارتباط کاربر با وکلا چگونه است؟

برای اعطای وکالت، کاربر باید با وکیل جلسه حضوری داشته باشد.

وکلا چگونه ارزیابی می شوند؟

وکلا بر اساس پرونده های گذشته و قرارداد هایی که تنظیم کرده اند، از منظر تخصص دسته بندی شده و علاوه بر این موضوع، در سایت دادسان امتیاز و نظرات سایر کاربرانی که از خدمات این وکلا استفاده کرده اند نمایش داده می شوند که سنجه مناسبی برای ارزیابی وکلا توسط کاربر می باشد.

پرداخت ها به چه صورت است؟

وکالت:

هزینه وکالت در تمامی مراحل توسط وکیل اخذ می شود.

مشاوره:

پس از دریافت رزومه و دستمزد پیشنهادی از چند وکیل، میتوانید نسبت به رزرو زمان مشاوره از ایشان اقدام نمود و هزینه اعلامی توسط وکیل را پرداخت کنید تا جلسه قطعی شود، این مبلغ پس از جلسه با وکیل تسویه می گردد.

5.0 از 3 نظر

نظر شما ثبت شد